Після запровадження Трампом торговельних мит, що перевернули світові ринки, країниготові працювати з надійними торговими партнерами в Європі, заявила Politico президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
"У дедалі більш непередбачуваному міжнародному середовищі країни шикуються в чергу, щоб співпрацювати з нами", — сказала вона, не називаючи, втім, ані Трампа, ні США.
За словами фон дер Ляєн, останніми тижнями вона поспілкувалася з лідерами Ісландії, Нової Зеландії, Малайзії, Філіппін, Канади, Індії та Об’єднаних Арабських Еміратів, які шукають “сильних, надійних партнерів”.
Глобальний порядок "зміщується сильніше, ніж будь-коли після закінчення холодної війни", додала вона.
Наразі Трамп призупинив дію тарифів на 90 днів, щоб відкрити шлях для переговорів з країнами щодо торгових угод.
ЄС все ще сплачує 10% ставку, а також 25% на експорт сталі, алюмінію та автомобілів. США та Китай вдарили один одного тризначними митами. Якщо Трамп знову запровадить значні взаємні тарифи, світова торгівля товарами вже цього року може скоротитися на 1,5%, причому найбільше, за даними Світової організації торгівлі, постраждає Північна Америка.
Фон дер Ляєн протиставляє цій нестабільніості стійкість Європи. На тлі таких потрясінь, за її словами, довіра до ЄС, у тому числі з боку громадян Євросоюзу, зростає. Президентка ЄК послалася на опитування Євробарометра , яке показало підтримку членства в ЄС на рівні 74%, що є найвищим рівнем за 40 років.
"Це багато про що говорить. Посеред хаосу Європа твердо стоїть, спираючись на цінності, і готова формувати майбутнє", – сказала фон дер Ляєн.
Проте наразі незрозуміло, чий підхід виявиться виграшним: США чи ЄС.
Наразі Європа прагне укласти нові торговельні угоди, включаючи угоду з торговим блоком південноамериканських країн МЕРКОСУР , яка тривалий час відкладалася. А Трамп проводить переговори з лідерами кількох іноземних держав, зокрема ізпрем’єр-міністром Італії Джорджею Мелоні.
Вона – одна з небагатьох європейських політиків, які користуються прихильністю Трампа, і цього тижня її з розпростертими обіймами зустріли в Білому домі, де президент США заявив, що «торгова угода з ЄС буде 100%».
Але жодних конкретних подробиць потенційної угоди не з'явилося ані під час, ні після зустрічі, і офіційні особи ЄС скептично оцінюють шанси швидкого вирішення проблеми.
Тим часом високопосадовці ЄС, яких Трамп систематично уникає, надаючи перевагу зустрічам із національними лідерами, нарощують дипломатичні контакти, і, як повідомляється, фон дер Ляєн вже планує цього року поїздку до Китаю, щоб зустрітися з президентом Сі Цзіньпіном.