Росіяни збільшують випуск антиукраїнських пропагандистських видань. Моніторинг роботи Держкомтелерадіо за перше півріччя 2025 року
Росіяни збільшують випуск антиукраїнських пропагандистських видань. Моніторинг роботи Держкомтелерадіо за перше півріччя 2025 року

Росіяни збільшують випуск антиукраїнських пропагандистських видань. Моніторинг роботи Держкомтелерадіо за перше півріччя 2025 року

У Держкомтелерадіо з 2025 року скоротилася кількість бюджетних програм із семи до п’яти. Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» Держкомтелерадіо на виконання п’яти бюджетних програм передбачені видатки за загальним фондом держбюджету у сумі 2 261,4 млн грн

Раніше «Детектор медіа» публікував моніторинги роботи Держкомтелерадіо за перше і друге півріччя 2024 року, перше і друге півріччя 2023 року, друге і перше півріччя 2022-го, друге і перше півріччя 2021-го, друге і перше півріччя 2020-го, друге й перше півріччя 2019-го, перше і друге півріччя 2018-го, перше і друге півріччя 2017-го, перше і друге півріччя 2016 року.

На кінець першого півріччя 2025 року в Держкомтелерадіо працює 78 осіб, із яких двоє державних службовців несуть службу в Збройних силах України.

Держком четвертий рік повномасштабної війни продовжує координувати й контролювати виконання підприємствами, які входять до сфери його управління, мобілізаційного завдання. Веде щотижневий моніторинг руйнувань та ушкоджень підприємств галузі під час російської агресії, готує про це звіти для Мінекономіки.

Одним із найпріоритетніших завдань Комітету залишається недопущення на український ринок іноземної видавничої продукції антиукраїнського змісту. Моніторинг Держкому засвідчує, що росіяни збільшують випуск антиукраїнських пропагандистських видань.

Станом на кінець червня 2025 року до Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції Комітетом внесено 8719 суб’єктів видавничої справи: 6381 юридична особа та 2338 фізичних осіб-підприємців.

Нарешті запрацювала в тестовому режимі інформаційно-комунікаційна система «Є-видавець», яку розробив Держкомтелерадіо. Наказом Міністерства культури та стратегічних комунікацій України від 18 квітня 2025 № 346 з 22 квітня по 1 листопада 2025 року введено в дослідну експлуатацію інформаційно-комунікаційну систему «Державний реєстр видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції».

За роки повномасштабного вторгнення в Україні від обстрілів постраждала низка видавництв і поліграфічних підприємств. Особливо страждають прикордонні з Росією міста. Як зазначили в Держкомі, рішення про релокацію підприємств видавничої сфери з міст, які перебувають під постійними обстрілами, мають приймати відповідні обласні військові адміністрації. Держкомтелерадіо разом з апаратом РНБО України розробило план релокації, який передбачає евакуацію підприємств, їхнє переміщення у безпечні місця та відновлення їхньої роботи.

У березні 2025 року благодійна акція «Українським дітям — українську книгу», яку допомагає реалізовувати Держком, установила рекорд України за кількістю українських книг, переданих до бібліотек і шкіл України та світу.

Оптимізація витрат державного бюджету та консультації з громадськістю

Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» Держкомтелерадіо на виконання п’яти бюджетних програм передбачені видатки за загальним фондом держбюджету у сумі 2 261,4 млн грн. «Детектор медіа» детально писав про це у попередньому моніторингу.

Навесні цього року Держкомтелерадіо затвердив план заходів із проведення аналізу й оптимізації робочих процесів у відомстві на 2025 рік. У комітеті повідомили, що аналіз та оптимізація робочих процесів (основних функцій) здійснюється в усіх центральних органах виконавчої влади в рамках реалізації плану заходів Стратегії реформування державного управління на 2022—2025 роки відповідно до постанови уряду від 17 січня 2025 № 50 «Деякі питання впровадження процесного підходу в центральних органах виконавчої влади». Мета цих заходів — запровадити систематичний перегляд процедур і робочих процесів для їхнього постійного вдосконалення, цифровізації, підвищення якості результатів, установлення єдиних стандартів організації ефективної роботи центральних органів виконавчої влади.

