Космічний телескоп імені Джеймса Вебба (JWST), запущений в кінці грудня 2021 року, відзначив три роки наукової роботи публікацією детального інфрачервоного знімка туманності Котяча Лапа, повідомляє Space. Це гігантська зона активного зореутворення в сузір’ї Скорпіона, за 4000 світлових років від Землі, яка охоплює близько 80–90 світлових років.
На зображенні, зробленому камерою ближнього інфрачервоного діапазону (NIRCam), як ніколи раніше, видно складну структуру пилових утворень, яскравих молодих зірок та компактних регіонів, де лише зароджуються нові світила. Серед ключових деталей – червоно-помаранчевий овал у лівому верхньому куті, де світіння свідчить про потужну активність новонародженої зірки. Нижче ліворуч структура під назвою “Оперний театр”, із багатошаровими коричневими оболонками пилу, сформованими під впливом зоряного випромінювання. З правого боку від неї помітно яскраву зірку, яка сформувала навколо себе чітко окреслену оболонку.
Особливу увагу дослідників привертають зони з вогняно-червоними згустками в центрі зображення, де, ймовірно, триває активне зореутворення. Окремі щільні нитки, які ще не розсіялися, демонструють ударні хвилі та пилові структури, що чинять опір високій радіації та вказують на майбутні осередки зародження зірок.
Інфрачервоний спектр дає змогу зафіксувати явища, які неможливо побачити у видимому світлі. Вчені вважають, що телескоп дозволяє не лише спостерігати за сучасними процесами формування зірок, але й переосмислювати ранні етапи розвитку Всесвіту.
В NASA наголосили, що цей знімок є дуже важливим для науки – він ілюструє, як телескоп здатен “знімати завісу” з найгустіших космічних хмар, надаючи дослідникам доступ до спостереження за ранніми етапами формування зірок, які раніше залишалися невидимими. JWST із початку наукової діяльності у липні 2022 року кардинально змінив уявлення про Всесвіт – від виявлення найдавніших галактик до атмосфери екзопланет.
“Питання, які порушив Вебб, такі ж захопливі, як і відповіді, які він нам дає”, – говорить у заяві Шон Домагал-Голдман, виконуючий обов’язки директора відділу астрофізики в NASA.
Команда міжнародних дослідників, використовуючи JWST та радіотелескоп ALMA, реконструювала ранні етапи еволюції Чумацького Шляху. Вчені простежили перехід від турбулентного газового середовища до стабільних тонких дисків, виявивши спільні закономірності у формуванні дискових галактик. Це дослідження дозволило побачити схожі процеси зореутворення у далеких галактиках зі структурою нашої галактики.