В Україні у багатьох областях стовпчики термометра перетнули позначку +30°C. Спекотна погода може негативно впливати на здоров’я. Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, як уберегтися від спеки.
Що робити для захисту від спеки
Для того, щоб уберегтися від спеки, слід дотримуватися таких рекомендацій:
- Пити більше води. Не треба чекати на відчуття спраги — слід регулярно вживати рідину. Але від солодких та алкогольних напоїв необхідно утриматися.
- Вживати легку їжу, що містить багато рідини (овочі, фрукти, салати та нежирні білкові страви). Необхідно уникати важкої та жирної їжі, а також зменшити споживання солі й перероблених продуктів.
- Не перебувати на сонці з 11:00 до 16:00. Якщо потрібно вийти надвір — слід вдягнути капелюх, світлий вільний одяг з натуральних тканин, користуватися сонцезахисним кремом широкого спектра дії з SPF 30 або вище.
- Зберігати прохолоду вдома. Закривати вікна вдень, провітрювати приміщення рано-вранці, ввечері та вночі. При користуванні кондиціонером не встановлювати одразу занадто низьку температуру.
- Охолоджувати тіло. Можна прикладати прохолодні компреси до зап’ясть, шиї чи чола. Також можна приймати освіжаючий душ протягом дня.
- Обмежити рухову активність. Якщо є справи, що вимагають фізичних зусиль, — краще планувати їх на ранкові або вечірні години.
Як пережити спеку на роботі
Тривалість робочого дня не має перевищувати 4-5 годин, якщо температура становить понад +28°C. Роботу слід чергувати з відпочинком: працювати по 15-20 хвилин, після чого робити щонайменше 10-хвилинні перерви у прохолодному приміщенні.
На перерві обов’язково відпочивати у приміщеннях, де не холодніше за +25 °C, різниця між температурою надворі — не більше ніж 7°C.
Температура понад +37 °C вважається екстремальною, і виконувати роботи на відкритому повітрі за такої температури не рекомендується — варто переносити час роботи на ранкові або вечірні години.
Також у спеку слід дотримуватися правильного питного режиму – пити часто і невеликими порціями.
«Віддавайте перевагу мінеральній лужній воді, сокам, вітамінізованим напоям. Під час фізичної роботи за температури понад +28 °C вживайте не менше 0,5 л води на годину», – йдеться у повідомленні.
Щоб поліпшити мікроклімат в офісі необхідно:
- використовувати жалюзі або світловідбивні плівки на вікна;
- вмикати кондиціонери, але уникати значної різниці з температурою повітря поза кондиціонованим приміщенням;
- максимально використовувати природну вентиляцію;
- робити регулярні перерви для відпочинку.
Як допомогти оточуючим у спеку
Якщо серед сусідів є люди похилого віку, слід переконатися, що вони дотримуються простих правил безпеки під час спеки.
«Якщо бачите людину, якій зле, — допоможіть знайти тінь чи прохолодне місце, запропонуйте воду та викличте медичну допомогу за потреби», – йдеться у повідомленні.
Також у спекотну погоду не можна залишати у машині дітей та тварин.
«Якщо бачите залишену в авто дитину чи тварину під час спеки — негайно викликайте поліцію або рятувальників», – резюмували у ЦГЗ.
Нагадаємо, що робити для того, щоб уникнути сонячних опіків.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!