The Kyiv Independent опублікував розслідування про продаж росіянами українського вугілля з окупації на світовий ринок
The Kyiv Independent опублікував розслідування про продаж росіянами українського вугілля з окупації на світовий ринок

The Kyiv Independent опублікував розслідування про продаж росіянами українського вугілля з окупації на світовий ринок

За даними медіа, протягом 2024 року російська окупаційна влада незаконно передала 20 захоплених шахт на окупованих територіях Донецької і Луганської областей України п’ятьом зареєстрованим у Росії компаніям. Деякі з них пов'язані з підозрюваним в держзраді екснардепом Віктором Медведчуком.

Росіяни продають вугілля з окупованих територій України на світовий ринок. Розслідувачі видання The Kyiv Independent відстежили один з актуальних морських маршрутів через Маріуполь і проаналізував власників приватних фірм, які видобувають вугілля на захоплених українських шахтах. 

За даними медіа, протягом 2024 року російська окупаційна влада незаконно передала 20 захоплених шахт на окупованих українських територіях Донеччини та Луганщини п’ятьом зареєстрованим у Росії компаніям. Навесні 2025-го дві з них вирішили закрити частину шахт і спробували повернути їх окупаційній владі, але жодна з п'яти бізнес-груп повністю не залишила вугільний бізнес на окупованих територіях.

Так, російська компанія «Торговий дом “Донскіє углі”», яка досі може бути пов'язаною з підозрюваним в держзраді екснардепом Віктором Медведчуком, залишається найбільшим приватним оператором захоплених українських вугільних шахт. Під час отримання перших п’яти шахт від окупаційної влади у 2024 році компанією керував Сергій Лісогор, ексдиректор родинної фірми Медведчука в Росії — Інвесткомпанії «Таврія-Сєвєр».

Зараз 95% «Донскіх углєй» оформлені на ексочільника уряду Астраханської області Росії Олега Князєва, який обіймає посаду гендиректора підприємства. На запитання The Kyiv Independent у телефонній розмові, чи є він справжнім власником і чи пов’язана компанія з Медведчуком, Князєв відповів, що йому потрібно «погодити відповіді», однак не уточнив, з ким саме. Після того він не вийшов на зв'язок.

Крім того, Медведчук може стояти за іншою російською компанією, «Спеціаліст», якій також передали українську шахту в окупації і яка на 70% належить тому самому Лісогору.

Окрім Медведчука, українські шахти на окупованих територіях передали структурам Олександра Клименка, ексміністра доходів і зборів України, який виїхав до Росії під час Революції Гідності, фірмам, пов’язаним з менш відомими українськими колаборантами, і групі росіян, що займалась відновленням роботи захопленого порту Маріуполя.

Більшість з цих бізнес-груп налагодили незаконний експорт вугілля за кордон. The Kyiv Independent відстежив один з маршрутів через окупований порт Маріуполя.

Журналісти отримали документи, підготовлені екіпажем російського судна «Св. Ніколай» (IMO 9482926) під час завантаження металургійного коксу — палива, виробленого з вугілля, в захопленому порту Маріуполя на початку березня 2025 року. The Kyiv Independent верифікував їх і відстежив подальший маршрут судна за допомогою супутникових знімків та сервісів морського відстеження.

The Kyiv Independent опублікував розслідування про продаж росіянами українського вугілля з окупації на світовий ринок - Фото 1

Open Source Centre/The Kyiv Independent

Перебуваючи в Маріуполі, судно вимкнуло транспондер, щоб замаскувати маршрут. Однак завантаження в Маріуполі підтверджує не лише витік документів, а й супутникові знімки. 

Після Маріуполя «Св. Ніколай» відвідав російський порт Темрюк, також з вимкненим радіосигналом. Найімовірніше, це було необхідно для оформлення фіктивних документів про завантаження металургійного коксу в російському порту, щоб замаскувати походження вантажу. Як свідчить витік документів, щодо цього рейсу є дві товарні накладні на той самий обсяг коксу, завантажений тим самим відправником на «Св. Ніколай» в окупованому Маріуполі, а потім у Темрюці. Друга декларація є фейковою, зазначили журналісти. 

Після цього «Св. Ніколай» попрямував до Алжиру в порт Аннаба, де пришвартувався до вугільного термінала для розвантаження.

Відправником вантажу у документах була вказана компанія Green Rabbit Limited. Фірма з такою назвою зареєстрована в Гонконзі громадянином Росії. Раінше журналісти викривали її на експорті вугілля, коксу та зерна з окупованих українських територій. За даними митниці, серед постачальників Green Rabbit були найбільші оператори захоплених українських вугільних шахт — «Донскіє углі» та «Імпекс-Дон».

У квітні 2025-го той самий маршрут повторило російське судно Alpha Helios (ІМО 9924340), також завантажене металургійним коксом у захопленому Маріуполі. Відправник — Green Rabbit.

The Kyiv Independent зауважив, що заходи в окуповані українські порти є порушенням українського кордону, а торгівля захопленим вугіллям рівносильна перепродажу краденого, оскільки ці шахти мають законних українських власників.

Читайте також: 

  • «Офіційне пограбування»: презентували фільм, як росіяни викрадали мистецькі твори й археологічні артефакти
  • «Тіні на лівому березі»: фільм-розслідування The Kyiv Independent про невидимі світу страждання українців в окупації

Фото: The Kyiv Independent

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Росія розслідування окупація
Джерело матеріала
loader
loader