Трамп розглядає пропозицію Ірану про непрямі переговори, водночас готуючись до можливих військових ударів — Axios
Трамп розглядає пропозицію Ірану про непрямі переговори, водночас готуючись до можливих військових ударів — Axios

Трамп розглядає пропозицію Ірану про непрямі переговори, водночас готуючись до можливих військових ударів — Axios

Трамп розглядає пропозицію Ірану про непрямі переговори, водночас готуючись до можливих військових ударів — Axios

У Білому домі тривають дебати між прихильниками ідеї досягнення угоди й тими, хто вважає переговори марною тратою часу.    

Білий дім серйозно розглядає пропозицію Ірану щодо непрямих переговорів про ядерні питання, водночас значно збільшуючи присутність сил США на Близькому Сході на випадок, якщо американський президент Дональд Трамп вирішить завдати військових ударів, повідомляє Axios, посилаючись на слова двох чиновників.

Трамп неодноразово казав, що віддав би перевагу досягненню “угоди” з Тегераном, попереджаючи, що в іншому разі на Іран може чекати “бомбардування”. За даними ЗМІ, Трамп дав Ірану термін у два місяці для укладення угоди, але неясно, чи почався вже цей “відлік”.

У Білому домі тим часом досі тривають внутрішні дебати між тими, хто вважає, що угода можлива, і тими, хто розглядає переговори як марну трату часу та виступає за удари по іранських ядерних об'єктах.

Пентагон на тлі цієї ситуації займається нарощуванням сил на Близькому Сході. Якщо Трамп вирішить, що час вичерпано, він триматиме військові сили напоготові. У вівторок, 2 квітня, Міноборони США оголосило про відправку на Близький Схід додаткових військових та авіації, також у регіоні залишаться два авіаносці.

Днями Трамп отримав офіційну відповідь Тегерана на лист, який надіслав верховному лідеру Ірану Алі Хаменеї три тижні тому. У той час як Трамп пропонує прямі ядерні переговори, Тегеран згоден лише на непрямі контакти з Вашингтоном за посередництва Оману.

Американський чиновник розповів, що на думку адміністрації Трампа, прямі переговори мали б більше шансів на успіх, але у Білому домі не виключають запропонованого Іраном формату та не заперечують проти того, щоб Оман виступав посередником, як це вже було в минулому.

Обидва американські чиновники заявили Axios, що жодного рішення ще не прийнято, і внутрішні дискусії тривають. 

“Після обміну листами ми зараз вивчаємо наступні кроки для того, щоб почати розмови й побудову довіри з Іраном”, - сказав один із чиновників.

Риторика між Тегераном і Вашингтоном почала загострюватися ще до нещодавньої погрози Трампа завдати ударів по Ірану в разі недосягнення угоди щодо ядерних питань. Хаменеї заявив, що, хоча й не вірить у можливість нападу США на Іран, Штати “неодмінно отримають сильний удар у відповідь”, якщо розпочнуть атаку.

Тегеран також подав офіційний дипломатичний протест через посольство Швейцарії (США та Іран не мають дипломатичних відносин) і попередив, що “рішуче й негайно відреагує на будь-яку загрозу”. Радник Хаменеї Алі Ларіджані теж пригрозив: якщо США атакуватимуть ядерні об'єкти Ірану, громадська думка буде тиснути на уряд Тегерана, щоб той змінив свою політику і розробив ядерну зброю.

Трамп вийшов з ядерної угоди з Іраном 2015 року, стверджуючи, що його підхід “максимального тиску” змусить Тегеран підписати “кращу” угоду. Однак укласти нову угоду з Іраном не вдалося.

Тим часом Тегеран різко збільшив збагачення урану і, за оцінками, наближається до створення ядерної зброї. При цьому Тегеран стверджує, що його ядерна програма має виключно “мирні цілі” та не передбачає роботу над ядерною зброєю.

Чи можлива нова ядерна угода або ж усе закінчиться бойовими діями? Про це в статті для ZN.UA "Чи розбомбить Трамп Іран "до всіх чортів"?" розмірковував В’ячеслав Ліхачов.

Джерело матеріала
loader