Битва за світло з набитими кишенями: як ДТЕКу, попри значні руйнування, вдається заробляти мільярди на українцях
Битва за світло з набитими кишенями: як ДТЕКу, попри значні руйнування, вдається заробляти мільярди на українцях

Битва за світло з набитими кишенями: як ДТЕКу, попри значні руйнування, вдається заробляти мільярди на українцях

Компанія ДТЕК найбагатшої людини України Ріната Ахметова контролює до 30% української енергетики й є найбільшою приватною фірмою в енергетичному секторі України.

Від її стабільного функціонування залежать мільйони українців, які хочуть бути забезпеченими світлом.

Очевидно, що енергооб’єкти України є однією із головних цілей для руйнувань країною-агресоркою, яка, окрім захоплення територій, бажає залишити українців у темряві та без опалення.

За офіційними даними, станом на 2023 рік ДТЕК втратила 90% від своєї генерації.

Попри складні часи та шокуючі цифри, інформаційну кампанію на підтримку енергетичної групи Ахметова можна назвати однією з найбільших від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну: чемпіон Олександр Усик з логотипами ДТЕКу та його промо «Битва за світло», оголошення про відключення світла голосом співачки Наді Дорофєєвої.

Все це - величезні гроші на промоцію компанії, яка за логікою мала би захлинатись у боргах та проєктах щодо відновлення інфраструктури.

Журналісти проаналізували фінансову звітність групи ДТЕК і з’ясували, що за останній рік вона показує зростання прибутку майже по всіх компаніях та навіть виплату дивідендів.

І це явно розходиться із заявами про необхідність підвищення тарифів на електроенергію для населення та фінансування від держави в рамках підтримки діяльності енергогіганта.

Група компаній ДТЕК має складну корпоративну систему зв’язків.

Головною з них є DTEK Energy BV, що зареєстрована в Нідерландах.

Тобто всі фінансові потоки найбільшої енергетичної компанії України осідають саме в Амстердамі, а не в Києві.

Головним бенефіціаром ДТЕК є найбагатша людина України – Рінат Ахметов.

До 2021 року в правління DTEK Oil&Gas входив син Ахметова – Дамір.

Основними компаніями групи в Україні є ТОВ «ДТЕК», ТОВ «ДТЕК Енерго» та ТОВ «Д.

Перше займається виключно адмініструванням.

Основним видом його діяльності є управляння хед-офісами.

Її очолює СЕО ДТЕК Максим Тимченко, який є офіційним медійним обличчям компанії.

Друга – «ДТЕК Енерго» - є найголовнішою з точки зору оцінювання фінансових показників щодо забезпечення електроенергією українських споживачів.

Третя - ТОВ «Д.

Трейдінг» - офіційно входить у ТОП українських компаній за реалізацією продукції.

ДТЕК управляє шістьма тепло-електростанціями на підконтрольних Україні територіях: Бурштинська в Івано-Франківській області, що зазнала величезних руйнувань через обстріли, Криворізька, Ладижинська, Курахівська на Донеччині біля лінії зіткнення, Придніпровська на Дніпропетровщині та Добротвірська ТЕС.

На окупованих територіях - ще чотири ТЕС: Запорізька (Енергодар), Луганська (м.

Щастя), Зуївська (Донецька область) та Миронівська ТЕС (Луганська область).

Фінансову складову групи відслідкувати доволі складно, але найбільш показовою вона буде через звітність «ДТЕК Енерго».

Якщо у перший рік повномасштабної війни РФ проти України в 2022 році чистий прибуток компаній становив -1 848 453 000 гривень (від’ємний, – ред.).

То за 2024 рік прибуток різко виріс до 8 541 457 000 гривень.

Активи «ДТЕК Енерго» у 2022 році становили 7 946 844 000 гривень, тоді як у 2024 році вони збільшились удвічі – до 15 815 950 000 гривень, що викликає певний подив.

Звичайно, боргові зобов’зання фірми теж росли, хоча й не такими шаленими темпами, як активи та дохід.

З 8 350 211 000 гривень у 2022 році компанія наростила борги у 2024-му до 9 258 327 000 гривень.

У фінансовому звіті головної компанії ДТЕК, нідерландської DTEK Energy BV, за червень 2023 року міститься доволі цікава інформація щодо боргів перед російськими фінансовими структурами.

Для повного розуміння варто процитувати інформацію звіту:.

«Група (ДТЕК, – ред.) видала гарантію "Сбербанку" Росії щодо кредиту, який перед банком заборгувала кіпрська компанія, що керує кількома російськими вугільними шахтами в Ростовській області.

Гарантія обмежена 100 мільйонами доларів США та додатково зменшується на будь-які суми основного зобов’язання, сплаченого суб’єктом перед банком (у лютому 2022 року номінальну суму гарантії було зменшено до 80 мільйонів доларів США).

Внаслідок початку війни в Україні, заборони на імпорт російського вугілля до Європи та інших санкцій, застосованих міжнародним співтовариством, обмеженої інформації про ефективність базових активів у поточному середовищі та відсутності інформації про стан виплат у грудні 2022 року очікувані кредитні збитки гарантії були оцінені станом на 31 грудня 2022 року в розмірі 1 421 млн грн, що становить приблизно половину максимального кредитного ризику на той момент.

