У понеділок, 24 лютого, президент Франції Еммануель Макрон прибув до Вашингтона для переговорів із президентом США Дональдом Трампом. Візит відбувся на тлі третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну та загострення дискусій щодо майбутнього трансатлантичних відносин. Про це інформує France 24.
Перемовини в Білому домі тривали 1 годину 45 хвилин. Перед початком переговорів Макрон і Трамп взяли участь у відеоконференції лідерів G7, присвяченій ситуації в Україні. Французький президент запевнив, що Європа готова посилити оборонні зобов’язання та сприяти довгостроковому миру в Україні.
Після зустрічі Макрон зазначив, що Трамп надав йому «дуже доброзичливий прийом», та підтвердив намір Франції координувати європейську відповідь на зміну курсу Вашингтона.
Трамп і його дипломатичний курс
Президент США шокував Європу, заявивши про готовність відновити прямий діалог із Владіміром Путіним та обговорити майбутнє України без участі Києва чи європейських союзників. Трамп також повторив російські наративи, зокрема звинуватив Україну в нібито провокуванні війни, що викликало занепокоєння серед європейських лідерів.
Реакція Європи
Еммануель Макрон протягом останнього тижня проводив інтенсивні консультації з європейськими лідерами, включно з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, щоб узгодити спільну позицію щодо України.
Президент Франції наголосив: «Росія – це екзистенційна загроза для Європи. Ми не знаємо, де вона зупиниться, тому маємо діяти рішуче».
Місія Макрона у Вашингтоні – переконати Трампа не зменшувати підтримку України та гарантувати, що безпекові інтереси Європи будуть враховані в переговорах із Росією. Франція та Велика Британія також обговорюють можливість розміщення європейських військових контингентів в Україні після досягнення мирної угоди. Європейські союзники сподіваються, що навіть за умов відмови США від військового втручання, Вашингтон зможе забезпечити логістичну та розвідувальну підтримку.
Оборонні витрати ЄС
Європейські країни планують збільшити оборонні витрати у відповідь на наміри Трампа скоротити військову присутність США у Європі. «Співпраця з Європою вигідна США, адже ЄС має величезний економічний потенціал», – наголосив Макрон.
Зустріч Макрона і Трампа стала першим випробуванням для нових геополітичних реалій. Франція намагається утримати США в європейській системі безпеки, водночас зміцнюючи власну роль у міжнародній політиці.
Раніше повідомлялося про те, що європейські лідери розробляють план розміщення миротворців в Україні з обмеженою військовою роллю США.