Година з телефоном перед сном на 59% збільшує ризик безсоння, — дослідження
Година з телефоном перед сном на 59% збільшує ризик безсоння, — дослідження

Година з телефоном перед сном на 59% збільшує ризик безсоння, — дослідження

Depositphotos

Науковці з Норвезького інституту у новому дослідженні встановили, що усього лише година використання телефону перед сном збільшує ризик безсоння на 59% і скорочує час сну на 24 хвилини.

У рамках дослідження було проведене опитування 45 тис. 202 людей, які давали відповіді на питання стосовно того, скільки часу вони проводять перед екраном власного смартфону, а також, яких звичок дотримуються перед тим як заснути. Зазначається, що переважна більшість опитаних були студентами старших курсів у віці від 18 до 28 років. При цьому активність у соцмережах не була визначальним фактором. Будь-яке використання смартфону однаково погіршувало якість сну і впливало на підвищення ризику безсоння.

«Яку саме активність людина проявляє у телефоні, схоже, має менше значення, ніж загальний час, проведений в екрані безпосередньо перед сном. Ми не виявили суттєвих відмінностей між соціальними мережами та іншою активністю, що дозволяє припустити, що саме використання екрану є ключовим фактором порушення сну — ймовірно, через зміщення часу, коли використання телефону затримує сон, забираючи час, який інакше був би витрачений на відпочинок», — пояснює доктор Гуннхільд Йонсен Х’єтланд з Норвезького інституту. 

Повідомлення та взаємодія з телефоном сприяють довшому засинанню, а яскраве світло порушує циркадні ритми, що відповідають за активність в день та відпочинок вночі. В анкеті учасників дослідження питали, скільки часу вони витрачають на активність у своїх телефонах безпосередньо перед тим, як заснути. Чи дивляться вони телепередачі, фільми, грають в ігри, сидять у соцмережах, або переглядають веб-сторінки в інтернеті.

Спочатку дослідники вважали, що саме соцмережі виступають ключовим фактором використання телефону перед сном. Вони поділили отримані відповіді учасників дослідження на 3 категорії: відповіді тих, хто вказав, що виключно сидить у соцмережах перед сном, тих, хто не згадував про соцмережі у своїй відповіді, і тих, хто комбінує свою активність, включно із використанням соцмереж.

Окрім цього учасників питали, коли вони переважно лягають спати, скільки часу в них зазвичай йде на те, щоб заснути, і коли вони пробуджуються, чи є в них проблеми із засинанням  та сном, як вони потім почуваються упродовж дня, як довго в них може зберігатись почуття занепокоєння. Сонливість посеред дня, і проблеми зі сном не менше трьох разів на тиждень вважались ознаками безсоння. 

«Якщо у вас проблеми зі сном і ви підозрюєте, що час, проведений у телефоні, може бути причиною, спробуйте скоротити його використання у ліжку, в ідеалі припиніть його використання принаймні за 30-60 хвилин до сну», — рекомендує Гуннхільд Йонсен Х’єтланд. 

При цьому дослідники не змогли визначити, чи призводили певні види активності, включно з іграми, або переглядом конкретного типу контенту до відчутно різного впливу на якість сну. Також не були враховані інші чинники, такі як психічне здоров’я, зовнішні впливу, дієта чи інші чинники, що впливають якість сну. Також не порівнювався час, проведений за екраном телефону, з іншими видами діяльності перед сном, такими як читання або перегляд телевізора.

Спецпроєкти

Результати дослідження опубліковані в журналі  Frontiers in Psychiatry

Джерело: New Atlas; Norwegian Institute of Public Health

Теги за темою
Здоров'я Смартфони
Джерело матеріала
loader