Загалом це робиться для оптимізації витрат державного бюджету. «Для оптимізації у 2025 році Держкомтелерадіо обрав робочий процес “Забезпечення призначення та виплати державних стипендій видатним діячам інформаційної сфери”. Метою наших заходів є надання оперативної та якісної послуги громадянам, швидкий розгляд звернень із цього питання, прозорість прийняття рішень», — сказав у коментарі «Детектору медіа» голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко.

Держком у першому півріччі 2025 року продовжував проводити консультації з громадськістю з важливих питань реалізації державної політики у видавничій та інформаційній сферах. Під час воєнного стану консультації проводять переважно в електронній формі. Зокрема, Комітет виніс на громадське обговорення проєкт наказу, яким затверджувався «Порядок складення, подання, реєстрації та опрацювання запитів на інформацію, розпорядником якої є Державний комітет телебачення і радіомовлення України». Також консультувався з громадськістю стосовно проєкту «Порядку вилучення з обігу видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або випущена у світ, та/або ввезена з території держави-агресора, Республіки Білорусь, тимчасово окупованої території України, та/або внесена до Реєстру видавничої продукції антиукраїнського змісту і розповсюджується на території України, а також видавничої продукції, випущеної у світ державною мовою держави-агресора, що розповсюджується на території України без відповідного дозволу». Держкомтелерадіо підготував проєкт постанови уряду, відповідно до якої цей порядок має бути затверджений Кабміном.

Крім того, відбулися електронні консультації з громадськістю стосовно внесення до деяких актів Кабміну змін щодо ведення Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції. Проєкт постанови уряду також було розроблено Держкомтелерадіо, щоб привести акти уряду у відповідність до законодавчих актів.

Очищення українського ринку від ворожої літератури

Одне з найпріоритетніших завдань Комітету — це недопущення на український ринок іноземної видавничої продукції антиукраїнського змісту. Держкомтелерадіо відповідно до статті 281 Закону України «Про видавничу справу» здійснює постійний моніторинг видавничої сфери держави-агресорки, Республіки Білорусь, тимчасово окупованої території України. За його результатами ведеться Перелік книжкових видань, зміст яких спрямований на ліквідацію незалежності України, пропаганду насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини. Фактично цей документ інформує книгорозповсюджувачів, правоохоронні органи й інших, що розповсюдження включених до Переліку видань може містити ознаки злочинів, відповідальність за вчинення яких передбачена Кримінальним кодексом.

Моніторинг Держкому засвідчує, що росіяни збільшують випуск антиукраїнських пропагандистських видань. Лише упродовж першого півріччя 2025 року до Переліку книжкових видань, зміст яких спрямований на ліквідацію незалежності України, пропаганду насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини, внесено 55 видань. Загалом станом на 16 липня у ньому міститься інформація про 597 видань антиукраїнського змісту.

Зокрема, виявлено факти неправомірного розміщення 19 українськими інтернет-магазинами на маркетплейсі Prom.ua та на створених на платформі Prom.ua вебсайтах комерційних пропозицій щодо продажу 1319 найменувань видавничої продукції, яка пов’язана з державою-агресоркою та Республікою Білорусь. Також установлено факти незаконного розміщення 10 інтернет-магазинами на маркетплейсі Rozetka.ua 1379 найменувань видавничої продукції походженням із держави-агресорки та Республіки Білорусь.

Росіяни збільшують випуск антиукраїнських пропагандистських видань. Моніторинг роботи Держкомтелерадіо за перше півріччя 2025 року - Фото 1

Комітет попрацював спільно з адміністраціями маркетплейсів Prom.ua та Rozetka.ua — і виявлені товарні позиції було видалено, а суб’єктам електронної комерції надіслано попередження щодо неприпустимості провадження діяльності у видавничій справі з порушенням вимог українського законодавства.

«Завдяки Держкомтелерадіо припинено розповсюдження інтернет-магазинами Balka-book, Dreambook, mybook.biz.ua, “Книжковий дім”, Bizlit, Knigovo, Goodbooks, Book Tower і продавцями-користувачами сервісу Olx.ua дитячої літератури авторства громадянина Росії Усачова Андрія Олексійовича, який є головою “опікунської ради російської державної дитячої бібліотеки”, і з 2014 року й дотепер коштом фонду президента Росії проводив систематичну “виховну” роботу з примусово вивезеними з тимчасово окупованих територій українськими дітьми, а також приїздив із цією метою на тимчасово окуповані території Луганської та Донецької областей», — розповів Олег Наливайко.

Якщо в попередні роки Комітет налагодив співпрацю з Prom.ua, то цього року вже й з іншими великими інтернет-платформами. Приміром, адміністрацією платформи Olx.ua налаштовано низку технічних параметрів для унеможливлення розміщення оголошень про продаж заборонених книг надалі.

Водночас частина книжкових інтернет-магазинів досі працює анонімно, не розкриваючи інформацію про власника, передбачену Законом України «Про електронну комерцію», що дає можливість для зловживань та ухиляння від відповідальності. «Особливе занепокоєння викликає наявність у товарних пропозиціях анонімних продавців продукції російських видавництв, які перебували під санкціями РНБО, а також видань держави-агресорки, випущених у світ після повномасштабного вторгнення і в протиправний спосіб доставлених на територію України. Присутність під час повномасштабної війни на вітчизняному ринку видавничої продукції держави-агресорки створює загрозу національній безпеці, оскільки справляє хибне враження, що між Україною й агресоркою нічого надзвичайного не відбувається, гуманізує державу-агресорку, підриває волю українського народу до спротиву та віру суспільства у спроможність влади припинити масові правопорушення, які відповідають інтересам ворога», — каже голова Держкомтелерадіо.

За словами пана Наливайка, нещодавно українці отримали ефективний інструмент протидії зловживанням у кіберпросторі — затверджений урядовою постановою від 24 січня 2025 року № 75 «Порядок створення та діяльності системи оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами загального користування та Національного центру оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України для цілей оборони та безпеки держави в умовах воєнного стану». Він дає можливість керівникам правоохоронних органів звертатися до Національного центру, який входить до загальної структури Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації (ДССЗЗІ), з пропозиціями щодо обмеження доступу до вебсайтів, діяльність яких створює загрозу національній безпеці, зокрема й до тих, що здійснюють розповсюдження видавничої продукції держави-агресорки.

У Держкомі додали, що водночас припинено незаконну діяльність щодо реалізації видавничої продукції держави-агресорки чотирма стаціонарними книгарнями в Києві — «Книга в подарок», «Книжкова полиця», «Ера Водолія» та «Shaman shop».

Реакція на журналістське розслідування щодо власника українських видавництв «Кредо» та «Бебі Бук»

У квітні 2025 року вийшло журналістське розслідування Bihus.Info «З «ДНР» з любов’ю» щодо власника українських видавництв «Кредо» та «Бебі Бук», який у січні 2025 року зареєструвався в тимчасово окупованому Донецьку як підприємець із видом діяльності «Торгівля книгами й газетами», скориставшись для цього паспортом громадянина Росії. «Держкомтелерадіо вважає неприпустимим наявність на українському книжковому ринку під час повномасштабної війни літератури, яка випущена у світ видавництвами, власник яких цинічно порушує українське законодавство та веде бізнес із державою-агресоркою. У зв’язку з цим ми звернулися до торговельних мереж, які згадуються в журналістському розслідуванні Bihus.Info, з пропозицією вжити заходів реагування щодо недопущення продажу книжкової продукції видавництв “Кредо” та “Бебі Бук”», — пояснив Олег Наливайко.

Держком повідомив, що вилучив із реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів книжок видавця «Кредо» та суміжні підприємства, які належать ФОПам з окупованої Донеччини. 

Також Держкомтелерадіо закликав усіх книгорозповсюджувачів перевірити свій асортимент на предмет наявності книжкової продукції зазначених видавництв, а у разі виявлення — зняти її з продажу.

За словами голови Держкомтелерадіо, реакція мереж була адекватною й оперативною. Одразу ж після публікації матеріалу розслідувачами адміністрація маркетплейсу Rozetka.ua з власної ініціативи видалила розміщені продавцями на своєму інформаційному ресурсі відповідні комерційні пропозиції, про що повідомила Комітет. «Книгарня «Є» публічно оголосила про рішення припинити співпрацю з видавництвом «Кредо» та вилучила книги цього видавництва з продажу. Про вжиті заходи реагування Держкомтелерадіо також поінформували ТОВ «Книжкова мережа Буква», ТОВ «Таврія-В», ТОВ «Якабу трейд» та ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет».

