Прем'єр-міністр Канади та лідер Ліберальної партії Марк Карні оприлюднив свою передвиборчу платформу в суботу, 19 квітня, зробивши акцент на нових оборонних витратах і зміцненні країни на тлі експансіоністської риторики президента США Дональда Трампа, повідомляє Politico.
“У цій кризі ми повинні підготуватися до загроз з боку Америки самому нашому суверенітету. Вони хочуть нашу землю, наші ресурси…”, - сказав Карні.
“Президент Трамп намагається зламати нас, щоб Америка могла володіти нами, але цього ніколи не станеться. Канада - не Америка, і ніколи нею не буде, але ми повинні зробити більше, ніж просто визнати це. Нам потрібен план, як впоратися з цією новою реальністю”, - додав він.
Якщо ліберали переможуть, то, за словами Карні, його уряд витратить 30,9 мільярда канадських доларів на оборону протягом наступних чотирьох років і досягне цільового показника витрат на оборону в НАТО в 2% ВВП до 2030 року - на два роки раніше від обіцяних наразі термінів. У 2024 році Канада витратила на оборону 1,37% ВВП, що значно нижче цільового показника. Частина нових витрат буде спрямована на зміцнення півночі країни, щоб стримати вплив Китаю. Також витрати підуть на нову військову техніку й озброєння для канадських збройних сил, наприклад, підводні човни і криголами для моніторингу і захисту берегових ліній, у тому числі в Арктиці, від російської та китайської загроз.
Ще кошти підуть на набір нових солдатів до канадських збройних сил, підвищення зарплат військовослужбовцям, нове озброєння, квантові обчислення і штучний інтелект.
Карні також пообіцяв співпрацювати з Європою в питаннях безпеки в Арктиці.
Його головний політичний суперник, лідер консерваторів П'єр Пуатьє теж пообіцяв зробити оборону пріоритетом у разі своєї перемоги на виборах 28 квітня.
Ліберали заявили, що їхня платформа покликана захистити суверенітет і культуру країни від США та “невиправданої торговельної війни” Трампа, яку Карні вважає спробою послабити Канаду.
План Карні також фокусується на усуненні торговельних бар'єрів між провінціями Канади, щоб допомогти компенсувати наслідки тарифів Трампа. Крім того, партія хоче побудувати нові торговельні відносини з Європою та Азією, розглядаючи нові угоди.
Карні пообіцяв використати головування Канади в G7 для просування канадських цінностей на світовій арені, “в тому числі для захисту заснованого на правилах міжнародного порядку від тих, хто хоче його зруйнувати”.
Трамп неодноразово робив експансіоністські заяви на адресу Канади, припускаючи, що країна повинна стати 51 штатом США. Також він запроваджував нові торговельні тарифи проти Канади. Відносини двох країн, які роками були союзниками, значно погіршилися з поверненням Трампа до Білого дому.
Детальніше про ситуацію між Канадою та США в статті “Слухаючи Трампа: Все ще в пошуку американської мрії? Їдь до Канади” розповідав колишній міністр закордонних справ України та колишній український посол у Канаді Вадим Пристайко.