Переговори США та України щодо копалин пройшли у ворожій атмосфері – Reuters
Переговори США та України щодо копалин пройшли у ворожій атмосфері – Reuters

Переговори США та України щодо копалин пройшли у ворожій атмосфері – Reuters

Переговори США та України щодо копалин пройшли у ворожій атмосфері – Reuters

Водночас одна з "пасхалок", знайдених у документі, нібито містить вимогу контролю США над газопроводом "Газпрому".

Американські та українські урядовці, які вилетіли до Вашингтона в "особливому складі", провели переговори у п’ятницю щодо оновленої пропозиції США про доступ до українських корисних копалин. Як повідомляє Reuters із посиланням на джерела, знайомі з перебігом зустрічі, консультації відбувалися у "вкрай напруженій та антагоністичній атмосфері". Основною причиною стало суттєве посилення умов, запропонованих адміністрацією президента США Дональда Трампа порівняно з попереднім варіантом документа.

За словами джерела агентства, переговори мали "ворожий тон", а сам проєкт угоди був охарактеризований як "максималістський". У Міністерстві фінансів США підтвердили факт зустрічі, зазначивши, що дискусія мала технічний характер.

Оновлена пропозиція передбачає надання Сполученим Штатам пріоритетного доступу до українських родовищ. При цьому весь дохід ‒ як державних, так і приватних компаній ‒ має спрямовуватись у спільний інвестиційний фонд. Водночас, як зазначають джерела, документ не містить жодних безпекових гарантій для України – вимоги, яку офіційний Київ вважає ключовою на тлі триваючої війни з Росією.

Один із суперечливих пунктів проєкту, за інформацією джерел Reuters, стосується можливого контролю над газотранспортною інфраструктурою України. Зокрема, йдеться про те, щоб американська Міжнародна фінансова корпорація розвитку (DFC) взяла під управління газопровід "Газпрому", який проходить українською територією до Європи.

Для аналізу й оцінки запропонованої угоди українська сторона залучила міжнародну юридичну фірму Hogan Lovells.

За інформацією кількох джерел, найближчим часом українська делегація на чолі з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем і міністром фінансів Сергієм Марченком перебуватиме у Вашингтоні для участі в заходах МВФ і Світового банку, а також у міністерській зустрічі, присвяченій Україні, що запланована на 25 квітня.

Президент України Володимир Зеленський раніше цього тижня наголосив, що будь-яка угода про використання природних ресурсів має бути взаємовигідною та сприяти модернізації української економіки.

Як повідомляло ZN.UA, офіс президента отримав нову редакцію проєкту угоди. Документ на 60 сторінках охоплює не лише рідкісноземельні метали, а й усі види корисних копалин, пов’язані з ними виробничі й логістичні об’єкти, а також частину портової інфраструктури, задіяної в експорті.

Також народний депутат Ярослав Железняк говорив, що запропонована структура угоди не передбачає безпекових гарантій, натомість монопольний безстроковий доступ до українських ресурсів розглядається як форма компенсації за вже надану допомогу США.

Джерело матеріала
loader
loader