Нова адмінпослуга від Держкома виявилася не дуже популярною

Уже два роки Держкомтелерадіо надає нову адмінпослугу, яка має сприяти розвитку вітчизняного книговидання. Але, на жаль, дуже мала кількість підприємців нею скористалися.

Нову адміністративну послугу запроваджено відповідно до Закону України «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні». Свідоцтво про відповідність, що підтверджує використання розповсюджувачем книговидавничої продукції об’єкта оренди винятково як спеціалізованого магазину для торгівлі книгами, надає підприємцям право отримати відшкодування витрат на найм або піднайм (оренду або суборенду) нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень, їхніх окремих частин).

Станом на 30 червня до Держкомтелерадіо надійшло 43 заяви (36 — у 2023, 4 — у 2024, 3 — у 2025 році), всі вони були розглянуті. Але через те, що заявники подають неповні пакети документів, таких свідоцтв про відповідність було видано всього п’ять. У Комітеті наголошують, що підприємці мають право повторно звернутися для отримання свідоцтва про відповідність.

Як органи виконавчої влади надають доступ до публічної інформації

До повноважень Держкомтелерадіо належить аналіз стану забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації.

Відповідно до Плану організації виконання Указу Президента України від 05.05.2011 № 547/2011 «Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації» Держкомтелерадіо проводить моніторинг виконання завдань і ключових показників, визначених пунктами 2.13 цього Плану (забезпечення проведення навчань і підвищення кваліфікації заступників керівників органів виконавчої влади, працівників структурних підрозділів і відповідальних осіб із питань забезпечення доступу до публічної інформації) та 2.14 (сприяння депутатам місцевих рад, громадським організаціям, громадським радам, громадянам у здійсненні громадського контролю за забезпеченням органами виконавчої влади доступу до публічної інформації шляхом проведення громадських слухань, громадської експертизи тощо). Держкомтелерадіо раз на рік, у січні, готує звіт і подає Кабміну й Офісу Президента України.

«Відповідно до моніторингу протягом 2024 року спостерігалася тенденція онлайн-формату заходів із підвищення кваліфікації заступників керівників органів виконавчої влади, працівників структурних підрозділів і відповідальних осіб із питань забезпечення доступу до публічної інформації. Серед найпопулярніших навчальних онлайн-курсів 2024 року: освітні серіали на навчальній платформі “Дія. Цифрова освіта”; онлайн-тренінги, підготовлені МКСК у співпраці з Центром демократії та верховенства права; навчальний курс на Порталі управління знаннями НАДС та інші. Також навчальні курси проходили в регіональних центрах підвищення кваліфікації», — розповів Олег Наливайко.

Згідно з моніторингом, протягом 2024 року центральні та місцеві органи виконавчої влади сприяли депутатам місцевих рад, громадським організаціям, громадським радам і громадянам у здійсненні контролю за забезпеченням доступу до публічної інформації шляхом проведення громадських слухань, колегій, засідань громадських рад, незалежних комісій, робочих груп та інших консультативно-дорадчих та експертних органів, створених із представників інститутів громадянського суспільства, а також шляхом створення умов для проведення громадських експертиз діяльності органів виконавчої влади.

Росіяни збільшують випуск антиукраїнських пропагандистських видань. Моніторинг роботи Держкомтелерадіо за перше півріччя 2025 року - Фото 2

Установи й підприємства зі сфери управління Держкомтелерадіо

Книжкова палата

На початку року мали відбутися вибори нового керівника Книжкової палати. Наказом Держкомтелерадіо 29 січня 2025 року було оголошено конкурс на заміщення посади директора Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова».

