Учені створили Зевса зі світу дронів: він може керувати ударами блискавки
Учені створили Зевса зі світу дронів: він може керувати ударами блискавки

Учені створили Зевса зі світу дронів: він може керувати ударами блискавки

Нещодавно у високогір'ї японської префектури Сімане в грозове небо піднявся безпілотник, прив'язаний до землі тонким струмопровідним дротом. Миттю пізніше в безпілотник вдарила блискавка, але він, як не дивно, залишився в повітрі. Ця подія стала новаторським досягненням компанії Nippon Telegraph and Telephone Corporation (NTT), продемонструвавши перше успішне використання безпілотника для провокування та спрямування ударів блискавки.

Про це пише ScienceAlert.

Експеримент, що проводився з грудня 2024 по січень 2025 року, включав у себе політ безпілотника на висоту 300 метрів під грозовими хмарами. Обладнаний кліткою Фарадея — захисним кожухом, який спрямовує електричну енергію навколо чутливих компонентів дрона, безпілотник був під'єднаний до наземного вимикача за допомогою струмопровідного дроту.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Активація вимикача створювала сильне електричне поле, спричинивши удар блискавки, спрямований у дрон. Незважаючи на величезну енергію, захисні заходи дрона дозволили йому витримати удар і продовжити роботу.

Важливо Найрозумніше дерево на Землі: воно вбиває своїх ворогів за допомогою блискавок (фото)

Ця технологія покликана усунути недоліки традиційних громовідводів, які є стаціонарними і мають обмежене охоплення. Мобільне рішення NTT може бути розгорнуто в місцях, де встановлення традиційного блискавкозахисту ускладнене, наприклад, на вітряних електростанціях і відкритих майданчиках. Активно провокуючи удари блискавки і спрямовуючи їх у безпечне місце, ці дрони можуть значно знизити шкоду, що завдається інфраструктурі.

Крім захисту, NTT планує використовувати енергію, отриману від цих керованих ударів блискавки. Хоча уловлювання і зберігання такої величезної енергії пов'язане зі значними технічними труднощами, ця концепція відкриває нові можливості для досліджень у галузі поновлюваних джерел енергії.

Середньостатистична блискавка несе в собі близько мільярда джоулів енергії, що достатньо для забезпечення енергією невеликого міста протягом дня.

У Японії блискавки щорічно завдають збитків на суму від 650 мільйонів до 1,3 мільярда доларів. Інновація NTT може не тільки зменшити ці втрати, а й перетворити блискавку з небезпечного природного явища на потенційний енергетичний ресурс. Оскільки зміна клімату збільшує частоту та інтенсивність штормів, такі попереджувальні заходи стають дедалі важливішими.

Незважаючи на необхідність подальших випробувань і розробок, безпілотник NTT, що спрямовує блискавки, є значним кроком на шляху інтеграції передових технологій із природними явищами, що може змінити взаємодію суспільства із силами природи та отримання з неї користі.

Раніше Фокус писав про "початок кінця" ери викопного палива. Дослідники вважають, що світ перебуває на порозі історичного поворотного моменту, який вплине на кліматичну кризу.

Також Фокус писав про те, що під Францією виявили найбільше у світі родовище палива майбутнього. Дослідники вважають, що ця знахідка допоможе світу відмовитися від використання "брудного викопного палива", що шкодить планеті.

Теги за темою
Японія наука
Джерело матеріала
loader