Reuters: зупинка військової допомоги США Україні була результатом самодіяльності Гегсета
Reuters: зупинка військової допомоги США Україні була результатом самодіяльності Гегсета

Reuters: зупинка військової допомоги США Україні була результатом самодіяльності Гегсета

Наказ про тимчасове призупинення постачання військової допомоги Україні виходив з офісу глави Пентагону Піта Гегсета, Білий дім не знав про нього.

Приблизно через тиждень після того, як Дональд Трамп розпочав свій другий президентський термін, американські військові видали наказ трьом вантажним авіакомпаніям, що базуються на авіабазі Довер у штаті Делавер та на американській базі в Об'єднаних Арабських Еміратах, зупинити 11 рейсів, завантажених артилерійськими снарядами та іншою зброєю, що прямували до України.

За лічені години до Вашингтона надійшли панічні запитання від українців у Києві та від посадовців у Польщі, де координувалися поставки.

Хто наказав Транспортному командуванню США, відомому як TRANSCOM, зупинити рейси? Чи це постійна пауза у наданні всієї допомоги? Чи лише частини?.

Вищі посадовці з національної безпеки – у Білому домі, Пентагоні та Державному департаменті – не змогли надати відповіді.

Протягом тижня рейси відновилися.

Призупинення постачань відбулося після того, як Трамп завершив 30 січня в Овальному кабінеті зустріч щодо України, в якій брали участь Гегсет та інші високопосадовці з національної безпеки, згідно з трьома джерелами, обізнаними з ситуацією.

Під час зустрічі було висловлено ідею припинення допомоги Україні, заявили дві особи, обізнані з ходом зустрічі, але президент не дав жодних вказівок щодо припинення допомоги Україні.

Президент не знав про наказ Гегсета, як і інші високопосадовці з національної безпеки, які брали участь у зустрічі, за словами двох джерел, ознайомлених з закритими обговореннями в Білому домі, та іншого джерела, яке має пряму інформацію про цю справу.

Наказ про припинення військової допомоги, затвердженої адміністрацією Байдена, офіційно набув чинності місяць по тому, 4 березня, після оголошення Білого дому і після скандальної зустрічі в Овальному кабінеті з президентом Володимиром Зеленським.

Два джерела повідомили, що українські та європейські посадовці почали запитувати про призупинення 2 лютого.

За даними TRANSCOM, було отримано усне розпорядження від "SECDEF" – міністра оборони – про зупинку рейсів, які відновилися 5 лютого.

У подальших розмовах з українцями адміністрація списала цю паузу на "внутрішню політику", зазначило джерело.

Ці розкриття з'явилися в час потрясінь у Пентагоні.

Кілька провідних радників Гегсета були виведені з будівлі 15 квітня після звинувачень у несанкціонованому розголошенні секретної інформації.

Гегсет продовжує перебувати під пильною увагою, в тому числі з боку Конгресу, щодо своїх власних комунікацій.

Раніше він пояснював звинувачення в потрясіннях незадоволеними співробітниками.

Скасовані рейси містили зброю, яка вже давно була схвалена адміністрацією Байдена і санкціонована законодавцями на Капітолії.

Три джерела, обізнані з ситуацією, заявили, що Гегсет неправильно інтерпретував обговорення з президентом щодо політики щодо України та постачання допомоги.

Четверо інших осіб, ознайомлених із ситуацією, заявили, що невелика група співробітників Пентагону, багато з яких ніколи не працювали на урядових посадах і роками виступали проти допомоги США Україні, порадила Гегсету розглянути можливість призупинення допомоги країні.

Двоє осіб, обізнаних із ситуацією, заперечили, що допомога була дійсно припинена.

Один із них назвав це логістичною паузою.

Неясно, чи Трамп згодом поставив під сумнів дії Гегсета або зробив йому догану.

Одне джерело, безпосередньо обізнане з цим питанням, повідомило, що радник з національної безпеки Майк Волц зрештою втрутився, щоб скасувати наказ.

Джерело матеріала
loader
loader