Вибираємо турнікет: п'ять важливих моментів, на які слід звернути увагу
Вибираємо турнікет: п'ять важливих моментів, на які слід звернути увагу

Вибираємо турнікет: п'ять важливих моментів, на які слід звернути увагу

На початку повномасштабної війни якісні турнікети були радше рідкістю. Наразі нестачі в них немає, і уявити аптечку  солдата під час війни без турнікета неможливо. Адже ефективнішого засобу для зупинки критичної кровотечі немає. Отже, від якості цієї загалом простої конструкції найчастіше залежить життя людини.

Перш ніж купувати турнікет, потрібно розібратися, які взагалі вони бувають, навіщо призначені, які варто брати, а які категорично - ні. На що варто звернути увагу - розбирався журналіст Коротко про.

Чим небезпечні ноунейми-турнікети?

Перше, що важливо засвоїти - забудьте про підробки та продукцію під назвою «ноунейм»! Що б вам не говорили продавці про аналогову продукцію – пам'ятайте, що ця річ може врятувати вам життя, і не варто на ній економити. Купуйте лише оригінальні вироби. Так, це недешево. Але економити на цьому елементі аптечки вкрай нерозумно.

- Насамперед вони не гарантують надійності. Так, ви можете накласти такий турнікет, але немає впевненості, що він у затягнутому вигляді протримається годину, дві і більше. Або взагалі не зламається вже при накладенні. Не буває ефективних варіантів «родом із Китаю» за декілька сотень гривень, з чого б вони не були зроблені і на що не були б схожі, - каже бойовий медик Іван, який проходить службу в одній із штурмових бригад ЗСУ.

Найчастіше підробляють турнікети марки "САТ", оскільки вони користуються найбільшою популярністю серед військових та всіх, хто так чи інакше пов'язаний із екстреною медициною.

Як розпізнати підробку?

- На зворотному боці пластикового елементу турнікета має бути фірмове тавро виробника. Підробки цього не мають. Також липучка, на якій записується час накладання, у підробок часто біла. Тоді як у оригіналу - сіра, і точно не яскрава. І третій індикатор – ціна. Оригінальний САТ не може коштувати менше 1500 гривень за штуку. А бійцю таких потрібно щонайменше чотири. А краще ще більше, - розповідає Іван.

Чому САТ такий популярний?

Один із найвідоміших турнікетів - це американський САТ (Combat-Application-Tourniquet/Бойовий кровоспинний джгут). Чому? Все просто - він надійний і його найлегше освоїти. Він чудово підходить для накладання на руку і якісно зарекомендував себе при накладенні на ноги. Час накладання на кінцівку – близько 40 секунд, що вважається хорошим показником.

- Зараз у продажу переважно САТ 7-го покоління. Але ще можна зустріти і 6-е покоління – обидва варіанти відмінні, – каже медик.

Турнікет САТ - ціна орієнтовно 1500 тис. грн. Фото: prof1group.ua

Що, якщо не САТ?

На думку співрозмовника, непогана альтернатива САТ - турнікет українського виробництва «Дніпро» другого покоління. Він близький до САТ за функціоналом і набагато дешевший. Його вартість до 700 гривень.

- Але є одне "але". Я чув багато нарікань на "Дніпро". Тому бійцям його точно не раджу. А ось для цивільних – може бути варіантом. Справа в тому, що військовий із накладеним турнікетом чекає евакуацію. Годину-дві-три... Джгут повинен весь цей час витримати! Це вимагає міцності та якості. А цивільні, якщо потрапили під обстріл, найімовірніше, отримають медичну допомогу набагато швидше. Тому для них «Дніпро» є можливим варіантом. Але якби я був цивільним, все одно взяв би САТ, - додає Іван.

Американський SOF-T Gen 5 вважається одним із найпоширеніших у спецслужбах. Фото: tacmedicine.in.ua

Які ще є якісні турнікети?

Необов'язково обирати саме САТ. Є й інші чудові турнікети, які виконують своє завдання. Наприклад, американський SOF-T (коштує близько 1500 грн за штуку), добре підходить для накладання на ногу. Або трохи схожий на нього український варіант SICH (610 грн).

- Це хороші турнікети. Насправді показали себе добре. Але, на мій погляд, якщо йдеться про самодопомогу - потрібно пам'ятати про особливості їхньої конструкції, що вимагає дрібної моторики пальців. А це не завжди можливо, адже дрібна моторика - перше, що відключається, коли організм намагається після травми мінімізувати втрату енергії. Застебнути металевий трикутник, який виконує функцію фіксатора, буде вкрай складно, - пояснює Іван.

Крім того, вони вимагають більше навичок та тренувань, ніж САТ.

SAM XT - також гарний турнікет. За принципом схожий на САТ, але є одна важлива відмінність.

- Він має своєрідну систему фіксації липучки. Там два отвори, які при певному тиску затискаються двома зубцями, надійно фіксуючи липучку. Це корисно, якщо липучка вже забруднена брудом чи кров'ю. Хороший турнікет, але непопулярний через свою специфіку, - додає Іван.

Український турнікет SICH. Фото: формений клуб.com.ua

Важливо!

Який би турнікет ви не обрали - не важливо, військовий ви чи цивільний, пам'ятайте: використання його вимагає знань, навичок та тренувань. Недостатньо просто купити та покласти в аптечку. Потрібно вчитися та постійно тренуватися.

Турнікет SAM XT. Фото: tacmedicine.in.ua

Джерело матеріала
loader