Бойкот ультраправих у німецькому парламенті закінчується: AfD може отримати керівні посади
Бойкот ультраправих у німецькому парламенті закінчується: AfD може отримати керівні посади

Бойкот ультраправих у німецькому парламенті закінчується: AfD може отримати керівні посади

Бойкот ультраправих у німецькому парламенті закінчується: AfD може отримати керівні посади

Німецькі політики вважають, що блокування радикальних політиків зіграло їм на руку.

Партія, яка виграла вибори в Німеччині, радикально пом’якшує свій підхід до роботи з ультраправими, оскількиреальність зміненого політичного ландшафту країни починає даватися взнаки, пише Politico.

Правоцентристські Християнські демократи (ХДС) — партія Гельмута Коля та Ангели Меркель — десятиліттями рішуче відмовлялася співпрацювати або укладати угоди з крайніми правими політиками, але тепер цей «мур», схоже, руйнується в процесі організації роботи парламенту Німеччини після позачергових виборів 23 лютого.

Успіх ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD), яка вперше за повоєнну історію країни посіла друге місце, поставив під сумнів попередню згоду партій не співпрацювати з радикалами.

Джерела Politico говорять, що деякі законодавці від AfD вже налагодили зв’язки з членами інших партій за закритими дверима та отримали сигнали про підтримку групи, яка просуває антиміграційну та антиєвропейську політику, у їх намірі очолити ключові парламентські комісії.

AfD набрала більше 20% голосів і забезпечила собі 152 місця та стала найбільшою опозиційною партією в Бундестазі, що дає їй право головувати в кількох комітетах та мати реальні важелі впливу, зокрема і на формування порядку денного. 

«Виборці хотіли нам щось сказати»

Фрідріх Мерц з ХДС вже готується стати канцлером після того, як правляча коаліція з соціал-демократами (СДПН) почне працювати наступного місяця.

Важковаговик ХДС Єнс Шпан, колишній міністр охорони здоров’я, розповів Bild, що AfD слід розглядати «у парламентських процедурах і процесах, як і будь-яку іншу опозиційну партію». Він наголосив, що такі результати — це «сигнал від виборців», до якого слід поставитися серйозно. 

Раніше ХДС і СДПН спільно ігнорували право AfD претендувати на формальні парламентські посади, зокрема систематично блокували її кандидатів на пост віцеспікера Бундестагу — традиційно посаду, що надається кожній з парламентських фракцій.

Заступник голови фракції ХДС/ХСС Йоганн Вадефуль заявив, що ця блокада лише спрацювала на створення  AfD образу «жертви». У інтерв’ю RND він сказав, що підтримує ідею допуску кандидатів AfD до керівних посад у комітетах — за умови, що ті «не поводилися неприйнятно в минулому». 

Ще під час передвиборчої кампанії Мерца критикували за голосування разом із AfD щодо питання міграції. Нинішня стратегія ХДС, схоже, полягає в тому, щоб дати ультраправим більше відповідальності та публічності — аби продемонструвати виборцям їхню неспроможність.

«Існує слушна думка, що цю партію слід відштовхнути не через процедурні хитрощі, а через  змістовні політичні дискусії», — заявив Франкфуртському FAZ Філіпп Амтор, депутат від ХДС, який вважається висхідною зіркою партії .

Однак не всі члени ХДС підтримують нову тональність. Високопоставлений законодавець Родеріх Кізеветтер назвав AfD «загрозою безпеці Німеччини», заявивши на телеканалі RBB, що «законодавці AfD не мають належати до парламентських комітетів з розвідки та бюджетного комітету».

СДПН, яка минулого тижня уклала коаліційну угоду з партією Мерца, вже конфліктує з ХДС з цього питання. 

«AfD — не така партія, як усі. Ми захищатимемо наші демократичні інституції — насамперед парламент — з усією рішучістю», – заявила парламентський секретар СДПН Катя Маст у розмові з Tagesspiegel.

Переговори щодо головування в комітетах ще тривають і, ймовірно, завершаться після 6 травня, коли  Мерц складе присягу.

Перед федеральними виборами і канцлер Німеччини Олаф Шольц, і кандидат на його посаду від Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Фрідріх Мерц обіцяли не співпрацювати з ультраправими.

 

 

Джерело матеріала
loader
loader