Змінює діагностику та лікування захворювань: вчені завершили наймасштабніший проєкт візуалізації людського тіла
Змінює діагностику та лікування захворювань: вчені завершили наймасштабніший проєкт візуалізації людського тіла

Змінює діагностику та лікування захворювань: вчені завершили наймасштабніший проєкт візуалізації людського тіла

Змінює діагностику та лікування захворювань: вчені завершили наймасштабніший проєкт візуалізації людського тіла

Сканування 100 000 людей дозволило отримати мільярд зображень внутрішніх органів.

У Великій Британії завершено десятирічний проєкт UK Biobank, у межах якого було проведено повне сканування тіла 100 000 добровольців. Це найбільше в історії медичне дослідження такого масштабу, пише The Guardian. Серед зібраних даних понад 1 мільярд анонімізованих зображень органів, судин, мозку, кісток і суглобів. Вони стануть доступними для науковців з усього світу, відкриваючи нові можливості у вивченні старіння та ранніх ознак захворювань.

Кожен доброволець пройшов серію сканувань, що охоплювали головний мозок, серце, артерії, черевну порожнину, кістки та м’які тканини. Усього було отримано по 12 000 знімків з кожного організму. За словами головної науковиці UK Biobank Наомі Аллен, “дослідники тепер мають неймовірний погляд на організм” та можуть детально вивчати старіння і розвиток хвороб ще до появи симптомів.

Змінює діагностику та лікування захворювань: вчені завершили наймасштабніший проєкт візуалізації людського тіла - Фото 1

Дослідники вже застосовують результати для виявлення факторів ризику. Наприклад, незначні зміни у структурі мозку, які раніше були непомітними, тепер дозволяють спрогнозувати ймовірність розвитку деменції. За словами професора неврології Імперського коледжу Лондона Пола Меттьюза, такі зміни можуть становити лише кілька десятих відсотка загального об'єму мозку, але мати суттєве прогностичне значення.

Сканування також дало підстави для перегляду ставлення до вживання алкоголю. Дослідження показали, що навіть одна-дві одиниці алкоголю на день можуть викликати зміни в структурі мозку. На думку вчених, безпечної дози не існує.

Додаткові дані демонструють, що традиційні методи оцінки ризику захворювань, наприклад, індекс маси тіла (ІМТ), можуть бути недостатніми. Сканування показує, що при однаковому ІМТ у людей може бути радикально різний розподіл жиру, що суттєво впливає на ймовірність розвитку серцево-судинних захворювань.

Професорка метаболічної візуалізації з Вестмінстерського університету Луїза Томас зазначила, що при повторному скануванні 60 тисяч добровольців через кілька років виявлено суттєве збільшення вісцерального жиру, а м’язи стали більш жиронасиченими. Вона говорить, що “з віком ми стаємо схожими на мармурове м’ясо”.

Окремі дослідники вже впроваджують результати у клінічну практику. Зокрема, за допомогою зображень колега Луїзи Томас створив автоматизовану систему для виявлення аневризм – загрозливих для життя випинань у стінках судин. Попри те, що чоловіки вже проходять відповідний скринінг, жінкам його не проводять, хоча, як говорять вчені, у них ці утворення мають тяжчий перебіг.

“Ми можемо робити багато речей, які раніше не могли. Це досить незвично”, – підсумовує Томас.

Нещодавно вчені Каролінського інституту в Швеції опублікували дослідження, яке підтверджує здатність дорослого мозку до утворення нових нейронів — процесу, відомого як нейрогенез. Вперше за допомогою сучасних методів РНК-секвенування та машинного навчання їм вдалося виявити клітини-попередники нейронів у мозку дорослих людей, зокрема у гіпокампі — зоні, відповідальній за пам’ять і навчання.

Джерело матеріала
loader
loader