Дипломат Богдан Яременко: Повномасштабна війна - «золотий» час для української дипломатії
Керівництво України найближчим часом планує масштабне оновлення українського дипломатичного корпусу за кордоном. Планується замінити послів майже в 20 країнах світу, в тому числі і в країнах "Великої сімки" та "Великої двадцятки". Разом з тим зараз стрімко міняється світова політика, зокрема, як щодо підтримки нашої країни, так і у ставленні до Росії.
Чому планується така масштабна кадрова перестановка, до чого вона може привести і як нашим послам потрібно діяти задля ефективного забезпечення інтересів України, журналіст Коротко про розпитав у українського дипломата та ексконсула нашої країни у Стамбулі Богдана Яременка.
Посол України в США стала заручницею зміни американської адміністрації
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F11%2F66f376552dadfdd158ee0ca631c3f868.jpg)
Дипломат Богдан Яременко. Фото: euroradio.fm
- Як ви загалом зараз оцінюєте нашу дипломатію – справляється з нинішніми викликами чи ні?
- Загалом так. Я думаю, що роки повномасштабної війни, як це не парадоксально, є "золотим" часом української дипломатії, з погляду вміння правильно вибудовувати пріоритети та їхню реалізацію. І тут дуже чітко заявлено, що протидія Росії і пошук ресурсів для продовження оборони є основними завданнями української дипломатії, з якими вона в основному успішно і справляється.
- А які ви зараз бачите головні успіхи нашої дипломатії за кордоном, чого досягли?
- Головні досягнення, успіхи – це чітке рішення країн Європейського Союзу про забезпечення України ресурсами у веденні війни. Це підтримка з боку НАТО, і навіть останні заяви президента США Дональда Трампа про відновлення нам поставок американської зброї можна віднести до безумовних успіхів української дипломатії.
- Тоді чому президент Володимир Зеленський має намір замінити нашого посла в США Оксану Маркарову? Тому що закінчився ротаційний термін її перебування чи є інші якісь причини?
- Оксана Маркарова просто стала заручницею зміни адміністрації в США. І ми знаємо, наскільки президент США Дональд Трамп негативно ставиться до спадку попередників. А Оксану Маркарову якраз було призначено послом в Америці при попереднику Трампа – Джо Байдені.
- Було багато незадоволених коментарів з Америки, особливо в Республіканській партії, начебто пані Маркарова приділяла більше уваги їхнім опонентам, демократам.
- Вони здебільшого штучно були пов’язані з частиною Республіканської і Демократичної партій. Але я не думаю, що були зауваження до її роботи як професіонала і які варто було б обговорювати на широкий загал. Безперечно, якісь професійні закиди можуть бути до кожного професіонала, якісь побажання, рекомендації. Але це практична, повсякденна рутинна робота, і не можуть бути якісь претензії до Маркарової. Тому що загалом вона блискуче справилася зі своєю роллю, так як була вхожа в США і в політичне, і в бізнесове середовище і була визнана і бажана там.
Але я кажу, що часто дипломати стають заручниками міждержавних відносин. Це просто Києву потрібно було міняти посла в США ще на початку цього року, коли до влади в Америці прийшов Дональд Трамп.
Українському послу в США, в першу чергу, потрібно всіляко хвалити Трампа
- Зараз називають прізвища кандидатів на місце посла в США – нинішній прем’єр Денис Шмигаль, віцепрем’єр Ольга Стефанішина, міністри оборони, енергетики та культури Рустем Умєров, Герман Галущенко, Микола Точицький. Що ви про них думаєте?
- Я не готовий обговорювати ці прізвища до офіційного опублікування Указу про призначення. Адже таке обговорення до призначення вважається в дипломатії порушенням традиційних норм, і такі обговорення з прізвищами тільки шкодять двостороннім відносинам.
- Добре, без прізвищ, але як повинен себе поводити український посол в США, яку вибудовувати лінію поведінки?
- У першу чергу – хвалити Дональда Трампа. Це така реальність, що нинішній президент Америки схильний до комплементарної поведінки на свою адресу. Ну і звісно, робити велику невидиму роботу – розвивати зв’язки з американським істеблішментом. Створювати позитивне відношення до нашої країни і переконувати американські офіційні особи в необхідності допомоги Україні та інше, що неможливо побачити неозброєним оком.
Часто послів потрібно міняти не через їхні недоліки, а через політичні мотиви
- А чому, на ваш погляд, президент Зеленський так часто міняє послів? У 2024 році він замінив 30, зараз планує замінити ще 20.
- Тут просто арифметика така. В України є відносини десь зі 120 країнами світу, і є приблизно 80 посольств. В середньому строк перебування посла на роботі – 4-5 років. Ділимо кількість посольств на строк, і виходить близько 20 послів, які можуть мінятися. Тобто основна причина зміни послів – це завершення їх строку перебування на посаді.
Але є випадки, коли посол не справляється з роботою чи його потрібно міняти з причин, які з ним не пов'язані, як, наприклад, з Маркаровою, з політичних причин. Тобто до неї немає зауважень, але склались такі політичні обставини, що їх потрібно приносити в жертву державним інтересам, і кожен посол повинен бути до цього готовий.
Але є й такі складні країни, де не варто міняти послів через 4-5 років. А навпаки - потрібно дати їм можливість працювати довше або дуже довго. А оце ми, щоправда, не продумали.
Залучення в дипломатію некадрових дипломатів себе виправдовує
- Де зараз брати дипломатів, адже наш корпус послів не такий вже і великий?
- Якщо у країні є достатня кількість людей, які вільно володіють іноземними мовами, є хорошими менеджерами, вміють масштабувати хороший досвід, правильно вибудовувати комунікацію, мають уміння позиціонування, стратегічної комунікації, то вони підходять на роль посла. Це ті навички, які розвиваються не тільки в дипломатії. І такі люди можуть увійти в систему Міністерства закордонних справ. Якщо людина має такі навички, то далі вона може удосконалюватись за допомогою внутрішніх курсів в МЗС, отримати там дипломатичні настанови і так далі.
Це не є щось таке закрите, незрозуміле. В сучасному світі дипломатії все менше і менше потрібно мистецтво кулуарних домовленостей, інтриг, хитросплетінь. А все більше і більше - уміння публічної політики, широкого розуміння процесів, які відбуваються в світі, глибокого розуміння мікропроцесів, які відбуваються навколо тебе. Плюс до цього - загальна ерудиція і знання іноземної мови. От що робить, що може зробити хорошого посла. Нічого іншого, ніякої секретної печатки чи тавра не потрібно для того, щоб стати успішним дипломатом.
- Зважаючи на ваше твердження, практика нинішнього президента Зеленського брати в посли не кадрових дипломатів, а публічних та відомих осіб повністю себе виправдовує?
- Так, чому б ні. Якщо посол у країні перебування ефективно відстоює інтереси своєї держави і приносить їй реальну користь, то чому б і ні.
- Які зараз стоять основні виклики перед нашою українською дипломатією, на що нашим послам потрібно звертати увагу?
- Це пошук ресурсів для продовження війни, для успішної оборони України. Ресурсів як економічних, так і політичних. Тобто і підтримування дружніх відносин з партнерськими країнами, заохочення їх до допомоги Україні. І отримання військових, фінансових, економічних ресурсів для ведення війни.

