Спеціалісти-іммігранти Кремнієвої долини побоюються репресій з боку адміністрації Трампа
Спеціалісти-іммігранти Кремнієвої долини побоюються репресій з боку адміністрації Трампа

Спеціалісти-іммігранти Кремнієвої долини побоюються репресій з боку адміністрації Трампа

 Технологічна індустрія вже давно пишається багатьма засновниками, керівниками та програмістами-іммігрантами. Зараз серед іноземних технічних працівників зростає побоювання, що їхні життя та кар’єри можуть бути перекручені жорсткішою імміграційною політикою адміністрації Трампа.

Технічні компанії закликають своїх співробітників, які отримали візи, не залишати США через занепокоєння, що їм можуть не дозволити повернутися. Юридичні фірми попереджають, що кількість відмов у візах для висококваліфікованих спеціалістів може зрости, як це було під час першого терміну президента Дональда Трампа. А зусилля адміністрації скасувати автоматичне отримання громадянства для тих, хто народився в США, викликають у іммігрантів-технічних працівників побоювання, що їхні майбутні діти можуть залишитися без громадянства.

Останніми тижнями уряд також скасував візи та зелені картки для людей, яких він звинувачує в симпатіях ХАМАСу та Хезболлі, додаючи невпевненості людям, які до цього часу вважали, що дотримання імміграційних правил і робота у високотехнологічних галузях означає, що вони можуть впевнено будувати життя в Америці.

«Те, що ми зараз бачимо, — це просто багато занепокоєння та паніки», — сказав Малкольм Ґошль, головний юрист Goeschl Law Corp., фірми в Сан-Франциско, яка спеціалізується на бізнес-імміграції та обслуговує клієнтів у технологічній галузі. «Схоже, що [адміністрація] просто набирає дедалі більше обертів, і ми не знаємо, що чекає за рогом».

Невизначеність і страх тривожать технологічне співтовариство іммігрантів у Кремнієвій долині, яке давно вважалося одним із ключових стовпів успіху у створенні інноваційних технологій і підвищенні конкурентоспроможності США. Дослідження 2018 року Національного фонду американської політики, мозкового центру, що зосереджується на торгівлі та імміграції, показало, що більше половини американських стартапів, вартість яких перевищує 1 мільярд доларів, мають засновників або співзасновників-іммігрантів. Генеральні директори Microsoft, Google, Uber і гіганта виробництва мікросхем Nvidia – усі іммігранти. Експерти кажуть, що скорочення віз для іммігрантів, які працюють у сфері технологій, може зашкодити здатності технологічної індустрії конкурувати з Китаєм у глобальній гонці з розробки складних технологій, таких як штучний інтелект.

«У цьому й полягає краса нашої технологічної екосистеми — ви можете найняти найкращих і найкмітливіших звідусіль», — сказав Дівянш Каушік, віце-президент аналітичного центру Beacon Global Strategies, який консультує технологічні компанії щодо геополітичних ризиків.

Технологічні гіганти Кремнієвої долини наймають тисячі працівників за візами H1B, візова категорія в центрі дебатів. Згідно з даними Служби громадянства та імміграції США, щороку за допомогою лотерейної системи схвалюється близько 65 000 віз, причому найбільше схвалень отримують люди з Індії, за якими йдуть Китай і Канада. Серед великих технологічних компаній Amazon мала найбільшу кількість схвалених віз H1B, за нею йшли Google, Meta, Microsoft і Apple. Tesla, генеральний директор якої Ілон Маск очолює зусилля Трампа щодо скорочення федерального уряду, мала 1767 схвалених H1B у фінансовому році, що закінчився у вересні 2024 року.

Прес-секретарі Meta, Google, Microsoft і Amazon відмовилися від коментарів. Apple не відповіла на запит про коментар.

Віза H1B може використовуватися широким колом працівників зі спеціальним набором навичок. Багато американців асоціюють візу з ІТ-аутсорсинговими компаніями, які використовують її, щоб доставляти працівників з Індії та Китаю до США за нижчою ціною, ніж оплачувані американські працівники.

ІТ-аутсорсингові компанії, такі як Infosys і Cognizant, створюють значну частину програм H1B, але компанії Big Tech також входять до 10 найбільших роботодавців власників H1B. У Кремнієвій долині віза зазвичай розглядається як ключовий інструмент для задоволення постійного попиту на найкращі інженерні кадри, хоча інколи вважають, що працівники H1B менш схильні змінювати роботу, оскільки для передачі візи від одного роботодавця до іншого потрібен дозвіл уряду.

Візи H1B спричинили розбіжності всередині правлячої коаліції Трампа між лідерами технологічних компаній, чиї компанії наймають іммігрантів, та іншими, хто хоче уповільнити імміграцію до США. Цей розкол спалахнув у грудні, коли дві сторони посперечалися щодо X щодо того, чи слід Трампу підвищувати чи придушувати кваліфіковану імміграцію.

«Кількість людей, які є надталановитими ТА супермотивованими інженерами в США, занадто мала», — написав Маск на X на Різдво. «Якщо ви хочете, щоб ваша КОМАНДА виграла чемпіонат, вам потрібно залучати кращих талантів, де б вони не були». Інші республіканці, включаючи колишнього кандидата в президенти Ніккі Гейлі, виступили проти цього, заявивши, що країна повинна інвестувати в освіту США, щоб навчити більше американських технічних працівників.

Трамп не сказав, що припинить програму H1B чи інші кваліфіковані візи. Хоча він сказав, що хоче завершити програму під час свого першого терміну, нещодавно президент позитивно відгукнувся про H1B.

