Угода про надра. Розбіжності перед підписаннямСюжет
Угода про надра. Розбіжності перед підписаннямСюжет

Угода про надра. Розбіжності перед підписаннямСюжет


Віце-прем’єр українського уряду та міністр економіки Юлія Свириденко зараз летить до Вашингтона, щоб провести переговори щодо угоди і, можливо, підписати її.

Україна і США найближчими добами можуть підписати угоду про створення партнерського Інвестиційного фонду з використання корисних копалин.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль розповів про основні принципи документа: обидві сторони робитимуть внески до Інвестиційного фонду і матимуть рівне представництво в управлінні, Україна зберігає повний контроль над надрами, інфраструктурою і природними ресурсами, внески роблять лише з нових ліцензій і нової ренти на корисні копалини, згадок про боргові зобов’язання в угоді немає, фонд протягом 10 років інвестуватиме у розвиток і відновлення України та української економіки. За словами Шмигаля, угода має бути ратифікована Верховною Радою. Але, схоже, саме з цим виникли проблеми.

Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що Україна в останній момент попросила змінити угоду про корисні копалини. Таким чином він відповів на запитання журналістів під час засідання уряду, чи буде договір підписаний уже в середу. 

Раніше британська газета Financial Times повідомила, що між Україною і США в останній момент виникли розбіжності щодо договору про надра, і його підписання може зірватися. 

“Наша сторона готова підписати, сказав Бессент. — Українці вчора ввечері вирішили в останній момент внести деякі зміни”. 

За даними видання, українські чиновники не погоджуються з твердженнями США, що Київ вимагав внести до договору певні зміни. Як сказали співрозмовники FT в українському уряді, Вашингтон наполягає, що разом із рамковою угодою має бути підписано додаток про створюваний інвестиційний фонд, а Україна вважає, що його спочатку має ратифікувати Верховна рада. Агентство Reuters повідомляло, що йдеться про два додаткові документи. 

Тим часом, під час засідання кабінету Трампа Бессент висловив упевненість, що розбіжності вдасться подолати: “Ми впевнені, що вони переглянуть свою точку зору, і ми готові підписати договір, якщо вони готові”. 

За даними FT, Бессент запропонував українській делегації підписати всі документи “або повертатися додому”. 

Віце-прем’єр українського уряду і міністр економіки Юлія Свириденко зараз летить до Вашингтона, щоб провести переговори про угоду і, можливо, підписати її.

Угода між США і Україною ще може змінитися, але вона стосується значно ширшого кола питань, ніж лише рідкоземельні мінерали. Українсько-американський інвестиційний фонд, який створюється в рамках угоди, займатиметься управлінням інвестиціями у “критичні сектори української економіки”. 

Це означає, що робота цього фонду може стосуватися всіх природних ресурсів України, її енергетичного сектору, транспорту та інших галузей. Але в договорі не вказані “гарантії безпеки”, на яких спочатку наполягала Україна. 

Він лише зазначає, що є “очевидною демонстрацією підтримки безпеки України з боку США”. 

Фактично це повторює вже звучалі раніше заяви адміністрації Трампа: що участь США в українській видобувній індустрії та інших секторах фактично є й інвестицією в безпеку. 

Водночас, Україна домагалася більш конкретних зобов’язань з боку Вашингтона.

Джерела агентства Reuters підтвердили інформацію про те, що США вимагають від України підписати не лише рамкову угоду про спільну видобуток корисних копалин, а й додаткові документи до неї. 

За даними неназваних співрозмовників Reuters, йдеться про два додаткові документи, які, на думку України, потребують додаткової роботи, але Вашингтон наполягає на їх підписанні вже в середу. 

За даними українських джерел BBC, зараз Білому дому належить вирішити, чи відбудеться церемонія підписання угоди між США і Україною про спільну видобуток корисних копалин. Американські чиновники поки це питання не коментували. 

 



Джерело матеріала
loader
loader