/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2Fadbc93e3be0fbef09d176290b3c8946c.jpg)
Усвідомлені сновидіння – окремий стан свідомості: нове дослідження шокує
Усвідомлені сновидіння — це не просто яскраві сни, а цілком окремий стан свідомості з унікальними нейронними ознаками.
Такого висновку дійшла міжнародна команда дослідників на чолі з Чагатаєм Демірелем із Медичного центру Університету Радбауд (Нідерланди).
Їхнє дослідження не лише кидає виклик традиційному поділу на “сон” і “неспання”, але й відкриває нові горизонти для вивчення мозку й можливого терапевтичного застосування.
Про це розповідає Daily Mail.
Що таке усвідомлене сновидіння?.
Це стан, у якому людина усвідомлює, що вона спить, і може частково контролювати сюжет сну.
Люди у такому стані здатні літати, долати страхи або моделювати будь-які сценарії — від гри зі своїми уявленнями до вирішення внутрішніх конфліктів.
За допомогою аналізу даних ЕЕГ із різних досліджень, учені встановили: активність мозку під час усвідомлених снів кардинально відрізняється як від звичайного сну, так і від стану неспання.
Зниження бета-хвиль (відповідають за логічне мислення) у тім’яній та скроневій частках — областях, пов’язаних із просторовим сприйняттям і самосвідомістю.
Це може бути маркером того, що мозок “розпізнає” сон як нереальний, запускаючи стан усвідомлення.
Підвищення гамма-активності в медіальній префронтальній корі — зоні, пов’язаній із метапізнанням, увагою та саморефлексією.
Активність у передклинні — ділянці мозку, що відповідає за уявлення власних дій та орієнтацію в просторі.
Чим це особливо цікаво?.
Цей стан має спільні риси з ефектами психоделічних речовин, таких як ЛСД або аяуаска.
За словами Деміреля, “це відкриває двері до глибшого розуміння природи свідомості” й пропонує нову точку зору на те, як мозок генерує суб’єктивний досвід.
За спостереженнями вчених, як психоделічні стани, так і усвідомлені сновидіння супроводжуються змінами активності в ділянці мозку, що зветься передклинням.
Водночас, зазначають дослідники, між ними є принципова різниця:.
“Хоча психоделічні засоби зазвичай призводять до розмиття меж “я” та зниження саморефлексії, усвідомлені сновидіння, навпаки, активізують елементи самосвідомості й контролю”, — йдеться у звіті Деміреля.
Із чим це може допомогти?.
Усвідомлені сни вже зараз використовуються у психотерапії — наприклад, для роботи з нічними кошмарами або посттравматичним стресовим розладом.
Нове дослідження може покласти початок створенню методів тренування свідомості під час сну або навіть розробці нових когнітивних інтервенцій.
“Це дослідження — ще один крок до розуміння того, як гнучко працює людський мозок.
І, можливо, це ще не межа наших можливостей у сні”, — підсумовує Демірель.

