"Дроновий заслон". Єврокомісар звернувся до країн Балтії щодо загрози Росії
"Дроновий заслон". Єврокомісар звернувся до країн Балтії щодо загрози Росії

"Дроновий заслон". Єврокомісар звернувся до країн Балтії щодо загрози Росії

Андрюс Кубілюс (Фото: Radek Pietruszka / EPA)

Єврокомісар з питань оборони і космосу Андрюс Кубілюс закликав Литву та інші країни Балтії створювати "дроновий заслон" та налагодити масове виробництво безпілотників після того, як російський безпілотник "Гербера" прилетів на литовську територію з Білорусі 10 липня. Про це делегований Литвою єврочиновник заявив в інтерв'ю суспільному мовнику країни LRT.

"[Цей інцидент] показує, що можливість проникнення такого дрона на територію Литви існує. Чи готова Литва захищатися від таких дронів, чи є у неї достатні можливості, питання залишається без відповіді", – заявив Кубілюс.

Читайте також
Нова ланка ППО. Чи зможуть зенітні дрони закрити небо над Україною

Тому, додав єврочиновник, він завжди закликає Литву та інші держави регіону подбати про створення плану захисту східного кордону: "Насамперед шляхом встановлення цілої низки фізичних загороджень на землі... На мою думку, такий план має включати не тільки фізичний кордон, а й створення "дронового заслону".

У травні 2024 року тодішня міністерка внутрішніх справ Литви Аґне Білотайте оголосила, що країни регіону домовились про створення "дронового заслону", який включатиме БпЛА для моніторингу частини кордону й системи боротьби з дронами, які дозволять присікати їх використання ворожими країнами для контрабанди і провокацій. Утім, станом на початок березня 2025-го Литва та Естонія не отримали фінансування від Європейського союзу на цей проєкт.

Читайте також
Чи готова Україна до 1000 "шахедів" на день – і як дати Росії технологічну відсіч

Кубілюс зауважив, що є "не надто багато" ознак готовності Литви та країн Балтії відбивати можливі атаки дронів з боку Росії.

"Тому сьогодні потрібно не стільки виробляти дрони або закуповувати їх і зберігати на складі, скільки навчати і готувати команди фахівців, які могли б дуже швидко виробляти необхідну кількість дронів для цього заслону", – заявив єврочиновник.

На його думку, Литва, Латвія та Естонія повинні мати спільну концепцію не тільки щодо створення фізичного загородження на кордоні, але й стосовно "дронового заслону" Тому сьогодні потрібно не стільки виробляти дрони або закуповувати їх і зберігати на складі, скільки навчати й готувати команди фахівців, які могли б дуже швидко виробляти необхідну кількість дронів для цього заслону", включно з масовим виробництвом БпЛА.

Наприкінці червня Кубілюс закликав Європу розпочати створення армії безпілотників для захисту від можливого нападу Росії.

  • Вранці 10 липня російський безпілотник "Гербера" залетів до Литви з Білорусі й самостійно впав на землю. За словами литовського Міноборони, в країни немає даних, що цей безпілотник "був навмисно відправлений" на її територію.
  • У Збройних силах Литви зазначили, що розслідування стосовно безпілотника ще триває, але вже зрозуміло – дрон загрози не становив, оскільки це "шматок пінопласту та дерева з якимись проводами".
  • 11 липня стало відомо, що у столиці Литви Вільнюсі з’являться мобільні вогневі групи для захисту критичної інфраструктури від безпілотників.
  • Співрозмовник LIGA.net в українській розвідці повідомляв, що 12 липня білоруський вертоліт збив російську "Гербера", який летів у бік України.
  • Російські дрони неодноразово порушували повітряний простір держав НАТО. Зокрема, восени 2024-го російський безпілотник розбився на території Латвії.
Джерело матеріала
loader
loader