/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F137%2F6487a9085a881f39e9dcd8d3d700a548.jpg)
Силові вправи захищають мозок від деменції та Альцгеймера, — дослідження
Науковці з Державного університету Кампінас у бразильському Сан-Паулу за результатами нового дослідження встановили, що регулярні силові вправи допомагають сповільнити процес старіння мозку, захищаючи його від ризиків розвитку деменції та хвороби Альцгеймера.
У дослідженні взяли участь 44 людини похилого віку з легкими когнітивними порушеннями. Їхній мозок перебував десь посередині між нормальним процесом старіння та розвитком хвороби Альцгеймера. У цьому віці зниження когнітивних функцій може бути значно серйознішим, ніж можна було б очікувати, що вказує на високий ризик подальшого розвитку деменції.
Результати дослідження продемонстрували, що регулярні силові вправи не тільки покращують роботу пам’яті, але й ведуть до позитивних змін у структурі мозку. Півроку регулярних силових вправ двічі на тиждень допомогли захистити учасників дослідження від атрофії гіпокампа та передклиння — ці області мозку пов’язані із розвитком хвороби Альцгеймера. Окрім цього силові вправи вплинули на оздоровлення нейронів.
«Ми вже знали, що буде фізичне покращення. Когнітивне поліпшення також передбачалося, але ми хотіли побачити вплив силових тренувань на мозок людей похилого віку з легкими когнітивними порушеннями. Дослідження показало, що, на щастя, силові тренування є сильним союзником у боротьбі з деменцією навіть для людей, які вже перебувають у групі високого ризику її розвитку», — пояснює Айседора Рібейро, науковиця зі школи медицинських наук та провідний автор дослідження.
За словами керівника дослідження Марсіо Бальтазара, окрім нейропсихологічного тестування науковці також проводили МРТ-сканування головного мозку учасників дослідження на його початку та наприкінці. Отримані результати засвідчили необхідність включення більшої кількості викладачів з фізкультури у систему загальної охорони здоров’я на рівні первинної медико-санітарної допомоги, оскільки збільшення м’язової маси пов’язане зі зниженням розвитку деменції.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F137%2F8680538e6d29ae67540fc24145a409ef.jpg)
«Це менш складне та дешеве лікування, яке може захистити людей від серйозних захворювань. Наприклад, нові антиамілоїдні препарати, схвалені в США для лікування деменції та людей з легкими когнітивними порушеннями, коштують близько 30 тис. доларів США на рік. Це дуже висока ціна. Ці немедикаментозні заходи, як ми показали у випадку з силовими тренуваннями, ефективні не лише для профілактики деменції, а й для покращення легких когнітивних порушень», — підкреслює Марсіо Бальтазар.
Учасників дослідження розділили на дві групи. Половина з них займалась за програмою силових вправ із відповідними тренуваннями двічі на тиждень з помірною або високою інтенсивністю та прогресуючими навантаженнями. Інша половина не займалась фізичними вправами протягом періоду проведення дослідження і входила до так званої контрольної групи.
По завершенні за результатами проведених аналізів було встановлено, що добровольці, що регулярно займались фізичними вправами, продемонстрували кращі показники вербальної епізодичної пам’яті, покращення цілісності нейронів, захист областей, пов’язаних з ризиком розвитку хвороби Альцгеймера. У той же час у представників контрольної групи спостерігалось погіршення усіх цих показників.
«Характеристикою людей з легкими когнітивними порушеннями є те, що у них спостерігається втрата об’єму в деяких сферах мозку, пов’язана з розвитком хвороби Альцгеймера. Але у групі, яка займалася силовими тренуваннями, правий бік гіпокампу та передклиння були захищені від атрофії. Цей результат виправдовує важливість регулярних силових тренувань, особливо для людей похилого віку», — зазначає Айседора Рібейро.
На її думку, більш тривалий період тренувань може привести до ще кращих результатів. Дослідниця підкреслила, що п’ятеро учасників дослідження наприкінці продемонстрували показники, які вказували на відсутність навіть легких когнітивних порушень. Науковиця підкреслила, що, наприклад силові тренування протягом трьох років можуть взагалі позбавити людину когнитивних порушень та ризику розвитку деменцій та хвороби Альцгеймера.
«Відомо, що будь-які фізичні вправи, чи то силові тренування, чи аеробна активність, підвищують рівень хімічної речовини, яка бере участь у зростанні клітин мозку. Вони також можуть мобілізувати протизапальні Т-клітини. Це ключ. Зрештою, чим більше прозапального білка виділяється в організмі, тим вище ймовірність розвитку деменції, прискорення нейродегенеративного процесу та формування дисфункціональних білків, які зрештою вбивають нейрони. Це продовження цього дослідження, в якому ми спробуємо краще зрозуміти, як ці фактори пов’язані зі змінами анатомії мозку. Ми вважаємо, що саме набір протизапальних та нейропротекторних факторів призводить до цих змін», — підкреслив Марсіо Бальтазар.
Результати дослідження опубліковані у журналі GeroScience
Джерело: SciTechDaily