Крім того, за оприлюдненою інформацією, у червні 2023 року за рішенням російського суду вказані вугільні шахти були передані російській компанії.

Загальні умови трансферу невідомі.

Крім того, невідомо, чи гарантований борг також був переданий і залишається закріпленим за шахтами, результати діяльності яких, згідно з загальнодоступною інформацією, є позитивними.

На дату цієї скороченої консолідованої проміжної фінансової звітності до Групи не висунуто жодних претензій у зв’язку з гарантією, включаючи заплановані у контракті виплати основної суми боргу…».

По суті, група ДТЕК заявляє, що її активи в РФ були конфісковані, але жодних боргових зобов’язань росіяни не висунули.

В той же час зі звіту у грудні 2022 році відомо, що ДТЕК до 2021 року мав борг перед російським "Сбербанком".

В тому ж звіті за грудень 2022 року зауважувалось, що сума дивідендів, які підлягають виплаті, становить 67 мільйонів гривень.

Чи були виплачені ці дивіденди, або ж вони були направлені на інвестиційні цілі – прослідкувати важко, адже звітність компанії ДТЕК частково закрита через обмеження щодо захисту інформації в умовах воєнного стану.

Окрім кредитних коштів, ДТЕК також активно освоює західну допомогу.

Уряд США виділив 46,1 млн доларів на закупівлю систем управління та нових трансформаторів.

Ці кошти виділялись напряму для ДТЕК, вони не проходили через державу.

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Національний банк України запровадив обмеження на вивід валюти за кордон.

У зв’язку з чим ДТЕК періодично вимушений звертатись до Кабінету Міністрів, який просить у Нацбанку спеціальний дозвіл на вивід валюти.

Журналісти знайшли документ від 13 лютого 2024 року, згідно з яким такі поблажки уряд просив для «ДТЕК Павлоградвугілля».

У клопотанні зазначається, що на кінець 2023 року група компаній «ДТЕК Енерго» має значний зовнішній борг перед іноземними кредиторами в сумі 1 млрд 143 млн доларів, який виник через емісію єврооблігацій.

При цьому є зобов’язання проводити щоквартальну виплату купонного доходу на користь іноземних утримувачів облігацій в сумі 26 млн доларів та раз на півріччя проводити погашення облігацій на суму 10 млн доларів.

«Погашення заборгованості до 24 лютого 2022 р.

здійснювалося за рахунок коштів від українських активів групи компаній "ДТЕК Енерго", які у вигляді виплат за внутрішньогруповими кредитами або дивідендів були спрямовані компанії-нерезиденту та фінально емітенту єврооблігацій — DTEK Energy B.

V., який не має власного операційного доходу та листом від 5 червня 2023 р.

повідомив про неможливість виконувати зобов’язання за єврооблігаціями у 2023 році без фінансування таких виплат з боку товариства», - зауважується у клопотанні Кабміну до Нацбанку.

І тут же додається, що у разі невиплати щоквартального купонного доходу на адресу кредиторів, який на сьогодні становить 26 млн доларів, кредитори вимагатимуть погашення всього наявного боргу в сумі 1 143 000 000 доларів США, що може призвести до дефолту групи компаній ДТЕК.

Отже, Кабмін офіційно попросив Нацбанк зробити виняток для компанії Ахметова для виводу валюти на її нідерландську фірму.

Й, очевидно, такі прохання проводяться на регулярній основі.

Цікаво, що інша важлива для групи компаній ДТЕК фірма - ТОВ «Д.

Трейдінг» - за два роки повномасштабного вторгнення російських військ в Україну змогла наростити чистий прибуток з 6 530 902 000 гривень до 8 469 114 000 гривень.

За результатами 2022 року ТОВ «Д.

Трейдінг» стало третім за розміром чистого доходу від реалізації продукції в Україні.

Більші за нього були тільки «Нафтогаз» та «АТБ».

ЗМІ писали, що це могло статись через махінації та змову з «Енергоатомом», який продавав ДТЕКу електроенергію за заниженими цінами, яка потім реалізувалась промисловим споживачам за ринковою ставкою.

У цьому ж списку найбільших компаній за 2022 рік окремо був присутній «ДТЕК Павлоградвугілля», для якого уряд просив у Нацбанку винятку щодо виводу валюти за кордон.

Чи подає уряд подібні прохання для інших великих компаній, хед-офіси яких розташовані за кордоном, прослідкувати практично неможливо.

Але за чинного мораторію на вивід коштів з України це виглядає нечесно щодо тих, хто не може похвалитися протекторатом Кабміну.

Днями пресслужба ДТЕК опублікувала інформацію про затвердження прибутку і спрямування майже мільярда на виплату дивідендів.

Куди саме підуть ці дивіденди – не повідомляється.

Можливо, на оплату кредитів, а можливо, в кишені топменеджерів ДТЕКу, які проживають у "Новопечерських Липках".

Автор: Олена Добродій.

Джерело матеріала
loader
loader