Укртелерадіопресінститут

З 2025 року Міністерство фінансів запропонувало новий механізм реалізації реформи системи перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів, а саме визначення Міністерства освіти та науки єдиним державним замовником на підвищення кваліфікації кадрів. У зв’язку з цим, як повідомлялося вище, за бюджетною програмою «Підвищення кваліфікації працівників суб’єктів у сфері медіа в Укртелерадіопресінституті» зовсім не визначені видатки за загальним фондом державного бюджету. Кошти, які отримує Укртелерадіопресінститут за надання послуг з підвищення кваліфікації та здачі майна в оренду (площ) надходять на спеціальний рахунок установи. Кошторисом на 2025 рік заплановано надходження за спеціальним фондом 319,1 тис. гривень.

З огляду на це відбулося скорочення штатної чисельності Укртелерадіопресінституту. Директор інституту Гліб Головченко перейшов на посаду начальника управління інформаційної політики Депржкомтелерадіо.

Станом на липень боргів в установи немає. Водночас Укртелерадіопресінститут подав пропозиції МОН щодо свого фінансування та подальшого розвитку. Наразі інститут забезпечує навчання працівників Держкомтелерадіо з питань впровадження у роботу державних службовців сучасних методів і підходів публічної діяльності. Крім того, налагоджено співпрацю із Центром стратегічних комунікацій щодо включення Укртелерадіопресінституту у виконання завдань, які стоять перед ним.

Акціонерне товариство «Національна суспільна телерадіокомпанія України»

Єдиним акціонером АТ «НСТУ» є держава в особі Держкомтелерадіо, який безпосередньо виконує функції з управління корпоративними правами держави у статутному капіталі телерадіокомпанії.

Відповідно до Порядку відчуження та передачі в оренду (найм) майна державних акціонерних товариств, 100 відсотків акцій у статутному капіталі яких перебувають у державній власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2023 № 1032, Держкомтелерадіо впродовж першого півріччя 2025 року ухвалював управлінські рішення, які стосуються погодження передачі в оренду (найм) нерухомого та рухомого майна АТ «НСТУ», яке внесене до статутного капіталу Суспільного мовника. Загалом у першому півріччі 2025 року видано 18 наказів Держкомтелерадіо.

У січні 2025 року Держкомтелерадіо уклав додатковий договір до договору про обслуговування рахунка в цінних паперах АТ «НСТУ». У червні Комітет видав довіреність на ім’я голови правління АТ «НСТУ» Миколи Чернотицького для здійснення державної реєстрації права власності щодо державного нерухомого майна, яке не увійшло до статутного капіталу АТ «НСТУ» та закріплене за компанією на праві господарського відання.

АТ «Державна акціонерна компанія “Українське видавничо-поліграфічне об’єднання”»

АТ «ДАК “Укрвидавполіграфія”» є видавничо-поліграфічною компанією, яка забезпечує реалізацію узгодженої стратегії 23 поліграфічних, видавничих, постачальницьких підприємств, а також спеціалізовані науково-дослідні інститути.

Компанія продовжує працювати у штатному режимі. У 2024 році (на сьогодні це останній звітний період) корпоративними підприємствами «Укрвидавполіграфією» отримано чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) на суму 427,1 млн грн та інших операційних доходів у сумі 284,5 млн грн. У дохід держави було сплачено податків і зборів на суму понад 73 млн грн, у тому числі відрахування на користь держави дивідендів на суму 851 тис. грн.

Найпотужнішим підприємством компанії на сьогодні є АТ «Харківська книжкова фабрика “Глобус”» — провідне спеціалізоване підприємство України з виготовлення книг і будь-якої іншої багатосторінкової друкованої продукції на замовлення. За підсумками минулого року випуск книжкової продукції згідно з даними Книжкової палати склав 34017,2 тис. прим. При цьому фабрика «Глобус» виготовила 5560 тис. примірників, зокрема навчальної літератури 1673 тис. У 2025 році на фабриці вже надруковано 2480 тис. примірників книжкової продукції.

За словами Олега Наливайка, Держкомтелерадіо здійснює постійний контроль за діяльністю АТ «ДАК “Укрвидавполіграфія”». Для проведення обов’язкової перевірки річної фінансової звітності акціонерного товариства Комітет у січні 2025 року видав наказ «Про призначення суб’єкта аудиторської діяльності». Також у квітні видав наказ «Про здійснення акціонером повноважень із проведення річних загальних зборів АТ «ДАК “Укрвидавполіграфія”» у 2025 році».

