/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F21353431106be2fc943c0f2652dbc3bc.jpg)
Антибіотики "наосліп": лише 25% пацієнтів проходять потрібне обстеження
Такі дані оприлюднив Центр громадського здоров'я, підсумовуючи моніторинг призначення антибактеріальних препаратів у 2024 році, передає24 Канал.
Антибіотики мають застосовуватись лише за наявності підтвердженої або обґрунтовано підозрюваної бактеріальної інфекції,
– наголосили у ЦГЗ.
Важливо. Призначення без аналізів і доказів не тільки зменшує користь лікування, а й сприяє розвитку антимікробної резистентності – появі супербактерій, стійких до традиційних препаратів.
Яка ситуація із застосованням антибіотиків в Україні
В Україні, попри затверджені Міністерством охорони здоров'я стандарти, показники раціонального використання антибіотиків залишаються незадовільними.
Наприклад, препарати першої лінії – з групи доступу – повинні використовуватись у 95% випадків у первинній ланці. Фактично ж – лише у 59,1%. У спеціалізованих закладах замість рекомендованих 60% їх призначають у 39,8% випадків.
Значно перевищено і використання антибіотиків групи спостереження та резерву, які мають застосовуватись лише в крайніх або специфічних ситуаціях.
Якими мали б бути призначення
На первинному рівні частка препаратів групи спостереження має бути не більшою за 5%, натомість зараз вона становить 32,4%. Препарати резерву використовують у 8,7% випадків (замість допустимого мінімуму), а у спеціалізованій допомозі – майже в третині випадків (29%).
Чому це важливо
Для стримування поширення резистентних бактерій потрібен чіткий контроль за призначенням антибіотиків та зміцнення ролі бактеріологічної діагностики у практиці медичних установ. Це дозволить покращити ефективність терапії, зменшити побічні ефекти та запобігти подальшому розвитку антибіотикорезистентності в Україні.
