Восени Молдова може випередити Україну дорогою до членства в ЄС, — ЗМІ
Восени Молдова може випередити Україну дорогою до членства в ЄС через вето Угорщини. Про це пише "Європейська правда".
- Якщо блокування продовжиться, орієнтовно на осінь 2025 року може бути заплановане відкриття переговорного кластера 1 "Основи" для Молдови, – розповів один з дипломатів на умовах анонімності.
Євросоюз робить “усе можливе”, щоб Угорщина припинила блокування перемовин з Україною про вступ до ЄС, але восени “найімовірніше, доведеться поступитися”.
Річ у тому, що 28 вересня у Молдові відбудуться парламентські вибори і ЄС боїться розвороту країни у бік Росії у разі програшу керівної партії PAS. Остання зробила європейську інтеграцію своїм передвиборчим козирем. Проросійський розворот Молдови стратегічно зашкодить також Україні, наголошують у Брюсселі.
Руйнування "пакета", тобто неформальної зв’язки між Україною та Молдовою на шляху до ЄС може вдарити по довірі до Євросоюзу в Україні й призвести до подальших затримок у втіленні реформ, необхідних для вступу.
Кілька посадовців, що представляють дружні до України держави, наголосили, що зараз вони готуються до значного збільшення тиску на Угорщину, який триватиме до кінця червня. Мета – переконати Орбана відмовитися від вето на черговому саміті ЄС, який відбудеться 26-27 червня.
Перед тим – без шансів, адже до 20 червня в Угорщині триватимуть так звані "національні консультації" щодо членства України. Орбан вже оголосив, що до їхнього завершення Угорщина не ухвалюватиме жодних рішень. Прем’єр Угорщини вирішив зробити українське питання основою передвиборчої кампанії. Парламентські вибори у країні відбудуться у квітні 2026 року, і шанси на поразку влади – як ніколи високі.
Утім, є один важіль, який здатен змінити позицію Угорщини, – президент США Дональд Трамп. Для Віктора Орбана добрі відносини з американським лідером є одним із засадничих елементів іміджу, який він "продає" і своїм виборцям, і іншим політикам у ЄС. Президент України Володимир Зеленський та інші європейські лідери мають переконати особисто Трампа у тому, що американським внеском у мир має стати зняття перепон на шляху до вступу України в ЄС.
Вже зараз президент США називає вступ України до Євросоюзу одним з елементів у своєму плані миру. А Орбан, виходить, своїми діями руйнує план Трампа. І якщо на саміті НАТО 24-25 червня президент США особисто скаже угорському прем’єру припинити цей цирк і зняти вето з України – це може стати вирішальною краплею.
Якщо переконати угорського прем'єра Віктора Орбана розблокувати рух України до вступу не вдасться, залишиться чекати на вибори в Угорщині.
Для Європейського Союзу властиво проводити розширення "групами", тобто приймати до свого складу кілька держав одночасно. Для цього є низка причин, у тому числі те, що вступ до ЄС є політично і бюрократично складною процедурою, в якій кількість необхідних змін не сильно залежить від того, чи йдеться про вступ однієї держави, чи кількох. Тож якщо є кілька кандидатів, то для ЄС логічно прагнути пережити всі ці клопоти один раз, "пакетом".
За сім хвиль розширення лише двічі до ЄС приєднувалися по одній країні – Греція у 1981 році (друга хвиля розширення) та Хорватія у 2013 році (сьома, остання хвиля розширення). Обидва ці винятки стали реальністю через те, що на момент завершення із цими державами переговорів про вступ ЄС просто не мав з ким їх об’єднати – жоден інший кандидат не мав подібного прогресу.
“Пакетування" України разом з Молдовою дає Києву сильного адвоката у вигляді Румунії, яка робить усе можливе для того, щоб Молдова опинилася в ЄС. Молдова натомість завдяки союзу з Україною має більшу підтримку Польщі, країн Балтії тощо. Водночас об’єднання з аутсайдером, типу Боснії, навпаки, є неприпустимим, бо потягнуло б Україну "на дно".
- 29 квітня комісар ЄС з питань розширення Марта Кос в інтерв'ю припустила, що Молдова може вступити до ЄС раніше за Україну, хоча обидві країни разом робили кроки в процесі вступу через позицію Угорщини.
- 23 червня 2022 року Україна та Молдова офіційно стали кандидатами у члени Європейського Союзу.
