5 років на посаді Уповноваженого із захисту державної мови. Що вдалося зробити
Сьогодні спливає останній день мого 5-річного перебування на посаді Уповноваженого із захисту державної мови.
Це стало можливим завдяки Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", впровадження якого припало на час російсько-української війни. Цей історичний документ, до якого я був долучений як співавтор у статусі народного депутата України, став фундаментальним як у питаннях справжнього посилення інтересів держави, дійсного зміцнення національної ідентичності, рішучих консолідаційних процесів у суспільстві, активізації міжнародної співпраці, так і дієвим інструментом тотальної протидії численним злочинам рф як країни-агресора, котра продовжує посилювати загарбницьку русифікаторську політику в тимчасовій окупації, чинити геноцид проти українського народу, тероризувати країну та весь світ.
Без перебільшення, поява нашої інституції - справді знакова подія. Після першої невдалої спроби її запуску головна мовозахисна інституція країни, яка боронить українську мову та мовні права громадян України в усіх сферах суспільного життя, довела свою спроможність, неупередженість, відкритість і незалежність. Дякую Уряду України за те, що повірили, сприяли нашому становленню і діяльності.
На першому етапі нам вдалося відстояти Закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" в Конституційному Суді України; відбити численні спроби погіршити норми закону, відтермінувати його окремі статті та послабити становище державної мови; скасувати антиконституційні рішення органів місцевого самоврядування щодо т. зв. регіональних мов; розвіяти міфи російської пропаганди щодо "шпрехенфюрера", "мовну поліцію", "каральні функції Уповноваженого" тощо.
Професійна команда Секретаріату, створена з досвідчених державних службовців найвищих категорій та великим управлінським, бойовим досвідом та з питань мовної політики, забезпечила стрімкий (за місяць!) запуск інституції, проведення восьми хвиль поетапного набуття чинності Мовного закону (обслуговування, культури, медіа, інтернету; змін до КУпАП щодо адміністративної відповідальності за порушення законодавства та ін.), чим зміцнила правове поле для всеохопного захисту державної мови та її функціонування. На зміну лагідній була оголошена наступальна українізація, і це - не декларація, а справжнє виконання Мовного закону в умовах очевидних загроз і викликів. Безмежно вдячний моєму колективу за фаховість, талант і відповідальне лідерство. Особливо тим колегам, хто захищає державу в лавах ЗСУ.
Важлива сторінка виконання Закону, до якого була долучена команда Уповноваженого, - затвердження Кабінетом Міністрів України (березень, 2024) провідного мовно-політичного документа воєнного часу: Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року. Переконаний у тому, що синхронність її виконання з природним бажанням громадян України вільно володіти державною демонструватиме позитивну динаміку і надалі.
Невід’ємним компонентом мовної політики стала її регіональна складова. За моєї співпраці з усіма обласними та міськими військовими адміністраціями, органами місцевого самоврядування та громадськими організаціями протягом цих 5 років розроблено і затверджено рекордну 481 обласну та місцеву мовні програми з відповідними показниками, фінансуванням і здобутками. Серед тих областей держави, всі чи переважна більшість громад яких ухвалили такі суспільно-важливі документи, що передбачили відкриття мовних курсів і розмовних клубів, закупівлю сучасної літератури та книжкові виставки, соціальну рекламу та вистави українською, найперше вирізняються Закарпаття, Черкащина, Херсонщина, Миколаївщина, Київщина, Рівненщина, Запоріжжя, Одещина, Дніпропетровщина, Харківщина та Сумщина.
Важливо додати, що нами також ініційовано запуск близько 500 безоплатних мовних курсів, за що вдячний волонтерам, громадським організаціям, закладам культури та освіти. Деякі з них були спеціально розроблені для військових, комунальників, лікарів та дипломатів. Серед національних проєктів, які підтримувалися щиро і беззастережно, - Радіодиктанти національної єдності, Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, національні та міжнародні форуми та конференції. Всі вони стали за ці роки рекордними за кількістю учасників з усіх континентів.
