Patriot, JASSM-ER і навіть Tomahawk: яку зброю Трамп може дати Україні
Patriot, JASSM-ER і навіть Tomahawk: яку зброю Трамп може дати Україні

Patriot, JASSM-ER і навіть Tomahawk: яку зброю Трамп може дати Україні

Заява Дональда Трампа, зроблена у понеділок, 14 липня, може суттєво вплинути на перебіг війни в Україні. У ній є чітка позиція щодо необхідності продовження військової допомоги нашій країні. Журналіст Коротко про розбирався, що саме США готові зробити у цьому напрямку.

Яка зброя зараз потрібна Україні

Головне, що зараз потрібно нашій країні – це ракети різних систем для засобів ППО та реактивних систем залпового вогню (РСЗВ). Це ракети-перехоплювачі для систем Patriot для протиракетної оборони, ракети для ураження російських об'єктів на великій відстані. Крім цього, є потреба в 155-мм фугасних артилерійських снарядах, керованих ракетах Hellfire, високоточних ракетних системах GMLRS, ракетах для літаків F-16 «повітря-повітря» та інших видах зброї.

Довгоочікувані нові Patriot. Обіцяно 17 установок

Конкретна заява від Дональда Трампа – це постачання 17 установок Patriot. Американський президент пояснив, що "це військове обладнання вартістю в мільярди доларів буде закуплено у Сполучених Штатів, надійде до НАТО і швидко потрапить на фронт". Це те, що дійсно вкрай зараз необхідно ЗСУ, і те, що може істотно змінити розстановку сил на фронті.

При цьому не лише в обороні міст та стратегічно важливих об'єктів. Patriot можна використовувати і поблизу лінії фронту (на що натякнув сам Трамп), «відсунувши» лише однією їх присутністю атакуючий потенціал ворога від кордону прямих зіткнень. Ракети системи ЗРК (зенітно-ракетний комплекс) здатні вражати повітряні цілі з відривом до 160 км, отже, ворожа авіація не зможе почуватися спокійно навіть у глибині своєї території.

ЗРК Patriot в арсеналі ЗСУ значно побільшає. Фото: wikipedia.org

Ракети для поразки цілей у глибині Росії

Під час нещодавньої розмови з Володимиром Зеленським Дональд Трамп висловив здивування, чому Україна досі не завдала удару по Москві у відповідь на удари по столиці України. The Washington Post повідомляє, що Володимир Зеленський відповів, що це можливо лише за умови надання відповідної зброї.

Після чого американський президент погодився на постачання Києву ракет великої дальності, які можуть досягати мети глибоко всередині російської території, включаючи Москву. Американські ЗМІ навіть повідомили, що Дональд Трамп також розглядав можливість надсилання Україні крилатих ракет Tomahawk. Щоправда, поки що їх немає у списку поставок.

Зараз Київ може отримати від США авіаційні крилаті ракети JASSM-ER. Це високоточні крилаті ракети великої дальності, призначені для ураження добре захищених наземних цілей. При цьому для їх запуску немає необхідності входити до зони дії ворожої ППО.

Вони запускаються з винищувачів та бомбардувальників, у тому числі F-16 і здатні точно вражати цілі на відстані до 370 км (у стандартній версії) та понад 900 км – у модифікації JASSM-ER.

JASSM оснащені системою наведення, що поєднує GPS та інфрачервоне наведення. Завдяки цьому ракета може ефективно обходити системи ППО і завдавати ударів по укріплених об'єктах, таких як штаби. JASSM активно поставляється європейським країнам і вже розглядалася для постачання Україні попередньою адміністрацією президента США.

F-16 із повним комплектом ракет здатний атакувати цілі укріплені райони. Фото: wikipedia.org

Нові санкції проти Росії відклали на 50 днів

Але не тільки зброєю Дональд Трамп має намір допомагати Києву. Президент США заявив, що Сполучені Штати запровадять жорсткі санкції проти Росії, якщо протягом 50 днів не буде досягнуто домовленості про мир.

"Ми дуже, дуже незадоволені Росією. І якщо ми не домовимося протягом 50 днів, ми накладемо дуже суворі тарифи приблизно в 100%. Ви називаєте їх вторинними тарифами (тарифи проти торгових партнерів Росії. - Ред.)", - пояснив він.

Крім цього, у його портфелі лежить законопроєкт про мито 500% проти країн, які торгують з Росією, незважаючи на війну в Україні.

"Президент сказав мені, що настав час просунути законопроєкт", - заявив співавтор законопроєкту, сенатор-республіканець Ліндсі Грем.

"Якщо ви купуєте товари у Росії і не допомагаєте Україні, то будуть тарифи в 500% на ваші товари, що йдуть у США. Індія і Китай купують 70% путінської нафти, підтримуючи на ходу його військову машину. Мій законопроєкт підтримують 84 сенатори (зі 100. - Китай), і він дозволить президенту накласти санкції на Індію, Китай і інші країни, щоб вони припинили спонсорувати військову машину Путіна, щоб усадити їх за стіл переговорів", - сказав він.

Російські гроші в США можуть передати Києву

На столі у Дональда Трампа лежить ще один дієвий і радикальний варіант проти Москви - конфіскація п'яти мільярдів доларів російських активів у США з подальшим направленням на допомогу Україні.

Експрезидент Штатів Джо Байден уникав таких кроків, побоюючись дестабілізації фінансових ринків, але Трамп, схоже, розглядає цей сценарій. У ЄС також обговорюють використання заморожених російських коштів (близько 300 млрд доларів), але там процес ускладнений юридичними бар'єрами. Раніше Україна вже одержала 1 мільярд євро від ЄС за рахунок заморожених російських активів.

CBS News підтвердили, що нове фінансування може бути спрямоване на те, щоб послати сигнал Росії, яка в останні дні завдала ударів по Україні за допомогою безпілотників і ракет.

А тим часом

Європа знову активізувалася

Примітно, що, отримавши відмашку та згоду Трампа на постачання зброї Україні, деякі європейські країни відразу висловили готовність озброювати Україну.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус після переговорів з міністром оборони США Пітом Хегсетом заявив, що Берлін і Вашингтон ухвалять рішення про відправку двох американських систем протиповітряної оборони Patriot до Києва протягом кількох днів чи тижнів. Також Німеччина думає над закупівлею у США високоточної системи великої дальності Typhon, яка здатна запускати ракети з дальністю близько 2 тисяч кілометрів.

Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив, що Швеція продовжить "свій внесок у швидкі та суттєві поставки Україні". "Як один із найбільших донорів України і разом з нашими союзниками по НАТО, Швеція продовжуватиме вносити свій внесок у швидкі та суттєві поставки Україні". І ця країна має намір поставити черговий пакет воєнної допомоги нашій країні.

Міністерство оборони Данії повідомило, що воно через Європейське оборонне агентство надаватиме Україні послуги супутникового зв'язку, необхідні для оборонних дій. Україна отримає доступ до терміналів та використовуватиме їх для встановлення надійного та захищеного супутникового зв'язку.

Посол США при НАТО Метью Уітакер заявив, що під час продажів іноземним покупцям США будуть віддавати пріоритет закупівлі Європи для України. "Ми виробляємо найкращу зброю у світі, і всі хочуть її купити. І ми надаватимемо пріоритет зброї для України", - сказав він.

Теги за темою
Дональд Трамп Зброя
Джерело матеріала
loader
loader