Декілька провідних радників Білого дому з питань технологій є іммігрантами, зокрема цар ШІ та криптовалюти Девід Сакс, який переїхав до США з Південної Африки в дитинстві, і радник Білого дому з питань політики ШІ Шрірам Крішнан, колишній керівник Twitter, який іммігрував з Індії після закінчення бакалаврату. Маск також іммігрував з Південної Африки через Канаду, коли йому було 20.

Тим не менш, непередбачуваність вже спонукала великі імміграційні юридичні фірми попереджати про ризик раптових змін у візових правилах, можливість уповільнення часу обробки та посилення перевірки політичних поглядів заявників і активності в соціальних мережах.

«У минулій адміністрації Трампа статистика показує, що кваліфікована імміграція була менш приємною, незважаючи на все, що вони говорили», — сказав Діді Дас, інвестор компанії венчурного капіталу Menlo Ventures. Він сказав, що він стурбований тим, що законна критика програми H1B — наприклад, той факт, що деякі ІТ-консалтингові фірми були звинувачені у візовому шахрайстві — може призвести до того, що уряд скасує всю програму.

Речник Білого дому не надав коментарів.

Занепокоєння щодо впливу Трампа на іммігрантів-технічних працівників зростає ще до того, як він вступив на посаду.

Згідно з документами, отриманими The Washington Post, наприкінці минулого року юридичні фірми, які працюють у гігантах великих технологій Google і Amazon, попередили співробітників компаній із візами, щоб вони двічі подумали, перш ніж їхати за кордон, через занепокоєння, що їх можуть не пустити назад у Сполучені Штати. Під час першої адміністрації Трампа кількість відмов у візах для спеціалістів зросла до 15 відсотків, і юридичні фірми попереджають, що те саме станеться й зараз.

Імміграційні адвокати нарощують особисті зустрічі з працівниками, приймають мерії компаній і надають компаніям письмові відповіді на поширені запитання, які вони можуть надати своїм працівникам. У деяких випадках адвокати дають загальні поради, наприклад, кажуть працівникам мати при собі імміграційні документи, оновлювати інформацію про свою адресу та роботу, підтримувати зв’язок зі своїми адвокатами та представниками відділу кадрів, а також бути обережними з публікаціями в соціальних мережах.

«Усе буде проходити під посиленим контролем, і люди повинні бути готові до цього», — сказала Одрі Голдінг, партнер юридичної фірми Fragomen, Del Rey, Bernsen & Loewy LLP із Силіконової долини, яка представляє інтереси малих і середніх компаній у сфері технологій, фармацевтики та біотехнологій.

Важкий шлях до «американської мрії»

Щороку тисячі студентів їдуть до США, щоб вивчати інформатику та інші технічні ступені в престижних університетах. Найкращі з них змагаються за робочі місця початкового рівня в технологічних компаніях, які бажають подати заявку на H1B після закінчення терміну дії їхніх студентських віз. Отримавши H1B, вони можуть почати шлях до грін-карти. Але для людей з деяких країн, особливо Індії, кількість заявників на грін-карту така велика, що багато хто чекає роками або навіть десятиліттями, перш ніж отримати постійний статус.

У жовтні Аравінд Шрінівас, генеральний директор швидкозростаючої компанії зі штучного інтелекту Perplexity, опублікував на X , що чекав на грін-карту три роки, незважаючи на те, що нещодавно заснував і побудував компанію, оцінену в 9 мільярдів доларів, у якій працюють сотні людей.

«Люди здебільшого не мають уявлення, коли говорять про імміграцію», — написав Срінівас на X. Він відмовився давати інтерв’ю для цієї статті.

Двоє співробітників H1B технологічної компанії, яка має хаб у Кремнієвій долині, які говорили на умовах анонімності через страх стати мішенню уряду, сказали, що були здивовані, побачивши стільки раптових змін. Вони обоє скасували нещодавні плани поїздки до Індії через страх не повернутися. Донька одного працівника народилася громадянкою США, але він переживає, що майбутня друга дитина може не отримати громадянства ні в США, ні в Індії.

«Є припущення, що кожен, хто не є громадянином США, може перебувати тут нелегально», — сказав один із робітників через свого адвоката.

«Коли ми гуляємо, ми завжди носимо з собою документи», — сказала інша через свого адвоката.

Зміни, такі як обмеження можливості відмовитися від особистих співбесід для отримання візи, відбулися надто швидко, щоб дехто міг правильно їх спланувати. Інші турбуються про більш несподівані зміни у візових процедурах.

«Я отримала електронний лист, у якому один джентльмен повернувся на батьківщину, оскільки його батько помер, і сказав: «Я боюся повертатися до США», — сказала Анджела Мур, юрист офісу Duane Morris LLP у Сан-Франциско, яка консультує технологічні компанії.

Невизначеність вже негативно впливає на деякі американські технологічні компанії.

«Це безперечно впливає на їх продуктивність», — сказав про працівників один представник відділу кадрів технологічної фірми в Кремнієвій долині, який спілкувався через адвоката. «Нависає загроза, що проти них будуть вжиті якісь заходи».

Технологічна компанія, в якій працює представник відділу кадрів, оплатила прискорену обробку деяких продовжень H1B, щоб протидіяти затримкам, пов’язаним зі змінами в оформленні віз. Це витрати, які «збільшуються», сказав представник відділу кадрів.

Потік новин, пов’язаних із поточними та майбутніми змінами, неточні публікації в соціальних мережах і величезна кількість легкодоступної дезінформації погіршують ситуацію, сказав Гьошль.

"Це викликає неабияку кількість паніки. Навіть для людей, які прожили тут більшу частину свого життя, це гальмує їхню здатність функціонувати".

Джерело матеріала
loader
loader