Сенат США схвалив вимогу американського президента Дональда Трампа про скасування $9 млрд з уже затверджених бюджетних видатків. Скорочення витрат стосується, зокрема, програм міжнародної допомоги та фінансування двох ЗМІ, повідомляє The Guardian.
Республіканці в Сенаті домоглися прийняття законопроєкту, на якому наполягав Трамп: сенатори підтримали законодавство 51 голосом “за”, 48 — проголосували проти. Всі демократи, а також двоє республіканців виступили проти законопроєкту, вирішальний голос дав віцепрезидент США Джей Ді Венс.
Лідер республіканської більшості в Сенаті Джон Тун назвав це “маленьким, але важливим кроком до фіскальної розсудливості”.
Тепер законопроєкт повернеться до Палати представників для остаточного схвалення. Законодавство має бути остаточно схвалене до п'ятниці, 18 липня, інакше адміністрація Трампа буде зобов'язана витратити ці гроші, як і планувалося спочатку.
Законопроєкт скасує $1,1 млрд, передбачених на бюджет Корпорації суспільного мовлення, яка фінансує NPR і PBS, а також близько $8 млрд, призначених для програм іноземної допомоги (допомога країнам у сфері охорони здоров'я, а також внаслідок воєн та стихійних лих) — обидва ці напрямки витрат “потрапили в немилість” адміністрації Трампа.
Тун назвав пакет скорочень “законодавством здорового глузду”, спрямованим на боротьбу з “марнотратством, шахрайством і зловживаннями” в державних витратах — опис, який республіканці неодноразово використовували з моменту вступу Трампа на посаду для критики програм, які вони прагнуть ліквідувати. Деякі скорочення, за словами Туна, були рекомендовані так званим Департаментом урядової ефективності (DOGE), який раніше очолював мільярдер Ілон Маск.
Двоє з 53 республіканців Сенату, Ліза Меркавскі та Сьюзан Коллінз, приєдналися до демократів, проголосувавши проти законопроєкту.
“Вам не потрібно потрошити всю Корпорацію суспільного мовлення”, — заявила Меркавскі.
Трамп і багато інших республіканців називають витрати на суспільне мовлення “непотрібними”, і скаржаться на “антиправий ухил” у висвітленні новин.
Меркавскі закликала Конгрес відстоювати свою роль у прийнятті рішень стосовно витрачання федеральних коштів.
Демократи ж не мали жодних важелів впливу, щоб зупинити прийняття законопроєкту. Лідер демократів у Сенаті Чак Шумер розкритикував законодавство і звинуватив республіканців у відмові від конституційно закріпленого контролю Конгресу над федеральними витратами.
Державний секретар США Марко Рубіо заявив у березні, що адміністрація Трампа скасувала понад 80% усіх програм Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), зокрема і проєкти, які фінансувалися Агентством в Україні, після їх шеститижневого перегляду. За словами Рубіо, решта — близько тисячі програм, тепер будуть реалізуватися "більш ефективно" під керівництвом Державного департаменту США і в консультаціях з Конгресом.
Повідомлялося, що значне скорочення фінансування Агентства та його потенційна ліквідація можуть призвести до більш ніж 14 мільйонів додаткових смертей до 2030 року.
Про те, які програми постраждали внаслідок кампанії Трампа проти USAID і хто від цього виграв, у чому полягає ключова роль Агентства у міжнародній політиці й чому відмова від допомоги іншим країнам може мати серйозні наслідки для Америки, розповідала Анна Бродські-Кроткіна у статті “Це було б катастрофою. Трамп передумав, США й далі допомагатимуть бідним країнам”.