/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F2f4e2a66a0084c9d75e3e055570075d2.jpg)
"Кішки-мишки" з санкціями: О'Салліван розповів, як Європа тисне на Росію і чого чекати від Трампа
Спеціальний представник Європейського Союзу з питань санкцій Девід О'Салліван розповів про "кішки-мишки" з Росією та погрози прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.
Як передає "Хвиля", про це він заявив в інтерв'ю Радіо Свобода.
О'Салліван заявив, що обмежувальні заходи мають серйозний вплив на російську економіку, однак Володимир Путін свідомо жертвує цивільним сектором заради військового виробництва.
Санкції працюють, але економіка перебудовується на війну
Спецпредставник ЄС спростував твердження про неефективність санкцій, навівши конкретні дані щодо стану російської економіки: "Процентна ставка нещодавно знизилася з 21 до 20 відсотків і залишається сміховинно високою. Офіційно рівень інфляції становить 10%, але ймовірно, він ближчий до 20%"
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F4094e638612a907adc713dca8e5d2c83.jpg)
Фонд національного добробуту Росії вичерпано майже на 50% і, за прогнозами, буде повністю вичерпаний до кінця року. На ринку праці спостерігається величезний дефіцит робочої сили.
Однак ключова проблема, за словами дипломата, полягає в тому, що Путін свідомо "поїдає" цивільну економіку на користь військової.
"У країні, яка не є демократією і де немає системи стримувань і противаг, цивільна економіка відновлюватиметься дуже довго. На жаль, якщо ви диктатор і можете витрачати всі гроші на зброю, це вибір, який ви можете зробити на обмежений період часу. Думаю, в якийсь момент російська економічна модель стане нестійкою. Коли саме це станеться — залежить від економічних спекуляцій, і різні економісти висловлюватимуть різні думки. Більшість, однак, переконана, що довго це тривати не може", — сказав він.
"Гра в кішки-мишки" з обходом санкцій
О'Салліван зазначив, що близько 80% військових товарів надходить до Росії через Китай, що створює серйозні проблеми для санкційного режиму. Втім, він підкреслив, що обмеження все ж працюють: "Росія платить за компоненти для зброї на 600% більше, ніж до війни. Це не повністю закрило доступ, але зробило його менш надійним і значно дорожчим".
Європейський дипломат описав процес обходу санкцій як постійну "гру в кішки-мишки": "Коли ми закриваємо одні канали обходу, росіяни створюють нові. Потім ми їх перекриваємо. Це постійна гра, але вона дає результат"
Трамп: надії та невизначеність
Щодо позиції нової адміністрації США О'Салліван висловив стриманий оптимізм, але зазначив непередбачуваність президента Трампа.
"Ми знаємо, що президент Трамп дуже зацікавлений у досягненні миру. Сподіваюся, він зрештою усвідомить, що Путін не хоче миру і що Росія не має бажання прийняти безумовне припинення вогню, як була готова Україна, що свідчить про добру волю України і недоброчесність Росії", — заявив він.
18-й пакет санкцій ЄС передбачає зниження стелі цін на російську нафту з 60 до 45 доларів за барель. Це рішення погоджувалося з технічними групами "Великої сімки", але остаточне слово залишається за Білим домом.
"Американські колеги чітко сказали: це залежить від рішення Білого дому. Побачимо, як усе піде в Канаді (на саміті G7, — ред.)".
У відповідь на запитання, чи очікує він, що президент Трамп зрештою підтримає жорсткіші заходи на кшталт запропонованих сенатором Гремом, О'Салліван сказав: "Сподіваюся, що підтримає. Але важко сказати, чого я очікую. Думаю, пан Трамп пишається своєю непередбачуваністю. І я був би останньою людиною, яка намагалася б вгадати, як у цьому плані все зрештою складеться".
Проблема Орбана і продовження санкцій
Щодо регулярного продовження санкцій кожні пів року, О'Салліван висловив упевненість, незважаючи на традиційний опір Угорщини: "Постійно чув: "ЄС не зможе продовжити санкції, бо та чи інша країна їх заблокує". А нам завжди це вдавалося з 2014 року"
Дипломат наголосив, що хоча процес не буде простим і можливі розбіжності, одностайна згода щодо продовження санкцій наприкінці липня очікується.
Заморожені активи та умови скасування санкцій
О'Салліван заявив, що понад 200 мільярдів євро заморожених російських активів не повернуться Путіну найближчим часом і будуть використані для відновлення України. Доходи від цих активів вже фінансують кредит Україні на суму 50 мільярдів євро.
Щодо умов скасування санкцій позиція ЄС залишається незмінною: "Ми обговоримо скасування санкцій, коли причини, що призвели до їхнього запровадження, більше не існуватимуть"
Це означає досягнення мирної угоди, яка гарантує безпеку України і усуває ризик подальших російських атак.
На запитання, чи можуть санкції самі по собі зупинити Путіна, О'Салліван дав чесну відповідь: "Самі по собі — ні. Санкції ефективні й мають вплив, але мають бути частиною ширшої політики військової, макроекономічної, гуманітарної допомоги Україні"
За його словами, санкції ускладнюють ситуацію для Росії і можуть зробити неможливим подальше фінансування війни, але лише в поєднанні з іншими заходами підтримки України.
Нагадаємо, Грем розкрив деталі жорстких санкцій проти РФ, які готує Конгрес для Трампа.

