За словами президента Євроради Антоніу Кошти, очікуване оприлюднення “дорожньої карти” ЄС із відмови від російських енергоносіїв стане сигналом для європейських компаній про те, що вони повинні імпортувати більше скрапленого природного газу з США, повідомляє Bloomberg.
ЄС, чия залежність від російського газу скоротилася до близько 19% від загального обсягу поставок торік порівняно з більш ніж 40% до повномасштабної війни РФ проти України, продовжить скорочувати імпорт енергоносіїв з Росії, сказав Кошта.
“Це створює простір на ринку для імпорту від інших постачальників, що означає нові можливості для США”, - додав він.
ЄС планує оприлюднити план згортання закупівель енергоносіїв у Москви 6 травня.
Нові можливості для поставок СПГ з США відкриваються у час, коли ЄС намагається укласти угоду зі Штатами для вирішення торговельної суперечки. Президент США Дональд Трамп неодноразово закликав Європу купувати більше американських енергоносіїв для уникнення тарифів. Наразі Штати є третім за величиною постачальником газу до Союзу.
Хоча торговельні переговори між США та ЄС очолює Єврокомісія, рішення про підписання нових контрактів на закупівлю СПГ — в руках компаній і залежать від їхнього бачення ринку та цін. За словами Кошти, багато компаній мають довгострокові контракти з Росією.
“Політичний сигнал, який подає ЄК, полягає в тому, що для європейських компаній є вагомі причини знайти хороші ціни в США. Є чудова можливість збільшити імпорт СПГ з США”, - сказав глава Євроради.
“Дорожня карта” відмови від російських енергоносіїв, над якою працює виконавча влада ЄС, як очікується, запропонує європейським компаніям інструменти для розірвання довгострокових контрактів з Росією. Єврокомісія може рекомендувати заходи, пов'язані з торгівлею, такі як квоти або тарифи на рівні ЄС.
Хоча санкції на імпорт російського газу теоретично були б найсильнішим правовим інструментом для покупців з ЄС, щоб зрештою припинити закупівлі, Союз досі не вдавався до таких обмежень, оскільки цей крок не мав би необхідної одностайної підтримки країн-членів на тлі опозиції з боку Угорщини та Словаччини. Водночас, торговельні інструменти можуть бути прийняті кваліфікованою більшістю голосів.
Ідея купівлі американських енергоносіїв з метою уникнення тарифів не нова. Майже одразу після перемоги Трампа на виборах у США торік глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн пропонувала розпочати переговори про купівлю більшої кількості американського СПГ. Але ЗМІ писали, що з боку Штатів не було ясності стосовно цієї пропозиції.