ДП «Українська студія телевізійних фільмів «Укртелефільм»

У лютому первинна профспілкова організація студії «Укртелефільм» звернулася до Держкомтелерадіо з вимогою розглянути питання про розірвання трудового договору (контракту) з керівником ДП «УСТФ “Укртелефільм”» Тарасом Авраховим. Тарас Аврахов відкинув усі звинувачення.

Співпраця Держкомтелерадіо з парламентським комітетом гуманітарної та інформаційної політики

Держкомтелерадіо опрацьовує, надає відповідні пропозиції та зауваження до зареєстрованих у парламенті законопроєктів, які розглядає Комітет гуманітарної та інформаційної політики. За необхідності в режимі відеоконференцій оперативно проводять спільні наради та зустрічі.

Крім цього, керівництво Держкомтелерадіо бере участь у засіданнях парламентського комітету, організовує виконання ухвалених ним рекомендацій. У лютому 2025 року голова Держкомтелерадіо з колегами взяв участь у спільному виїзному засіданні парламентського комітету свободи слова і підкомітету з питань інформаційної політики та європейської інтеграції комітету гуманітарної та інформаційної політики, яке відбулося в Національній суспільній телерадіокомпанії України.

Також Держкомтелерадіо узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення зазначеного законодавства та вносить проєкти законодавчих актів на розгляд Міністерства культури та стратегічних комунікацій. Так, у поточному році Держкомтелерадіо розробив проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 281 Закону України “Про видавничу справу” щодо уточнення окремих положень», який погоджено МКСК без зауважень.

Благодійні акції з передачі українських книжок українським дітям, військовим, студентам, посольствам

Уже четвертий рік триває започаткована 15 березня 2022 року Держкомтелерадіо, Офісом Президента України, Міністерством культури та стратегічних комунікацій України благодійна акція «Українським дітям — українську книгу!», мета якої — безплатне забезпечення дітей, які були змушені переселитися, рятуючись від російських агресорів, підручниками, навчальними посібниками, художньою літературою.

У березні 2025 року стало відомо, що благодійна акція «Українським дітям — українську книгу» встановила рекорд України за кількістю українських книг, переданих до бібліотек і шкіл України та світу. Лише за перше півріччя 2025 року в рамках благодійної акції було передано понад 8500 примірників книг у міські та шкільні бібліотеки України.

Росіяни збільшують випуск антиукраїнських пропагандистських видань. Моніторинг роботи Держкомтелерадіо за перше півріччя 2025 року - Фото 3

У рамках благодійної акції було передано також понад 5511 примірників книг для дітей за кордоном.

788 українських книг отримало Посольство України в Республіці Австрія, 500 книг — Посольство України в Королівстві Нідерланди, 800 книг — Посольство України в Словацькій Республіці, 600 книг отримала Асоціація українців Північної Німеччини, 400 книг — Асоціація німецько-українського співробітництва, 1000 книг направлено до Німеччини та Данії, 423 книги отримало Посольство України у Французькій Республіці, 1000 — Посольство України в Угорщині.

Серед останніх новин — відкриття у двомовній угорсько-українській школі в Будапешті бібліотеки імені Анастасії Ярославни, дочки Ярослава Мудрого й дружини угорського короля Ондраша І, де понад тисячу книг фонду складають україномовні книжки. До комплектування фонду бібліотеки долучилися українські видавці та письменники, Закарпатська та Тернопільська ОВА, Надзвичайний та Повноважний посол України в Угорщині Федір Шандор, українські парламентарі. Також у 2025 році у муніципальній бібліотеці португальського міста Коїмбра з’явилася «Українська книжкова поличка».

У межах благодійної акції поширюються ініціативи «Українській молоді — європейську книгу», «Українським захисникам — українську книгу», які підтримали Міністерство оборони, Генеральний штаб ЗСУ, командування медичних сил ЗСУ, міністерства молоді та спорту, освіти й науки, НОК України й олімпійська команда та інші.

