/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2Ff1cd27d0a71f5e1419c44074abe9b679.png)
Одна помилка — і пенсія зникне: українцям посилили вимоги
За даними міжнародних організацій, за кордоном нині перебуває понад 6 мільйонів українців. Багато з них — пенсіонери або особи передпенсійного віку, яких турбує питання збереження права на пенсійні виплати. У 2024 році у цій сфері відбулися важливі зміни, повідомив експерт Сергій Коробкін.
Україна має чинні двосторонні угоди про пенсійне забезпечення з низкою держав — зокрема, з Польщею, Чехією, Словаччиною, Болгарією, країнами Балтії, Іспанією та Португалією. Ці угоди передбачають пропорційний розрахунок пенсії: кожна держава виплачує частину пенсії відповідно до періоду, який особа працювала на її території.
Наприклад, якщо громадянин України має 20 років стажу в Україні та 10 років — у Польщі, то після досягнення пенсійного віку він отримає виплати від обох країн пропорційно до відпрацьованих років.
Наразі не всі країни мають ратифіковані угоди з Україною. Зокрема, угода з Німеччиною, де нині перебуває найбільше українців, досі не набрала чинності. У подібній ситуації — Ізраїль. Це ускладнює механізм зарахування іноземного трудового стажу.
У квітні 2024 року Верховна Рада ухвалила закон №3674-IX, який дозволяє зараховувати закордонний трудовий стаж для визначення права на пенсію в Україні — навіть якщо з конкретною країною немає угоди. Винятком є лише російська федерація.
Втім, слід зазначити, що цей стаж впливає лише на право виходу на пенсію, а не на її розмір. Тобто, якщо людина має недостатньо страхового стажу в Україні, але працювала легально за кордоном, ці роки дозволять їй претендувати на пенсію, але не збільшать суму виплати.
З 2024 року впроваджено обов’язкову щорічну ідентифікацію пенсіонерів, які перебувають за межами України. Якщо її не пройти — виплати можуть бути припинені.
Ідентифікація можлива у кілька способів:
-
через авторизацію в електронному кабінеті ПФУ з використанням «Дія.Підпису»;
-
шляхом відеозв’язку з представниками Пенсійного фонду;
-
або через дипломатичні установи України за кордоном.
Окрім цього, Пенсійний фонд має право використовувати дані від прикордонної та міграційної служб, а також аналізувати фінансову активність на картках, на які надходить пенсія.
Для зарахування закордонного стажу особі потрібно надати офіційні документи: трудовий договір, податкові виписки, соціальні внески тощо. Остаточний перелік таких документів визначатиме Кабінет Міністрів.
Якщо пенсіонер виїхав на постійне проживання за кордон, то він має право отримати пенсію за шість місяців наперед, після чого виплати припиняються. У разі тимчасового виїзду — пенсію продовжують виплачувати, але лише за умови ідентифікації.
Раніше ми розповідали, що на картку прийде велика сума: пенсіонери в Польщі отримають додаткові виплати
Також, виплати по інвалідності скасують автоматично: кого з недієздатних українців залишать напризволяще

