Китайська електроніка витісняє західну в «шахедах» — частка компонентів зросла до 65%
Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ) повідомляє про зміну тенденції у виробництві російських ударних БПЛА. Західні комплектуючі активно замінюються на компоненти китайського виробництва. Про це ГУР повідомило проєкту «Радіо Свобода Донбас Реалії» у відповідь на їхній запит.
Зокрема, у дронах типу «Герань-2» (аналог «Шахеда») у травні 2025 року частка китайських електронних компонентів сягнула 60–65%. Це вперше, коли китайська продукція витіснила американські деталі на друге місце. На третьому — електроніка зі Швейцарії.
Розширення бойових можливостей
Окрім електроніки, російські виробники вдосконалюють інші елементи дронів. Зокрема, у «Геранях» замінюють супутникові антени на стійкіші до радіоелектронної боротьби. Раніше використовували 4 або 8 антенних елементів, тепер — 12 і навіть 16.
Також фахівці ГУР зафіксували нову функцію: використання 3G-модемів. Через них дрони передають дані в Telegram-бот, зокрема телеметрію та координати. Це дозволяє росіянам аналізувати розміщення українських систем ППО та РЕБ.
Крім того, розширюється номенклатура бойових частин. Росія застосовує варіанти з касетними зарядами уповільненої дії. А маса бойової частини у деяких дронах досягає 90 кг.
ГУР також повідомляє про випробування модифікації «Герань-3» — дрона з реактивним двигуном. Водночас вдосконалюється захист апаратів: зростає рівень вологозахисту, щоб забезпечити роботу в несприятливу погоду.
Китайські компоненти у збитих дронах
Після атаки дронами на Київ у ніч з 3 на 4 липня, Служба безпеки України оприлюднила докази використання китайських компонентів. Йдеться, зокрема, про деталі з маркуванням компанії Suzhou Ecod Precision Manufacturing Co., Ltd, що були в дронах «Герань».
За даними слідства, виявлені комплектуючі включають частини механізму запуску. СБУ кваліфікує атаку як воєнний злочин і веде розслідування за статтею 438 Кримінального кодексу України.
Після початку повномасштабної війни проти України США та союзники запровадили масштабні санкції проти росії, обмеживши доступ до західних технологій. Однак, як визнають і в ГУР, і в Офісі Президента, росія досі отримує іноземні компоненти, зокрема через треті країни.
Видання The Times повідомляє, що Shahed-136 є спільним продуктом Китаю, Ірану, росії та Північної Кореї. Його складові — китайські, збирання відбувається у рф, а робочу силу, ймовірно, надає КНДР.
Британське ЗМІ називає цей ланцюг «новою віссю зла» — міжнародним блоком, який спільно протидіє Заходу. Видання також нагадує: китайська компанія Xiamen Limbach виробляє двигун для дрона, а елементи зв'язку — Пекінський інститут мікроелектроніки.
Читайте також: Зеленський запровадив санкції проти виробників російських безпілотників
