Стратегія Трампа щодо Росії та Китаю провалилася — WP
Стратегія Трампа щодо Росії та Китаю провалилася — WP

Стратегія Трампа щодо Росії та Китаю провалилася — WP

Стратегія Трампа щодо Росії та Китаю провалилася — WP

Трамп переоцінює вплив США у своєму протистоянні з Китаєм і недооцінює його у відносинах з Росією, вважають аналітики.

Президент Дональд Трамп розпочав свій другий термін, позиціонуючи себе як великий "миротворець" і перемовник. Але через майже 100 днів після інавгурації він намагається встановити мир — не в останню чергу в Секторі Газі та Україні — і може похвалитися лише кількома укладеними угодами після того, як викликав глобальну паніку загрозою запровадження значних тарифів на експорт до Сполучених Штатів.

Зокрема, його зусилля переконати Росію (через переговори щодо України) і протистояти Китаю (через ескалацію торговельної війни, в результаті якої на китайський експорт були накладені тризначні тарифи), схоже, не приносять очікуваних результатів, вважає Ішан Тарур, оглядач з питань міжнародної політики у газеті The Washington Post.

Оглядач додає, що цього тижня адміністрація Трампа опинилася в невигідному становищі. Десятки міністрів торгівлі та фінансів зібралися у Вашингтоні на щорічні засідання Міжнародного валютного фонду, де офіційні особи висловили похмурі прогнози про стан світової економіки.

Згідно з прогнозами МВФ, тарифи Трампа — або їхня перспектива — стануть гальмом для економічного зростання і можуть призвести до "значного уповільнення".

На заході The Washington Post цього тижня президентка Європейського центрального банку Крістін Лагард заявила, що вже спостерігає "певне сповільнення зростання" на континенті, та попередила про "всеосяжний ефект на ВВП" у всьому світі. Ймовірний стрибок цін для американських споживачів може відбутися вже за кілька тижнів.

Заходи Китаю у відповідь налякали лідерів американського бізнесу і навіть вищих посадових осіб адміністрації, які, як повідомляється, намагалися пом'якшити збитки від китайських обмежень на експорт рідкісноземельних металів, які мають вирішальне значення для виробництва в ключових галузях промисловості США.

"Трамп рекламував численні двосторонні торговельні переговори, які ведуться з різними країнами, щоб вирішити його невдоволення з приводу передбачуваних торговельних дисбалансів, але незрозуміло, наскільки іноземні уряди можуть довіряти цим угодам, враховуючи схильність Трампа до розірвання існуючих угод", — пише Тарур.

"Єдина впевненість — це невизначеність", — повідомив високопоставлений чиновник з Південно-Східної Азії, який на умовах анонімності відверто оцінив підхід свого уряду до Трампа.

Він поставив під сумнів довіру решти світу до інвестицій у Сполучені Штати через нестабільність адміністрації й скептично поставився до здатності США укласти нові торговельні угоди з десятками країн.

Міністр фінансів Скотт Бессент сигналізував про явне пом'якшення ставлення до Китаю, припустивши, що поточні рівні тарифів не є "стійкими" і що "деескалація" може бути не за горами. Але Пекін опирається, відчуваючи зростаючі важелі впливу на Вашингтон, тоді як Трамп і його союзники відчайдушно намагаються зберегти обличчя, оскільки їхній план зазнає невдачі.

Трамп може розглядати свої тарифи щодо Китаю як початкову провокацію, яка стимулює велику угоду з Пекіном. Але багато аналітиків вважають, що може відбутися глибша переорієнтація і розмежування, додає Тарур.

"США і Китай перебувають у стані економічного роз'єднання, і, схоже, не існує жодних запобіжників, які б завадили ескалації торгової напруженості в інших сферах. Стає все важче стверджувати, що ми не перебуваємо в стані нової холодної війни", — заявив Рік Уотерс, колишній високопоставлений американський дипломат у Фонді Карнегі за глобальний мир. 

Президент Китаю Сі Цзіньпін скористався моментом, щоб представити Китай як стабільного прихильника порядку, заснованого на правилах, що лежить в основі глобалізації, якому кидає виклик дестабілізуюча, протекціоністська Америка.

У випадку з Росією Трамп застосував м'якший підхід. Спроби Білого дому примусити Росію та Україну укласти мирну угоду, схоже, зайшли в глухий кут.

На публіці між адміністрацією Трампа та Україною, яка чинить опір повномасштабному російському вторгненню, було більше розбіжностей, ніж з Кремлем. Трамп неодноразово лаяв президента України Володимира Зеленського як особу, яка "не має карт для гри", при цьому, схоже, повторюючи російські тези про причини війни.

Спеціальний представник Трампа Стів Віткофф сьогодні прибув до Москви для зустрічей з російськими високопосадовцями, але незрозуміло, яких поступок Білий дім хоче домогтися від Кремля, якщо вони взагалі будуть. 

"Мене спантеличує те, що весь тиск був спрямований на Україну, а все умиротворення — на Росію", — сказав Марк Седвілл, голова геополітичної консультативної групи в Rothschild & Co, який був радником з національної безпеки Великої Британії протягом більшої частини першого терміну Трампа.

Він стверджує, що нинішній підхід Трампа на багатьох фронтах применшує силу і вплив США.

"Весь порядок денний  зводиться до "Зробити Америку знову великою", і все ж, як це не парадоксально, він [Трамп] недооцінює американську міць. Чому він ставиться до Путіна як до рівного? Путін далеко не рівний", — сказав Седвілл.

Седвілл також додає, що у той час, коли й Китай, і Росія марять про занепад Америки, Трамп "майже навмисно прискорює цю багатополярність, так, ніби він бачить світ у сенсі сфер впливу 19-го століття, і визнає, що сфера впливу Америки є більш обмеженою, ніж це є насправді".

Раніше колумніст Bloomberg Хел Брендс зазначив, що Трамп веде шість воєн і програє всі з них.Мова йде про три гарячі війни, а ще холодну, потенційну і торговельну війни.

 

Джерело матеріала
loader
loader