Вшанування померлих: що таке «панахида» та коли її проводять
Вшанування померлих: що таке «панахида» та коли її проводять

Вшанування померлих: що таке «панахида» та коли її проводять

Вшанування померлих: що таке «панахида» та коли її проводять

Пояснення дали у ПЦУ.

У християн східного обряду є багато традицій поминати померлих близьких та родичів. Кожного року для цього існують поминальні дні. Їх також називають батьківськими суботами.

Також для вшанування померлих звершують панахиду. У Православній церкві України розповіли, що це таке та коли її проводять.

Панахида – це особлива молитва за спокій душ померлих. Саме слово «панахида» походить із грецької мови та дослівно перекладається як «всеношний спів». Це пов’язано з тим, що панахиди звершувались ще в катакомбній церкві, переважно вночі, адже перші християни були гнаними в Римській імперії. Коли церква стала вільною і вийшла з катакомб, то панахида стала богослужінням за покійних.

«Нині панахида – це заупокійне богослужіння, під час якого ми молитовно поминаємо тих, хто завершив це земне життя, і просимо для них у Господа прощення гріхів та милості Божої. Ми вимолюємо у Бога прощення гріхів для покійних, тому що вони самі вже не можуть цього зробити. Таким чином ми виявляємо до них любов. По суті, панахида – це наша жертва за померлу людину, яка вже не може брати участі у богослужінні й жертвувати за себе», – пояснили в ПЦУ.

Коли проводять панахиду

Панахида звершуються священнослужителями як до поховання померлого християнина, так і після, зазвичай, на 3-й, 9-й, 40-й день після смерті. А також – в дні народження, тезоіменитства спочилого, в роковини його смерті.

В день іменин (тезоіменитства) моляться за покійного, засвідчуючи, що його пам'ятають, і любов до нього не слабшає з часом, але щорічно оновлюється. В день його народження – на згадку того, що як за життя його молилися разом з ним про його здоров'я, так і після смерті його моляться про його спасіння. А в день смерті моляться тому, що цей день є днем народження людини для життя вічного.

Загальноцерковне вшанування померлих відбувається у батьківські поминальні суботи. Їх упродовж року є кілька: Троїцька, М՚ясопусна, поминальні суботи Великого посту, Радониця, Димитрівська поминальна субота. Напередодні цих субот, ввечері п’ятниць, у храмах звершується особлива заупокійна служба – Парастас, або Велика панахида. А вже в суботу, після Божественної літургії, звершується традиційна панахида з піднесенням заупокійних прохань.

Не звершуються панахиди у храмах протягом 12 днів від Різдва Христового до Богоявлення, в перший тиждень Чотиридесятниці, у Страсний і Світлий тиждень, а також у великі свята.

Де можна звершувати панахиди

Панахиди можуть звершуватись священнослужителями у храмі, на місці поховання християнина, в домі.

Панахиду можна замовити у будь-якому храмі та в зручний час, попередньо домовившись зі священнослужителем. На панахиді можна молитися за одного чи багатьох померлих християн.

Можна також відслужити літію за померлими. Слово «літія» у перекладі з грецької означає «посилене моління». Ця служба коротша за панахиду, її так само звершує священник на прохання родичів. Літія теж може звершуватись в будинку, у храмі та на могилі.

Що принести до храму на панахиду

Конкретних церковних вимог щодо цього немає.

«Головне, з чим маємо прийти до храму – це з молитвою, з любов’ю і потребою у спілкуванні з Богом. Відсутність можливості купити певні продукти або пожертвувати щось не є перешкодою для звершення панахиди, та й будь-якого іншого богослужіння. За бажанням і за можливістю, традиційно, люди приносять на панахиду певні продукти (хліб, воду, крупу, борошно, вино, олію тощо) і кладуть це на панахидний стіл. Ці добровільні пожертви йдуть на потреби храму, священнослужителів і нужденних. За канонічними правилами м’ясо та вироби з нього не приносять на пожертву до храму, бо час старозавітніх кривавих жертвоприношень завершився», – розповіли у ПЦУ.

Є декілька батьківських субот перед святом Світлого Воскресіння Христового. Нагадаємо, коли будуть поминальні суботи перед Великоднем.

Джерело матеріала
loader
loader