Хоч акули і коти — це дві абсолютно різні групи тварин, еволюція обладнала їх очі схожою адаптацією. Це tapetum lucidum, шар, що розташований за сітківкою. Він відбиває світло і додатково скеровує його до фоторецепторних клітин, пише IFLScience.
У такий спосіб очі тварин отримують подвійну можливість зловити слабке світло у сутінках. Tapetum lucidum з латинської перекладається як сяючий або дзеркальний шар. І саме тому очі в акул, котів та низки інших звірів світяться у темряві. “Біотехнологією” tapetum lucidum еволюція оснастила також собак, вовків, лисиць, єнотів, оленів, лосів, коней і корів, дельфінів, деякі види кажанів, сардин, глибоководних ліхтарних риб, деякі нічні види геконів та інших.
Явище, коли у різних тварин виробляються схожі риси, називається конвергентною еволюцією. Всім тваринам з tapetum lucidum було потрібно навчитися виживати вночі. Тож вони виробили собі цей своєрідний шар із кристалів. Хоча матеріал може бути різним.
Вважається, що білі акули бачать у темряві у десять разів краще за людей. Вони випливають на полювання в сутінках або перед світанком, бо так жертвам їх складніше помітити. Tapetum lucidum у білих акул складається з кристалів гуаніну (азотиста основа ДНК і РНК).
Коти теж полюють у темряві. Кристали їхнього tapetum lucidum збудовані із рибофлавіну та цинку. Це нутрієнти, які тварина засвоює з їжею. Організм котів не виробляє цих вітамінів. Тож при їх тривалій нестачі тварини починають гірше бачити у темряві.
Чудове нічне бачення має свої недоліки. При яскравому денному світлі коти бачать гірше. І так само погано розрізняють предмети, які розташовані дуже близько до них. Тому корм вони їдять, орієнтуючись на запах і дотик.
Конвергентна еволюція або конвергенція — це не завжди історія про корисні властивості, які тварини отримують під впливом схожих обставин. Наприклад, нещодавно еволюційні біологи на чолі з Еббі Грейс Дрейк з Корнельского університету оприлюднили дослідження про те, що черепи котів і собакстають все більше схожими. Це результат виведення порід тварин із рисами, схожими на людських немовлят. Це теж конвергентна еволюція, де спільним фактором є вплив людини. І наслідком такого втручання стали важкі генетичні хвороби декоративних видів тварин.