«Відвертий бандитизм». Гетманцев обурився безкарністю відомої мережі з продажу електроніки
Компанія «Ябко» відкрито визнає, що використовує схему поділу бізнесу на велику кількість ФОПів. Така практика вважається ухиленням від сплати податків і підпадає під статтю 212 Кримінального кодексу. Про це зауважив голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев в інтерв’ю «Главкому».
«Восени відбулося дуже цікаве засідання нашого комітету, де була присутня група продавців електроніки – «Ябко» і ще один продавець. Так вони нам абсолютно серйозно пояснювали, що працюють «в тіні», бо їм потрібна «дорожня карта», аби вийти з цієї «тіні». Бо вони самі цього не можуть зробити, а Податкового кодексу їм недостатньо. Епічна промова була. Вони визнавали, що працюють, дроблячись на ФОПи, бо «не ми такі – життя таке», – зауважив нардеп.
Гетманцев зазначив, що замість того, щоб вийти з «тіні» та почати працювати прозоро, компанія «Ябко» розпочала справжній медійний бій з тими імпортерами електроніки, які працюють більш-менш «вбілу», наприклад, як Comfy. Голова комітету додав, що стосунки з Comfy у нього раніше були непрості, однак боротьба відбувалася на зовсім іншому рівні.
«Одна справа, коли ти намагаєшся вичистити контрабандистів, які повністю в «тіні», у яких нема жодних документів на товар, а тільки ФОПи, і при цьому відкриті прекрасні магазини в кращих локаціях міст. По суті, це – бандитський бізнес, це – злочинці, які вчиняють злочин, передбачений щонайменше статтею 212 Кримінального кодексу щодо ухилення від оподаткування. І це не дві-три мережі, які ввозять товар контрабандою, а таких біля сотні. А інша справа, як у випадку з Comfy, коли йдеться про наслідки проведення податкових перевірок та доплати нарахованих податківцями тих чи інших сум до держбюджету. Продавець може з цим не погоджуватися і йти судитися», – зазначив Гетманцев.
Існування мереж, подріблених на ФОПи, нардеп називає «відвертим бандитизмом».
«Якщо мережами електроніки, що торгують контрабандою, почали займатися у вересні 2024-го, відповідно це необхідно продовжувати (і ми бачимо, що це відбувається), аби люди розуміли, що вони або виходять «з тіні», або у них не буде можливості працювати. Так само з інтернет-маркетами. Але ці схеми не можуть не розвиватися, якщо орган виконавчої влади не дає чітку альтернативу – або працюєш «вбілу», або закриваєшся. І тут, до речі, багато питань і до БЕБ: вони почали обшуки в тому ж «Ябку» у вересні минулого року і кримінальні справи вже є, але ми нічого не чули не те що про вироки, а навіть про підозри», – зазначає нардеп.
Гетманцев додав, що за результатами досудового розслідування БЕБ вже направили до суду три кримінальні провадження.
Зокрема, місяць тому Державна податкова служба України виявила схеми ухилення від сплати ПДВ на понад 286 млн грн у мережах «Ябко» та Yabluka. Голова відомства Руслан Кравченко повідомив, що час перевірок податківці виявили масові факти торгівлі без застосування РРО/ПРРО та відсутність документів про походження техніки.
Також у відповідь на запит УНН у Бюро економічної безпеки України повідомили, що правоохоронці проводять розслідування щодо ухилення від сплати податків і контрабанди в сфері торгівлі електронікою. Слідчі дії стосуються постачання техніки відомих брендів на територію України. Загалом відкрито понад 30 кримінальних проваджень, сімом особам вже повідомлено про підозру, а частину справ передано до суду.

