/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2F1f76a733a8541b9768ead1ee7ce63f79.jpg)
Математика війни: чому перехоплювати “Шахеди” — не найкраще рішення
БпЛА "Shahed". / © iStock
Використання дронів-перехоплювачів проти ударних “Шахедів” є неефективним та надто дорогим способом захисту.
Про це в коментарі “Дзеркалу тижня” заявив військовий експерт Юрій Касьянов, зазначивши, що співвідношення витрат та результатів у цьому випадку не на користь України.
За словами Касьянова, щоб знищити один “Шахед” удень, потрібно до п’яти перехоплювачів, а вночі — до десяти. Водночас вартість одного денного перехоплювача сягає $2–3 тисяч, нічного — до $4 тисяч. Таким чином, знищення одного ворожого дрона може обійтися в $10 тисяч удень і до $40 тисяч уночі.
Крім того, дрони-перехоплювачі обмежені погодними умовами та не здатні довго перебувати в повітрі, на відміну від “Шахедів”. Ще один виклик — людський ресурс: для відбиття атаки з 400 дронів-камікадзе, як нещодавно в Києві, потрібно щонайменше 400 навчених операторів. Загальна вартість таких перехоплювачів сягнула б $16 млн. При цьому, за оцінками експерта, Росія витрачає близько $32 млн на таку атаку (по $80 тисяч на кожен “Шахед”).
“Ми витрачатимемо лише вдвічі менше, ніж росіяни, але наші економічні можливості вдесятеро нижчі”, — наголосив Касьянов.
Також експерт підкреслює, що для ефективного використання перехоплювачів потрібна інтеграція в систему ППО, надання кожному оператору якісного радара та точне скерування на маршрут ворожого дрона.
З огляду на нові ризики, Касьянов припускає, що у разі збільшення кількості “Шахедів” до 1000 за ніч, необхідно буде залучати вже понад тисячу операторів — і витрати зростатимуть у геометричній прогресії.
Також раніше повідомлялось, Україна вже законтрактувала десятки тисяч дронів-перехоплювачів, які використовуютьсядля боротьби з ворожими безпілотниками типу “Шахед”.