У рамках ініціативи «Українській молоді — європейську книгу» близько двох тисяч примірників європейських книг іноземними мовами передано молоді в Україні від партнерів із Данії та Нідерландів. Зокрема, 26 травня Київський національний університет будівництва й архітектури (КНУБА) отримав 1000 англомовних книг і підручників з архітектури, урбаністики та дизайну, які надійшли від наших партнерів з Данії. «За словами викладачів та студентів, ініціативи такого масштабу мають надзвичайне значення для відбудови України в післявоєнний період. Данський досвід у проєктуванні екологічно збалансованих та орієнтованих на людину просторів стане корисним для українських молодих архітекторів», — повідомили в Держкомі.

У межах ініціативи «Українським захисникам — українську книгу» вже передано близько 1400 примірників книг прикордонникам і близько 400 для інших військових. Цього року ініціатива поширилася на дітей військових. Зокрема, близько 200 примірників книг відправлено дітям загиблих військових і військовополонених у Дніпро. Також партію книг отримали діти з військової частини Національної гвардії України.

Росіяни збільшують випуск антиукраїнських пропагандистських видань. Моніторинг роботи Держкомтелерадіо за перше півріччя 2025 року - Фото 4

Традиційні конкурси, премії, виставки Комітету

Держкомтелерадіо протягом 2025 року продовжував організовувати роботу комітетів із присудження чотирьох премій: в інформаційній галузі — премії імені Івана Франка й імені В’ячеслава Чорновола; в галузі літератури та мистецтв — премій Кабінету Міністрів імені Максима Рильського та імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва.

За підсумками засідання комітету з премії імені Івана Франка, яке відбулося 28 травня 2025 року, були визначені лауреати у чотирьох номінаціях. Вручення дипломів лауреатам традиційно відбудеться до дня народження Івана Франка – 27 серпня.

1 червня розпочався прийом творів на здобуття премії імені В’ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики у 2025 році. Термін подання клопотань — до 10 серпня.

1 липня оголосили про прийом творчих робіт на здобуття двох премій у галузі літератури та мистецтв — премії імені Лесі Українки та премії імені Максима Рильського. Відповідно до вимог положень про премії, прийом заявок на участь у конкурсних змаганнях триватиме до 1 листопада.

У 2024 році премію імені Максима Рильського не було присуджено через організаційні труднощі, пов’язані з незатвердженням персонального складу комітету, що відповідає за визначення лауреатів.

Співпраця з донорами, міжнародними організаціями

У першому півріччі 2025 року Держкомтелерадіо продовжував виступати бенефіціаром наступних проєктів:

1. «Проєкт розвитку потенціалу Суспільного мовника України. Фаза 2». Партнер із розвитку цієї програми — Уряд Японії через Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA), виконавець — Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA), реципієнт — АТ «НСТУ». Метою проєкту є зміцнення структури та функціонування Суспільного у забезпеченні безперебійного надання неупередженої та достовірної інформації.

2. Новий проєкт «REACH — партнерство медіа для відповідальності та довіри», який зареєстровано у червні 2025 року. Проєкт фінансується Урядом Королівства Данія через Міністерство закордонних справ Данії, виконавець — International Media Support (відокремлений підрозділ в Україні). Метою проєкту є зміцнення свободи вираження поглядів і підтримка незалежних, плюралістичних медіа як ключових елементів демократичного розвитку, що сприяє підзвітності та діалогу між владою, громадянським суспільством і громадянами в країнах Східного партнерства, з особливим фокусом на Україну.

У лютому 2025 року припинено роботу та закрито два проєкти, в яких Держкомтелерадіо також виступав бенефіціаром: «Медійна програма в Україні», яка фінансувалася Урядом США через Агентство США з міжнародного розвитку USAID, і «Програма партнерства у галузі мас-медіа в Україні (UMPP)», яка фінансувалася Урядом США через Державний департамент США.

«У зв’язку з цьогорічним скороченням американської донорської допомоги,зокремаймедіа, для Держкомтелерадіо пріоритетним питанням стала підтримка локальних медіа на деокупованих територіях, а також у прифронтових районах. Зокрема, Комітет сприяв залученню європейських партнерів для фінансової допомоги українським медіа, яка надходила через НСЖУ. Завдяки цьому вдалося відновити діяльність редакцій місцевих газет, які припинили вихід своїх видань через агресію Росії», — сказав Олег Наливайко.

Фото: з сайту Держкомтелерадіо, колаж Миколи Шиманського

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader