Трамп запитував Зеленського, чи може Україна вдарити по Москві — ЗМІ
Трамп запитував Зеленського, чи може Україна вдарити по Москві — ЗМІ

Трамп запитував Зеленського, чи може Україна вдарити по Москві — ЗМІ

Трамп запитував Зеленського, чи може Україна вдарити по Москві — ЗМІ 

Хоча досі незрозуміло, чи надасть Вашингтон Києву відповідну зброю, такі обговорення підкреслюють дедалі більше розчарування Трампа Путіним.

Президент США Дональд Трамп у приватному порядку “заохочував” Київ посилити удари по російській території та навіть запитав українського лідера Володимира Зеленського, чи зможе Україна вдарити по Москві, якщо Штати нададуть відповідну далекобійну зброю. Про це повідомляє FT, посилаючись на слова джерел, ознайомлених з перебігом розмови між двома лідерами.

Телефонна розмова, яка відбулася 4 липня, знаменує собою різкий відхід від попередньої позиції Трампа щодо війни РФ проти України та його передвиборчої обіцянки припинити участь США в “іноземних конфліктах”.

Хоча досі незрозуміло, чи надасть Вашингтон Києву відповідну зброю, такі обговорення підкреслюють дедалі більше розчарування Трампа відмовою російського диктатора Владіміра Путіна брати участь у переговорах про припинення вогню. Розмова Трампа з Зеленським відбулася після розмови президента США з Путіним, якою глава Білого дому був “розчарований”.

Двоє джерел FT, розповіли, що президент США запитав свого українського колегу, чи зможе Україна атакувати військові об'єкти в глибині Росії, якщо отримає зброю, необхідну для таких ударів.

"Володимире, ти можеш вдарити по Москві? …Можеш вдарити й по Санкт-Петербургу?", — запитав Трамп у телефонній розмові, розповіли джерела видання.

За їхніми словами, Зеленський відповів: "Безумовно. Ми можемо, якщо ви дасте нам зброю".

Трамп дав зрозуміти, що підтримує цю ідею, описавши свою стратегію як таку, що має на меті “змусити росіян відчути біль” і змусити Кремль сісти за стіл переговорів.

Західний чиновник, поінформований про цю розмову, сказав, що вона відображає дедалі більше бажання західних партнерів України постачати Києву зброю великої дальності, здатну “принести війну” до Москви.

Білий дім і офіс президента України не відповіли на запити FT про коментарі.

За словами трьох співрозмовників видання, після розмови Трампа з Зеленським американська сторона минулого тижня передала українському президенту список потенційного озброєння, яке може бути надане Києву.

Під час зустрічі з представниками оборонного відомства США та посередниками від урядів країн-членів НАТО Зеленський отримав список ударних систем великої дальності, які потенційно можуть бути надані Україні шляхом передачі третьою стороною. Ця домовленість дозволила б Трампу обійти те, що у Конгресі США не було схвалено нової прямої військової допомоги Україні, дозволивши продаж зброї європейським союзникам, які б потім передали відповідне озброєння Києву.

Українці просили ракети Tomahawk — високоточні крилаті ракети з дальністю польоту близько 1600 км, які можуть “дістати” до Москви та Санкт-Петербурга. Але адміністрація Трампа, як і адміністрація Джо Байдена, має занепокоєння щодо “недостатньої стриманості” України.

За даними WP, Трамп розглядав можливість надання Україні цих ракет, але наразі їх нема в переліку очікуваних поставок. Хоча не виключено, що вони можуть бути додані до списку пізніше. Саме ці ракети, серед іншого, США застосовували для ударів по ядерних об'єктах Ірану минулого місяця.

Джерела видання також розповіли,  що однією з обговорюваних тем було і питання використання ракет ATACMS, які вже є в України, “на повну їхню дальність”. Україна використовує американські ракети ATACMS з дальністю дії до 300 км для ураження цілей на тимчасово окупованих військами РФ територіях, а в деяких випадках і в глибині Росії, але вони не “дістають” до Москви чи Санкт-Петербурга.

Росія неодноразово погрожувала атакувати західні об'єкти у відповідь на постачання новітніх озброєнь Україні, але досі цього не зробила. Вашингтон час від часу застерігав Україну від використання далекобійної зброї для ударів вглиб Росії, але зараз ці обмеження, схоже, послаблюються.

Напередодні Трамп озвучив новий “ультиматум” для РФ, заявивши, що дав Путіна 50 днів, щоб той погодився на припинення вогню, а також оголосив про “угоду”, за якою європейські союзники по НАТО купуватимуть зброю в США для подальшої її передачі Україні. 

Втім, як йдеться в аналізі CNN, новий “ультиматум” Трампа для РФ був далеко не найбільшою заявою, яку міг зробити американський лідер. В України є причини як для надії, так і для розчарування новою заявою Трампа. Політика Трампа щодо України, можливо, трансформується під впливом його настрою, але досі зберігає ключові елементи з минулого: бажання, щоб хтось, замість США, “оплачував рахунки”, встановлення “дедлайнів”, а не негайні дії, та віра в те, що Кремль прагне миру. 

Politico, посилаючись на слова чиновника Білого дому, писало, що Трамп досі вважає, що РФ переможе — питання лише в тому, скільки часу це займе, і наразі його мета просто “зупинити вбивства”.

Чим насправді керується Трамп у своїй політиці щодо України, аналізував у статті "Трамп проти себе: хто переможе — "домінатор" чи "геній оборудок"?" Олег Шамшур.

Джерело матеріала
loader
loader