Нацбанк взявся за перекази українців: що тепер доведеться вказувати кожному
Нацбанк взявся за перекази українців: що тепер доведеться вказувати кожному

Нацбанк взявся за перекази українців: що тепер доведеться вказувати кожному

Національний банк України ініціює чергові нововведення, що стосуються переказів коштів, які торкнуться майже кожного. Відтепер українцям доведеться бути значно уважнішими, сплачуючи комунальні послуги, надсилаючи гроші родичам чи здійснюючи будь-які інші фінансові операції з картки на картку.

Про нові правила, ліміти та методи контролю з боку податкової розповіла журналістка Ірина Полякова.

Насамперед важливо розуміти, як саме відбувається контроль за фінансовими операціями вже сьогодні. Коли ви робите переказ, інформація про нього проходить три етапи: відправник, банк, що здійснює початковий фінансовий моніторинг, та отримувач.

Проте на цьому процес не закінчується. Податкова служба має право перевіряти дані про отримані кошти протягом трьох років. "Це дуже важливо, — наголошує Ірина Полякова, — строк давності для податкових претензій становить три роки з моменту, коли потрібно було сплатити податок". Тобто, якщо ви робили перекази цьогоріч, податкова має право звернутися до вас із претензіями аж до 1 серпня 2029 року.

Для відстеження операцій податкова використовує декілька інструментів. НБУ передає фіскальним органам дані про перекази. Інформацію також надають небанківські фінансові організації, наприклад, платіжні сервіси, як-от NovaPay. Окрім цього, податківці можуть отримувати доступ до банківської таємниці через суд та навіть здійснювати контрольні закупівлі, якщо ви розміщуєте оголошення про продаж товарів чи послуг.

Згідно з Податковим кодексом, усі доходи громадян оподатковуються, однак існують винятки. Не підлягають оподаткуванню перекази родичам першого та другого ступеня споріднення, повернення боргу, кошти від продажу вторсировини чи власно вирощених продуктів. В інших випадках доведеться сплатити 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

Щодо нових лімітів, то з 1 червня 2024 року переказ із картки на картку обмежений сумою 100 тисяч гривень на місяць. Такий самий ліміт діє для розрахунків за кордоном із гривневої картки та для переказів на іноземну валютну картку. Обмеження на зняття готівки становить 100 тисяч гривень на день.

Найцікавішою інновацією від Нацбанку є вимога вказувати податковий код (ІПН для фізичних осіб або ЄДРПОУ для юридичних) при здійсненні всіх платежів без відкриття банківського рахунку. Це стосується як платників, так і одержувачів коштів. Хоча проєкт постанови ще не затверджено, він уже викликав чимало обговорень.

В НБУ пояснюють, що це робиться для «стандартизації та уніфікації вимог», а також для протидії відмиванню грошей. Однак Ірина Полякова вважає, що за цими словами криється інша мета: "За цими красивими словами, насамперед, контроль і ще раз контроль".

Щоб убезпечити себе, експертка радить не панікувати, але бути обачними: завжди вказувати призначення платежу, зберігати підтверджувальні документи (договори, розписки) та уважно перевіряти всі дані у платіжках перед підтвердженням операції.

Також нагадаємо, скільки грошей можна перевозити через кордон, та які обмеження чекають українців у ЄС.

Джерело матеріала
loader
loader