"Голос Америки" відновить роботу, у Радіо Свобода ситуація складніша
"Голос Америки" відновить роботу, у Радіо Свобода ситуація складніша

"Голос Америки" відновить роботу, у Радіо Свобода ситуація складніша

"Голос Америки" відновить роботу, у Радіо Свобода ситуація складніша

Федеральні канали добилися повернення фінансування, а приватні неприбуткові - поки що "між небом і землею".

Співробітники «Голосу Америки» невдовзі зможуть повернутися до виконання обов’язків. Відповідне повідомлення надійшло з Міністерства юстиції США, яке підтвердило, що Агентство США з глобальних медіа (USAGM) готує відновлення доступу до робочих облікових записів і поступове повернення до офісів. Щодо Радіо Свобода ситуація дещо інша. Про це повідомило Радіо Свобода.

Як зазначив директор «Голосу Америки» Майкл Абрамовіц, підготовка до поновлення діяльності почнеться вже наступного тижня.

USAGM є незалежною урядовою установою, що фінансує та координує роботу «Голосу Америки», Радіо Свобода та інших міжнародних мовників. Тим часом Федеральний апеляційний суд дозволив адміністрації Трампа тимчасово заблокувати виплати Радіо Свобода, затверджені Конгресом. Це рішення пояснюється необхідністю розгляду апеляцій, поданих від імені USAGM, щодо тимчасового зупинення фінансування в рамках заходів зі скорочення витрат. Судова колегія наголосила, що це рішення не є вирішенням справи по суті.

29 квітня Федеральний суд ухвалив, що USAGM зобов’язане виділити кошти для Радіо Свобода на квітень. Президент мовника Стівен Капус заявив, що завдяки цьому рішення журналісти зможуть продовжити виконувати свою роботу. Своєю чергою, 22 квітня суд у Вашингтоні наказав адміністрації Трампа відновити діяльність «Голосу Америки» та повернути його співробітників на робочі місця. Під постанову також потрапили Радіо Вільна Азія (RFA) та Близькосхідна мовна мережа (MBN). Суд зобов’язав владу відновити радіо- й онлайн-трансляції та забезпечити відповідне фінансування.

Проблеми виникли після того, як у березні «Голос Америки» звернувся до суду, заявивши про неправомірне виконання указу президента Трампа, що наказував зменшити діяльність низки федеральних агентств до мінімуму. Через це понад 1000 працівників USAGM було відправлено у відпустку, а ще 600 підрядників — звільнено. Це призвело до фактичної зупинки трансляцій «Голосу Америки» вперше з 1942 року.

USAGM стверджувало, що остаточне рішення щодо подальшої долі мовника не ухвалено, а судові позови мають трактуватися як трудові спори. Радіо Свобода також подало позов, намагаючись запобігти непоправній шкоді через припинення фінансування, попри те що кошти вже були схвалені Конгресом.

На відміну від «Голосу Америки», який є державною структурою, Радіо Свобода, RFA та MBN — це приватні неприбуткові організації, що фінансуються грантами. Без коштів ці мовники були змушені скорочувати персонал. RFA 2 травня оголосила, що з 9 травня буде звільнено більшість працівників, які перебували у вимушеній відпустці, а також додатковий персонал. У результаті до кінця травня майже половина служб RFA припинить створення контенту.

У березні Трамп підписав указ про скорочення семи федеральних агенцій, зокрема USAGM. Водночас на тлі тиску американські музиканти, серед них гурт R.E.M., висловили підтримку Радіо Свобода, присвятивши Всесвітньому дню свободи преси ремікс на один зі своїх хітів.

Нагадаємо, сім країн Євросоюзупідтримали ініціативу Чехії щодо фінансування "Радіо Свобода" після того, як адміністрація Дональда Трампа скоротила його фінансову підтримку. За даними джерел Politico, серед цих держав — Німеччина, країни Північної Європи та Балтії.

Джерело матеріала
loader
loader