Сербія видала понад 200 "золотих паспортів" путінським партнерам та соратникам
Сербія видала понад 200 "золотих паспортів" путінським партнерам та соратникам

Сербія видала понад 200 "золотих паспортів" путінським партнерам та соратникам

Сербія видала понад 200 "золотих паспортів" путінським партнерам та соратникам

Ніхто з людей, які отримали "золоті паспорти" Сербії, не перебуває у списках санкцій.

Сербія з 2022 до 2025 року видала понад 200 так званих «золотих паспортів» росіянам, десятки з яких пов'язані з російськими мільярдерами, підсанкційними компаніями та військово-промисловими підприємствами і можуть бути потенційно небезпечними для країн Євросоюзу.

Такі паспорти видають «в особливому порядку» - за заслуги перед Сербією. Це сербські паспорти, що дають право на безвізовий в'їзд до ЄС.

Розслідування про це опублікували «Важливі історії».

Автори розслідування зазначають, що ніхто з людей, які отримали "золоті паспорти" Сербії, не перебуває в санкційних списках. Вони можуть безперешкодно подорожувати із сербським паспортом.

Сербський паспорт відкриває в'їзд до країн Європейського Союзу і ще близько сотні держав. Тому багато хто хоче його отримати - від початку 2022 року по квітень 2025 року уряд у Белграді підписав укази про надання сербського громадянства більш ніж 330 людям із формулюванням «в інтересах республіки» - це лише одна з багатьох підстав для отримання паспорта. 204 із цих новоспечених сербів - росіяни.

Усі ці укази було ухвалено відповідно до Закону про громадянство Сербії - він дозволяє видавати паспорти за заслуги перед країною за спеціальною процедурою. Від людини не потрібно відмовлятися від інших громадянств, і їй навіть не потрібно жити в Сербії ні до, ні після отримання паспорта. Зазвичай у такий спосіб отримують громадянство видатні діячі бізнесу, науки, спорту або мистецтва. Так, під час війни громадянство отримали російські художники, які прикрашали храм Святого Сави в Белграді.

Серед тих, хто отримав сербські паспорти за заслуги перед країною під час російсько-української війни, є засновники IT-компаній, а також звичайні програмісти та менеджери. Засновник російського IT-стартапу, який нещодавно став громадянином Сербії разом зі своїм бізнес-партнером, розповів IStories на умовах анонімності, що іноді ініціатива видати паспорт таким людям виходить безпосередньо від уряду.

За його словами, рішення прем'єр-міністра не має жодного стосунку до програми «паспорт в обмін на інвестиції» (яка так і не була запущена в Сербії).

У Белград переїжджають не тільки IT-фахівці. У березні 2025 року стало відомо, що російська мережа дисконтних магазинів FixPrice, яка після початку війни переїхала в Казахстан і стала найприбутковішою російською франшизою за версією Forbes, виходить на сербський ринок. На самому початку 2025 року співзасновник мережі Сергій Ломакін - російський мільярдер, чиї статки оцінюють у 1,2 мільярда доларів - набув громадянства «в інтересах Сербії».

Серед тих, чиї імена наводить видання, виявилися:

Дмитро Сергєєв. Друг російського віцепрем'єра Дмитра Патрушева, працював із ним у Россільгоспбанку та уряді Росії. Зараз Сергєєв очолює Об'єднану зернову компанію і Союз експортерів зерна.

Кирило Краттлі. Чоловік племінниці колишнього міністра сільського господарства Росії Олександра Ткачова. Очолює компанію «Миртех», яка постачає сільгосптехніку.

Іван Сибірєв. Співвласник будівельної компанії «Р-строй», яка працює в окупованих Росією Маріуполі та Сєвєродонецьку. Раніше очолював «Будтранснафтогаз», що належить Геннадію Тимченку.

Віктор Шендрик. Голова наглядової ради Федерації боксу Москви. У минулому - спецпризначенець ФСБ і колишній глава служби безпеки Аркадія і Бориса Ротенбергів. Шендрик в інтересах Ротенбергів спонсорує неонацистський підрозділ футбольних фанатів «Еспаньола», який воює в Україні, та багато інших.

«Золоті паспорти» надають й інші країни. Програма «золотих паспортів», наприклад, у Чорногорії діє з 2019 року. Першим його володарем в обмін на купівлю нерухомості став росіянин, та й загалом більшість одержувачів «золотих паспортів» - вихідці з Росії.

У Британії серед володарів «золотих віз», які видавалися інвесторам-мільйонерам за ввезення капіталу, дехто міг здобути свої статки завдяки корупції та організованій злочинності - таке розслідування провели правоохоронці цієї країни.

Такі програми дають можливість російським елітам успішно обходити будь-які санкції, а Росії - здійснювати свої стратегічні плани, спрямовані на підрив політики європейських країн.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader