Забруднення повітря пов’язали з мутаціями, що спричиняють рак легенів
Забруднення повітря пов’язали з мутаціями, що спричиняють рак легенів

Забруднення повітря пов’язали з мутаціями, що спричиняють рак легенів

Вчені виявили прямий зв’язок між рівнем забруднення повітря та кількістю онкогенних мутацій у тих, хто ніколи не курив.

Забруднене повітря може викликати мутації ДНК, подібні до тих, що спричиняє тютюнопаління, The Guardian з посиланням на дослідження у журналі Nature.

Вчені дослідили 871 зразок пухлин легенів від людей, які ніколи не курили, з Європи, Азії, Африки та Північної Америки, і дійшли висновку: чим вищий рівень забруднення повітря в регіоні, тим більше мутацій, що спричиняють рак, виявляється в організмах його мешканців.

Особливо тісно пов’язали дрібнодисперсні частки з мутаціями гена TP53, який відповідає за придушення пухлин. Такі самі зміни раніше фіксувалися у курців. Окрім того, у мешканців регіонів із сильним забрудненням виявили коротші теломери – ділянки ДНК, що захищають хромосоми. Їх передчасне вкорочення є ознакою пришвидшеного клітинного поділу, характерного для онкологічних процесів.

“Ми вперше показали, що забруднення повітря викликає ті самі типи мутацій, що й куріння”, – зазначив професор Людмил Александров з Університету Каліфорнії в Сан-Дієго.

Експерти застерігають: у світі, де куріння поступово зменшується, частка випадків раку легенів серед тих, хто ніколи не палив, зростає. Нині вони становлять 10-25% усіх діагностованих випадків. Найчастіше йдеться про аденокарциному – одну з форм раку легенів.

Небезпека також може походити від деяких китайських трав’яних засобів, що містять арістолохову кислоту. Дослідники виявили характерні мутації, пов’язані з цими препаратами, майже виключно у некурців з Тайваню.

Крім того, вчені виявили ще один, наразі незрозумілий, тип мутацій, який спостерігався лише у некурців. Це стане об’єктом подальших досліджень.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що вчені знайшли зв’язок між якістю повітря та кількістю самогубств.

 

 



Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader
loader