Перший на Землі велетенський «гриб» належав до невідомої раніше форми життя
Перший на Землі велетенський «гриб» належав до невідомої раніше форми життя

Перший на Землі велетенський «гриб» належав до невідомої раніше форми життя

Mary Parrish, National Museum of Natural History

Міжнародна група дослідників стверджує, що перший вид велетенських наземних організмів на Землі, що отримав назву Prototaxites, ймовірно, може належати до абсолютно невідомої гілки життя.

Ці організми мешкали на нашій планеті близько 420–375 млн років тому у девонський період. Воні були схожі на величезні стовбури дерев без гілок, досягаючи 8 метрів заввишки і близько метра завширшки.

Перша скам’янілість Prototaxites була виявлена ще у 1843 році. Науковці довгий час не могли з’ясувати, чи були ці організми рослинами, грибами, або може водоростями. Хімічний аналіз скам’янілостей, проведений у 2007 році показав, що ці організми, скоріш за все, були стародавніми гігантськими грибами.

Однак у новій статті, опублікованій 17 березня на сервері препринтів bioRxiv, стверджується, що Prototaxites, ймовірно, не належали до грибів, а скоріш за все, були абсолютно окремим, невідомим до цього видом. Дослідження ще не було рецензоване.

Всі форми життя, які існують і колись існували на Землі, традиційно відносять до трьох класів — бактерії, археї та еукаріоти. Останні включають в себе всі багатоклітинні організми у межах чотирьох царств: грибів, тварин, рослин і найпростіших. Бактерії та археї відносяться виключно до одноклітинних організмів.

Попередні хімічні аналізи скам’янілостей Prototaxites продемонстрували, що вони, скоріш за все, харчувались організмами, що розкладаються, як переважна більшість сучасних грибів, замість фотосинтезу, як це роблять рослини. У новому дослідженні стверджується, що Prototaxites насправді могли належати до абсолютного окремого царства, яке не можна віднести ані до грибів, ані до рослин чи тварин або найпростіших. 

Спецпроєкти

Дослідники вивчили скам’янілості одного з видів Prototaxites, що отримав назву Prototaxites taiti, знайдені в крем’янистих осадкових відкладеннях Райні у Шотландії. У цих відкладеннях напрочуд добре зберіглися скам’янілості ранніх наземних рослин та тварин. Цей вид був набагато меншим за розмірами, досягаючи заввишки не більше 10 сантиметрів. Однак він досі залишається найбільшим зразком Prototaxites, знайденим у цьому регіоні. 

За результатами вивчення внутрішньої будови скам’янілостей Prototaxites дослідники з’ясували, що в середині вони мали трубчасту структуру, схожу на ту, що можна побачити всередині грибів. Але ці трубки розгалужувалися і знову з’єднувалися зовсім не так, як у сучасних грибів.

«Ми повідомляємо, що Prototaxites taiti був найбільшим організмом в екосистемі Райні, і його анатомія принципово відрізнялася від усіх відомих існуючих чи вимерлих грибів. Тому ми приходимо до висновку, що Prototaxites не був грибом, і натомість пропонуємо віднести його до повністю вимерлого наземного сімейства організмів», — заявляють автори дослідження.

Справжні гриби того періоду також збереглись в крем’янистих осадкових відкладеннях Райні. Це дозволило дослідникам порівняти їх з Prototaxites. Окрім цього науковці з’ясували, що хімічні сліди Prototaxites абсолютно відрізняються від скам’янілостей грибів, вказуючи на те, що вони не містили хітину, який є ключовим будівельним блоком клітинних стінок грибів. Натомість скам’янілості Prototaxites, мабуть, містили хімічні речовини, схожі на лігнін, що міститься у деревині та корі рослин.

«Ми дійшли висновку, що морфологія та молекулярні відбитки P. taiti явно відрізняються від таких у грибів та інших організмів, що збереглися разом з ними в крем’янистих відкладеннях Райні, і пропонуємо вважати його представником раніше неописаної, повністю вимерлої групи еукаріотів», — наголошують дослідники.

Професор Стенфордського університету Кевін Бойс, який керував дослідженням у 2007 році, зазначив, що погоджується з результатами нового дослідження. 

«З огляду на наявну у нас філогенетичну інформацію, немає відповідного місця для Prototaxites у філогенії грибів. Отже, можливо, це гриб, але незалежно від того, гриб це, чи щось зовсім інше, він є новим прикладом складного багатоклітинного організму, який наразі вважається вимерлим і не має спільного багатоклітинного предка з жодним з існуючих на сьогодняшній день видів», — зазначив Кевін Бойс. 

Спецпроєкти

Результати дослідження опубліковані на сервері препринтів bioRxiv

Джерело: LiveScience

 

Джерело матеріала
loader
loader