Трамп поки наблизився до укладення лише однієї анонсованої угоди – Politico
Трамп поки наблизився до укладення лише однієї анонсованої угоди – Politico

Трамп поки наблизився до укладення лише однієї анонсованої угоди – Politico

Трамп поки наблизився до укладення лише однієї анонсованої угоди – Politico

Мова йде про Іран, з яким США намагаються домовитись про зменшення ядерного потенціалу.

Хоча президент  США Дональд Трамп поки що не мав особливого успіху в укладенні угод – Росія відкинула його спроби припинити війну в Україні,  Ізраїль і ХАМАС кинули виклик його зусиллям припинити війну в Газі, а  Китай не налаштований укладати угоду для розпочатої ним торгової війни – алеу питанні з Іраном ситуація може покращитися. Так вважає колишній посол США в НАТО, а нині  генеральний директор Чиказької ради з глобальних справ Іво Даалдер у колонці на Politico.

Необхідність домовленості з Іраном зараз є значно вищою, аніж у 2018 році, коли Трамп від такої угоди відмовився. Тегеран прискорив збагачення урану, що є критичним кроком до створення ядерної зброї, та накопичив близько 275 кілограмів урану, збагаченого до 60 відсотків. Цього достатньо для приблизно шести ядерних боєголовок, збагачених до 90-відсоткової чистоти. Це означає, що Ірану знадобиться менше двох тижнів, щоб виготовити достатньо матеріалу для однієї боєголовки.

Також наприкінці минулого року розвідувальне співтовариство США дійшло висновку, що Іран вивчає способи створення базового арсеналу зброї за кілька місяців, аби не чекати рік чи більше, який знадобиться його інженерам для виготовлення зброї, яку можна було б розгорнути на балістичній ракеті.

В адміністрації Трампа закликають до дій. Одна група чиновників, очолювана держсекретарем Марко Рубіо та радником з питань національної безпеки Майком Волцом, вважає, що дипломатичний підхід не дасть результатів, оскільки Ірану не можна довіряти, і вони агітують за військову кампанію. Друга група, очолювана віце-президентом Дж. Д. Венсом і міністром оборони Пітом Гегсетом, вважає, що застосування сили є занадто ризикованим, і натомість виступає за дипломатичне вирішення. Трамп у свою чергу заявив про підтримку обох груп.

Спочатку Трамп пригрозив Ірану застосуванням сили та перемістив в регіон війська,  у тому числі дві авіаносні ударні групи та щонайменше шість бомбардувальників B2. Водночас він також звернувся до верховного лідера аятолли Хаменеї, щоб запропонувати прямі переговори, вказуючи на бажання вирішити проблему дипломатичним шляхом.

«Батіг і пряник Трампа тепер привели до перших прямих американо-іранських переговорів за десятиліття — це непоганий подвиг. І що важливо, Тегеран, схоже, розуміє, що альтернативою дипломатії буде пряме військове зіткнення в той час, коли він, мабуть, слабший, ніж навіть після ірано-іракської війни у 1980-х роках», - зазначає автор.

Даалдер вказує, що вісь опору, яку Іран старанно будував протягом останніх десятиліть, була фактично демонтована за останні шість місяців ізраїльськими ударами та вигнанням Башара Асада з Дамаска.

В тому числі Іран втратив свою  протиповітряну оборону навколо столиці та потужності з виробництва балістичних ракет. До того ж він перебуває під значним економічним тиском через санкції. В підсумку ключові іранські лідери змогли переконати Хаменеї, що нездатність досягти угоди призведе до війни за кордоном та економічного колапсу всередині країни.

«Нинішній початок переговорів підкреслює, що обидва лідери зацікавлені в угоді. І хоча багато хто в США критикував угоду 2015 року за те, що вона обмежена в часі, дозволяла Ірану підтримувати збагачувальні потужності та виключала обмеження на іранські сили з балістичними ракетами та дестабілізувала регіональну діяльність, цього разу Тегеран припустив, що він відкритий для обговорення регіональних питань, а також суворих, перевірених обмежень щодо своєї ядерної програми. Однак є чіткі червоні лінії — як і будь-які вимоги демонтувати її ядерну програму та потенціал балістичних ракет.

Це означає, що все залежить від того, наскільки далеко захоче просунутися Трамп. І з цього приводу ми бачили суперечливі ознаки», - додає аналітик.  

Він нагадує, що після завершення першого раунду переговорів спеціальний посланник США на Близькому Сході Стів Віткофф заявив, що буде заборонено лише збагачення понад 3,67 відсотка — як і в угоді 2015 року. Але через день він зазначив, що «угода Трампа» повинна включати ліквідацію всього ядерного збагачення. Тим часом сам Трамп заявив, що «Іран повинен позбутися концепції ядерної зброї». При цьому незрозуміло, що він має на увазі.

«Загалом, враховуючи ослаблений стан Ірану та прагнення Трампа до угоди, успіх можливий. Однак остаточна угода — якщо така буде — швидше за все буде нагадувати угоду 2015 року, яку він неодноразово описував як «найгіршу угоду в історії», - прогнозує Даалдер та додає, що, ймовірно, навіть за таку угоду Трампа нині будуть хвалити.

Чи можлива нова ядерна угода або ж усе закінчиться бойовими діями, читайте в статтях "Чи розбомбить Трамп Іран "до всіх чортів"?" та “Чи приведуть переговори США та Ірану до вигідного Україні результату?В’ячеслава Ліхачова.

Джерело матеріала
loader
loader