Проблеми НСЗУ у 2025: українці платять за безоплатне – Ковтонюк
Проблеми НСЗУ у 2025: українці платять за безоплатне – Ковтонюк

Проблеми НСЗУ у 2025: українці платять за безоплатне – Ковтонюк

Проблеми НСЗУ у 2025: українці платять за безоплатне – Ковтонюк

НСЗУ не сформулювала чіткий перелік послуг і втратила контроль за якістю. Система слабшає, а пацієнти платять за безоплатне.

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) за час свого існування пройшла довгий шлях — від стартапу до центрального елементу системи фінансування медичних послуг. Однак попри досягнення, перед інституцією стоїть низка викликів, які залишаються невирішеними. Про це розповів співзасновник Українського центру охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Що не вдалося?

На думку Ковтонюка, сьогодні можна говорити про дві ключові проблеми:

Невизначеність медичних послуг

Досі не змогла чітко сформулювати, які саме послуги вона закуповує. Пацієнти не розуміють, на що мають право, а лікарні — що мають надавати. Це створює хаос на рівні очікувань і реального надання медичної допомоги.

Безсистемні контракти

Замість вибіркового підходу до закладів охорони здоров’я, НСЗУ уклала договори практично з усіма лікарнями, які виявили бажання. Навіть з тими, що не здатні забезпечити якісні послуги. Внаслідок цього виникла парадоксальна ситуація: забрати контракт складно, а змусити лікарню працювати якісно — ще складніше.

Втрачене зростання

Після стрімкого старту НСЗУ, як інституція, за словами Ковтонюка, фактично "застрягла" в розвитку й почала слабшати. Вона так і не виросла до своєї повної стратегічної ролі. Сьогодні організація бореться не за прогрес, а за базову спроможність виконувати свої функції.

Хоч інституція формально збереглася, її стратегічна місія — бути закупівельником в інтересах пацієнтів, а не просто розподільником коштів — досі перебуває під загрозою. І за це, за словами експерта, триває боротьба вже сім років.

Головні завдання на майбутнє

Ключові слабкі місця — це:

  • нечіткі специфікації медичних послуг. Часто прописані вимоги просто неможливо виконати.
  • недостатній контроль за виконанням договорів. Моніторинг слабкий або відсутній.
  • нереалістичні очікування. Контракти укладаються з лікарнями, які спочатку не можуть надати задекларовані послуги.

Як результат, пацієнти не отримують те, що їм обіцяли, а система реагує лише тоді, коли в ЗМІ з’являються резонансні історії, як нещодавній випадок у Вінниці, де ветерану не надали послугу безоплатно.

Виживання — першочергова мета

На тлі війни та зниженого фінансування, головне завдання НСЗУ — просто вижити. Ковтонюк зазначає, що фінансування установи у 2025 році навіть менше, ніж було у 2018-му, на старті реформи. При цьому обсяги роботи лише зросли. Бракує і людей, і ресурсів.

"У таких умовах реалістичне завдання — триматися. А вже з новим політичним циклом доведеться боротися за нове дихання: фінансове, кадрове й нормативне посилення", — підсумував експерт.

Докладніше про те. як вплинуло створення НСЗУ на фінансування послуг, читайте — в інтерв’ю Алли Котляр зі співзасновником Українського центру охорони здоров’я Павлом Ковтонюком "Сім років НСЗУ: чому українці досі платять за "безоплатне".

Джерело матеріала
loader
loader