Окремий формат діяльності Уповноваженого – у наданні рекомендацій органам влади, які втілено у вигляді чинних законів та нормативно-правових актів. За безпосередньої участі Секретаріату ініційовано та розроблено зміни до безлічі важливих документів: законів України «Про національні спільноти (меншини) України», «Про корінні народи України», «Про медіа», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топоніміки», «Про захист прав споживачів», «Про правотворчу діяльність», «Про застосування англійської мови в Україні», «Про дошкільну освіту», «Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України», «Кодекс України про адміністративні проступки», «Про професійну освіту»; «Про прокуратуру», «Про культуру», «Про гастрольні заходи в Україні», «Про видавничу справу», «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні», «Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення обмежень на ввезення та розповсюдження видавничої продукції, що стосується держави-агресора, Республіки Білорусь, тимчасово окупованої території України», «Про внесення змін до Закону України "Про освіту" щодо забезпечення створення українськомовного освітнього середовища в закладах освіти», «Про громадянство України», «Про повну загальну середню освіту», «Про вищу освіту», «Про рекламу» (всі – зміни) та ін.
Серед важливих факторів подолання проблем із виконанням Закону про мову, які зафіксовані у всіх п’яти щорічних звітах, розміщених на офіційному сайті інституції, повинно стати неухильне виконання висновків та рекомендацій Уповноваженого щодо механізмів забезпечення ефективної реалізації державної мовної політики, спрямованих на захист державної мови, всебічний розвиток і функціонування державної мови у всіх сферах суспільного життя на всій території України, сприяння задоволенню мовних потреб українців, які проживають за межами держави; захист прав жестомовних осіб тощо. Вірю, що так і буде.
Підкреслю, що тимчасово окуповані території України стали справжнім полігоном для знищення всього українського: і громадян, і культури, і мови. Зважаючи на це я неодноразово наголошував на важливості збору фактів лінгвоциду в окупації та притягнення російських злочинців до відповідальності. Серед підтверджень нашої діяльності – зібрані докази мововбивства, низка спеціальних оглядів («Огляд щодо обмеження функціонування української мови на тимчасово окупованих територіях України», «Лінгвоцид на тимчасово окупованих територіях України в умовах повномасштабного вторгнення»), експозицій («Мововбивство – складова рашизму»), численні виступи та публічні заяви, співпраця з правозахисними організаціями та правоохоронними органами, про що йдеться на офіційному сайті Уповноваженого із захисту державної мови.
Як Уповноважений я приділяв увагу міжнародній співпраці. Так, у березні 2022 року наша інституція стала асоційованим членом Європейської федерації національних мовних інституцій, серед основних завдань якої – контроль за виконанням мовного законодавства, захист державних мов, збір матеріалів про мовну політику в ЄС, заохочення до вивчення офіційних європейських мов задля мовного та культурного розмаїття в ЄС. За цей час мені вдалося взяти участь у трьох генеральних асамблеях, виступити з доповідями, закликати до рішучої підтримки України в боротьбі проти країни-агресора. Впевнений, що такими кроками ми не тільки наближаємо наше повернення до європейської родини, - в її лоні українська обов'язково стане 25-ою офіційною мовою ЄС.
Особлива вдячність Кабінету Міністрів України, Верховній Раді України за сприяння в діяльності Уповноваженого із захисту державної мови, утвердженні української мови як державної, формуванні та реалізації державної мовної політики.
Моя повага Світовому Конгресу Українців, СКВОРу, Національній комісії зі стандартів державної мови, Національній академії наук України, Українському інституту національної пам'яті, Українському інституту, університетам та галузевим академіям, студентським мовним омбудсменам, проактивному школярству, асоціаціям мовних курсів за тісну співпрацю.
Висловлюю щиру приязнь всесвітньо відомим діячам культури, мистецтва, науки та спорту за відкрите звернення на підтримку діяльності Уповноваженого із захисту державної мови та потужний заклик щодо важливості подальшого утвердження української в державі.
Дякую всім, хто розмовляє українською, перейшов на спілкування нею та спонукає інших. Від кожного з нас залежить майбутнє наших дітей, доля держави, добробут, міць і сила об'єднаного довкола України цивілізованого світу. Захищаючи територіальну цілісність України, поважаючи статус української мови, зміцнюючи єдність незламної нації, досліджуючи історичні процеси в питаннях загроз і викликів державній мові, відтак – національним інтересам країни, міцна нація в самому центрі Європи захищається і продовжує робити великий внесок у розбудову України та всього світу. Українська - мова незламних. Українська - мова переможців!
Слава ЗСУ!
Слава Україні!
Фото: фейсбук-сторінка Тараса Кремень
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

