/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2F9b544a2441bcf2942dda7e10c0e35288.jpg)
Втручання в біологічні ритми: як переведення годинників впливає на здоров’я
Учені з Інституту Макса Планка переконані, що сезонні переведення годинників шкодять організму і мають бути скасовані.
– Наукові дослідження показують, що після переведення годинників кількість ДТП збільшується на 6%, а ризик серцевих нападів зростає на 24%, – йдеться в повідомленні.
Ефект зміни часових поясів
За словами вчених, біологічний годинник реагує на сонячне світло, а не на офіційний час.
Коли через переведення годинників доводиться прокидатися раніше, тіло продовжує жити за старим режимом, що спричиняє ефект соціального джетлагу, схожого на зміну часових поясів. Для адаптації може знадобитися від одного до чотирьох днів.
Систематичний стрес, спричинений зміною часу, доведено призводить до збільшення розмірів серця, запальних процесів, коливань рівня цукру в крові та набору ваги.
Хто в групі ризику
Експерти стверджують, що зміна часу найбільше впливає на людей із порушеннями сну, депресією, хворобою Паркінсона та деменцією. Їхнім організмам важче пристосуватися до нового ритму.
Для людей із серцево-судинними захворюваннями цей перехід особливо небезпечний: перші дні після переведення годинників фіксують різке зростання кількості інфарктів та інсультів. Це пов’язано з тим, що ранкові години є критичним періодом роботи серця.
На думку вчених, відмова від переведення годинників могла б вирішувати цю проблему.
Зимовий час на весь рік
– Це переведення – зайвий стрес для організму, якого можна уникнути, – стверджує біолог Пітер’ян Дірікс.
Він пропонує закріпити стандартний зимовий час на весь рік.
В Україні Верховна Рада проголосувала за закон, що скасовує переведення годинників, але президент Володимир Зеленський поки що не підписав і не ветував цю ініціативу.
Поки остаточне рішення щодо скасування переведення часу не ухвалено, фахівці радять підтримувати організм у цей період: уникати надмірного вживання стимуляторів, дотримуватися режиму сну і дати собі час на відновлення.

