Хто забезпечує рашистів китайськими деталями для “Шахедів”
Хто забезпечує рашистів китайськими деталями для “Шахедів”

Хто забезпечує рашистів китайськими деталями для “Шахедів”

Хто забезпечує рашистів китайськими деталями для "Шахедів"

Іранські “Шахеди” збирають у Росії з китайських деталей, які безпосередньо закуповують, зокрема, як з’ясував The Insider, у великих китайських компаній. Поставки охоплюють значну частку комплектуючих для дронів-камікадзе: починаючи з двигунів і поршнів і закінчуючи полотном з вуглецевого волокна, з якого виготовляються крила літальних апаратів.

Тобто закупівля запчастин у Китаї – єдиний внесок російських інженерів у “локалізацію” безпілотної техніки. Деякі з деталей при поставках були замасковані під “снігоходи”, а одна з компаній оформлена на студентів. Не без самоіронії постачальники деталей для “Шахедів” назвали свої компанії піратськими іменами “Дрейк” і “Морган”.

Китайські антени

“Шахеди” (зокрема, Shahed-131 і Shahed-136) – іранські дрони-камікадзе, які стали відомими з початком війни. Локалізовані російські версії носять назву “Герань-1” і “Герань-2”. Їх збирають за участю студентів в особливій економічній зоні “Алабуга” в Татарстані.

Щоб обходити українські РЕБ, орієнтуватися в просторі і вражати цілі, дронам необхідні багатокомпонентні супутникові антени. Вони можуть бути як російськими, так і китайськими. Вивчаючи митні дані, The Insider виявив масштабні поставки таких антен для супутникової навігації з Китаю в Єлабугу.

Антенна спутниковой навигации из «Шахеда» («Герани»), умеющая бороться с глушилками

Антена супутникової навігації з “Шахеда” (“Герані”), що вміє боротися з глушилками

Сергій “Флеш” Бескрестнов

Як виявилося, китайська компанія-виробник Harxon Corporation продала свої антени загальною вагою в 300 кг більш ніж на $1 млн російській компанії ТОВО “Морган” з Єлабуги у вересні і серпні 2024 року. При цьому Єлабуга не відома як виробник масової споживчої техніки, що активно використовує супутникову навігацію. З митних даних випливає, що компанія “Морган”, зокрема, виконувала держоборонзамовлення.

Виробник антен Harxon – велика китайська компанія з великою дистриб’юторською мережею в усьому світі, включно зі США. Антени Harxon пропонуються як у вигляді окремих чипів, так і у вигляді збірок, готових до вживання, зокрема призначених для боротьби з глушінням. Загалом 2024 року Harxon Corporation поставила в Росію товару на $1,8 млн

Элемент антенны Harxon

Елемент антени Harxon

Harxon

Студенти-пірати

ТОВ “Морган” зареєстрували буквально напередодні закупівель – у березні 2024 року на території ОЕЗ “Алабуга”. За неповний рік виручка компанії склала 1,4 млрд рублів. Вона поставляла в Росію різні комплектуючі безпосередньо від великих китайських виробників, таких як Suzhou Ecod Precision Manufacturing і Jinhua Hairun Power Technology.

Також “Морган” ввезла в Єлабугу 140 тисяч тайванських літій-іонних акумуляторів E-One Moli Energy. Деякі деталі (наприклад, 5 тонн металевих заготовок – поковок для виготовлення двигунів внутрішнього згоряння Zhejiang Lianxing Machinery) були замасковані під комплектуючі для снігоходів. Гіроскопи на $40 тисяч закупили у Shandong Xinyilu International Trade.

При цьому офіційно в компанії “Морган” працює лише одна людина, випливає з бази даних “Спарк”. Заснували компанію Іванов Максим Петрович, Пічугін Сергій Михайлович, Фахразієв Салават Альбертович і Шадибаєв Максим Тимурович. Як виявив The Insider, усім їм по 19-20 років. Судячи з сторінки в соцмережі “ВКонтакте”, Фахразієв є студентом Єлабузького політехнічного коледжу, того самого, в якому студенти збирають “Шахеди”. З Шадибаєвим у соцмережі вони друзі.

У телефонній розмові Шадибаєв підтвердив, що “навчається в “Алабуга Політех” і там же працює”, але стверджував, що про те, як “Морган” здійснює закупівлі, нічого не знає: “Раніше працювали в особливій економічній зоні “Алабуга”. Тому нам надійшло завдання створити компанію. Ми це зробили. Завдання виконали”. Він зазначив, що завдання отримав від своїх начальників в ОЕЗ “Алабуга”. Про закупівлі нічого не зміг розповісти і Фахразієв – повідомив тільки, що збирається виходити із засновників компанії.

“Дрейк” – імпортер підшипників

У закупівлях деталей для “Шахедів” також бере участь ТОВ “Дрейк”, що перебуває під санкціями і через низку фірм належить особливій економічній зоні промислово-виробничого типу “Алабуга”. Нею володіє Міністерство земельного майна Татарстану. Керує всіма процесами в економічній зоні, включно зі складанням дронів, Тимур Шагівалєєв.

У 2024 році ТОВ “Дрейк” ввезло в “Алабугу” промислового обладнання, деталей і витратних матеріалів на $6,5 млн. Це спектральні аналізатори, магніти, підшипники, поставлені вищезгаданою Shandong Xinyilu, паливний насос Hui Run Electrical Machinery, циліндри і поршневі кільця Jinhua Hairun Power Technology, карбюратори Fujian Jingke Technology, кріплення Hebei Dabang, патрубки Guangdong Engineering Plastics Industries, а найголовніше – полотна з вуглеволокна компанії Yixing Huaheng High-Performance Fiber Weaving на кілька мільйонів доларів.

Постачальниками виступали, зокрема, китайські фірми-виробники Jinhua Hairun Power Technology і Hebei Dabang Import and Export Trade.

На запити The Insider у ТОВ “Морган”, Harxon, E-One Moli Energy (Molicel), Suzhou Ecod Precision Manufacturing, Jinhua Hairun Power Technology, Taizhou Lintai Power Technology не відповіли.

Джерело: The Insider

Tweet
Джерело матеріала
loader
loader