Андрій Осіпов: «До кінця року ми готуємося представити громадськості від 40 до 50 фільмів»
Новий голова Державного агентства України з питань кіно Андрій Осіпов розповів про ситуацію навколо Держкіно на засіданні парламентського комітету гуманітарної та інформаційної політики.
Дякуючи державному бюджету на 2024 рік для Держкіно, цього року Україна матиме парад прем’єр. Про це сказав Андрій Осіпов на засіданні парламентського комітету гуманітарної та інформаційної політики.
«Ми навіть створили календар прем’єр, щоб українські фільми не конкурували один з одним. До кінця року ми готуємося представити громадськості від 40 до 50 фільмів. Проте 2025 року фінансування було незначним. Відтак цього року у нас провалля, яке ми відчуємо наступного року. Є певне охолодження кіногалузі. Тому 2026 рік критично важливий, щоб можна було провести конкурсний відбір проектів», — сказав голова Держкіно.
За словами Осіпова, завдяки спільним зусиллям Держкіно та Міністерства культури і стратегічних комунікацій нарешті розблоковані платежі. І з минулого тижня український кінематограф почав фінансуватися, чого не було майже пів року.
«Одна з основних проблем – це роз’єднання галузі. За місяць проведено понад 80 зум-зустрічей і чимало особистих. Ми намагаємося об’єднатися і працювати як одна кіноспільнота Бюджет на 2026 рік викликає велике занепокоєння», — сказав він.
На думку Андрія Осіпова, зважаючи на ті завдання, які ставить держава перед Держкіно, це державна агенція має бути зі спеціальним статусом. Закріплення такого статусу в законодавстві дозволить зробити роботу Держкіно прогнозованою.
«Мені добре працюється, коли Держкіно підпорядковано МКСК, це хороша робота. Проте спецстатус дозволить підкреслити важливість кінематографії у сучасному інформаційному просторі, і для виконання як офіційних завдань, так і неофіційних, які приходять поштою з позначкою ДСК», — зазначив Осіпов.
Також попросив комітет і парламент швидше ухвалити зміни до закону про кінематографію.
Голова комітету Микита Потураєв пообіцяв підтримати зміни до закону і «битися» за бюджет для Держкіно на 2026 рік.
«Ми знаємо, що ситуація дуже нехороша, і якщо її не виправити, то будуть у нас проблеми з українським кінематографом. Питання статусу давайте спільно обговоримо», — сказав він.
Член комітету Володимир В’ятрович зауважив, що історія з Держкіно показала, як успішно працююча державна інституція була фактично зруйнована через невдале кадрове призначення.
«Попереднє керівництво зробило все можливе, щоб зупинити діяльність важливої державної установи. Сподіваюсь, що в цій історії буде щасливий кінець. Ми справді будемо вам допомагати», — сказав він.
Як писав «Детектор медіа», у липні 2024 року Кабмін звільнив з посади голови Держкіно Марину Кудерчук та призначив її першу заступницю Юлію Шевчук тимчасовою виконувачкою обовʼязків. З квітня 2025 року обов'язки тимчасового голови відомства виконував Максим Александров.
Раніше стало відомо, що Державне агентство з питань кіно повернули в підпорядкування Міністерства культури та стратегічних комунікацій — його відокремили рішенням уряду у 2021 році.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

