Після трьох років інтенсивних переговорів між 191 країною. члени ВООЗ мають офіційно ухвалити договір на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я у травні 2025 року.
Головна мета документу — уникнути хаосу та конкуренції за ресурси, що мали місце під час пандемії Covid-19.
Зокрема, країни зобов’язуються:
- розробляти національні стратегії профілактики та моніторингу хвороб;
- визначати обставини поширення патогенів (від тварин до людей), і вживати превентивних заходів;
- ділитися результатами клінічних досліджень і дозволяти іншим виробникам виготовляти вакцини, навіть якщо вони захищені патентами;
- виділяти ВООЗ 10% вакцин та ліків, ще 10% — за доступними цінами;
- сприяти розвитку досліджень за рахунок державного бюджету, щоб гарантувати справедливий доступ до препаратів.
Також вперше ВООЗ отримає доступ до постачання засобів індивідуального захисту — масок, халатів та іншого медичного обладнання.
Попри досягнення компромісу, документ не містить механізмів контролю виконання зобов’язань, що викликає занепокоєння деяків експертів.
На тлі жорсткої конкуренції за вакцини під час Covid-19, відсутність таких механізмів може знову призвести до глобальної кризи.
США не брали участі у фінальній фазі переговорів, після того як президент Дональд Трамп відмовився від подальшого залучення країни до ВООЗ.
Незважаючи на виклики та суперечки, нова угода стала символом міжнародної солідарності.
— Це є важливою віхою на шляху до безпечнного світу. Реальні загрози — від пташиного грипу до вірусу Марбург — потребують вже сьогодні термінових рішень, — зазначив генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебрейєсус.