Забужко поділилася візією сьогоднішньої Європи під час форуму «Діалоги про Європу» на Закарпатті
Забужко поділилася візією сьогоднішньої Європи під час форуму «Діалоги про Європу» на Закарпатті

Забужко поділилася візією сьогоднішньої Європи під час форуму «Діалоги про Європу» на Закарпатті

Українська письменниця та філософиня Оксана Забужко поділилася візією сьогоднішньої Європи під час форуму «Діалоги про Європу» на Закарпатті.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу

«Моя візія сьогоденної Європи та її майбутнього, чому вся Європа сьогодні є Центральною Європою, дивним чином збігається з візією колишнього шефа британської розвідки 2014–2022 років Алека Юнгера, який в одному з інтерв’ю BBC, обговорюючи європейську політику Трампа, зазначив: «Путін розбудив Україну, Трамп розбудив Європу», - сказала Забужко під час вступної промови на форумі.

За її словами, сказане Юнгером дивовижним чином збіглося у формулюваннях з тим, що вона намагалася говорити в публіцистиці з 2014 року.

«Він сказав, що Трамп продемонстрував non-european mindset - і це правда, і дуже важливий момент, на який прошу звернути увагу: великодержавницький, супердержавний підхід, назвіть як завгодно. Я називаю це імперським підходом. Світ, датований минулим століттям: світ холодної війни, світ, відформатований Ялтою, у якому великі держави, представлені старими білими чоловіками, вирішують долю малих держав. Ми всі бачили цю мапу, накреслену в Кремлі: який вигляд повинен мати новий світовий порядок і планета, пофарбована в чотири кольори. Уся Євразія — від Лісабона до Владивостока — російська, частина жовтим кольором — китайська, частина зеленим кольором — арабська, і західна півкуля — американська. Поділ на четверо, планета на чотири кольори з її зонами впливу — це та мова, якою говорить Путін, і це та мова, якою говорить Трамп; вона для нього врозумлива», - каже Забужко.

На її думку, теза Юнгера, що «це не європейський світогляд», дуже обнадійлива.

«Загальна універсальна формула, що Україна захищає Європу і свою незалежність - це свята правда. Але, крім усього іншого, Україна захищає й нову модель глобалізації - ту, в якій уперед має вести Європа. Мене дуже порадував учорашній лист семи міністрів закордонних справ, опублікований у «Нью-Йорк Таймс». Підписали цей лист міністри МЗС Балтії, Польщі, Чехії, України й Молдови. Ми маємо окреслення, оформлення з півночі на південь — від Балтійського до Чорного моря — нового поясу європейської безпеки. Певним чином це повернення шляху «із варяг у греки», це повернення до візії Мазепи, нової Європи Мазепи — «През шаблю маєм право», - акцентувала письменниця.

Забужко зазначила, що цей самий проєкт, у якому зберігається пояс безпеки, рівність потуг — незалежно від того, хто великий, хто малий: чи велика Польща, чи мала Курляндія, але вони мають спілкуватися на засадах рівноправного партнерства.

«Це і є повага, трепетна увага до унікальності кожного, до тієї самої розмаїтості, яку, до честі Європейського Союзу, за 30 років Європі вдалося зберегти, попри всі сумніви євроскептиків. І це інша модель глобалізації: глобалізація не загладою, не зоднаковінням, не вирівнюванням. Це універсалізація у відмінностях. Це інший колір мапи світу. Це кінець доби імперій — назвімо це так. І це, зрештою, те, за що ми, як нація, воюємо», - додала вона.

Як повідомляв Укрінформ, на Закарпатті проходить євроінтеграційний форум «Діалоги про Європу», де дискутують з європейськими інтелектуалами Центральної та Західної Європи про інтеграцію України в ЄС.

Для участі в серії відкритих та закритих дискусій на форум на Закарпаття з’їхалися інтелектуали та політичні експерти з України, Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії, Німеччини, Вірменії та Хорватії.

Фото: Інститут центральноєвропейської стратегії

Теги за темою
Росія війна Європа
Джерело матеріала
loader