Оголосили лауреаток Стипендійної програми імені Вікторії Амеліної
Оголосили лауреаток Стипендійної програми імені Вікторії Амеліної

Оголосили лауреаток Стипендійної програми імені Вікторії Амеліної

Усього на програму подали 50 заявок від українських та закордонних письменниць і письменників

Стипендіатками програми Вікторії Амеліної стали українська авторка та головна редакторка сайту «Суспільне Культура» Катерина Яковленко та нідерландська письменниця та журналістка Єва Пік.

Про це йдеться у повідомленні на сайті PEN Ukraine.

Усього на програму подали 50 заявок від українських та закордонних письменниць і письменників, які працюють у напрямку документального письма та прагнуть досліджувати причини й наслідки війни Росії проти України.

Катерина Яковенко працюватиме над власним документаційним письменницьким проєктом у квітні-червні 2025 року у Львові — рідному місті Вікторії Амеліної.

Окрім того, до короткого списку стипендіатів-українців потрапили письменник та художник Валерій Пузік, драматургиня Лєна Лягушонкова та журналіст Григорій Пирлік.

Єва Пік прибуде до України у липні-вересні 2025 року.

Серед її робіт — лонґрід «Смерть пахне солодкою ватою — про війну, фемінізм та жінок в Україні» (Death Smells Like Cotton Candy — on war, feminism and women in Ukraine) та книжка у співавторстві з нідерландським істориком та журналістом Мішелем Крілаарсом та перекладачем Гансом Дріссеном «Ці люди мають свого Бога на землі» (Dit volk heeft zijn god op aarde).

До короткого списку стипендіатів-іноземців увійшли британська письменниця і журналістка Лілі Хайд та американська письменниця та журналістка Лара Марлоу.

Також INDEX проведе спільний захід для стипендіатів з України та з-за кордону у Львові наприкінці вересня 2025 року.

«Кроскультурний вимір цієї стипендії для письменниць і письменників, які працюють у напрямку документальної літератури, відображає світобачення Вікторії Амеліної. Ми сподіваємося сприяти творчому обміну між авторками з України та з-за кордону, чиї документальні роботи допоможуть нам зберегти українські досвіди у часі війни», — зазначила членкиня відбіркової комісії та керівниця INDEX Саша Довжик.

Програму започаткували у 2024 році INDEX у партнерстві з PEN Ukraine та вона відбуватиметься в рідному місті Вікторії Амеліної Львові – аби вшанувати пам’ять і продовжити її місію.

Вікторія Амеліна — українська письменниця та громадська діячка родом зі Львова, членкиня Українського ПЕН. 27 червня 2023 року Вікторія Амеліна потрапила під обстріл у Краматорську, де перебувала разом з делегацією колумбійських журналістів та письменників. Коли вони вечеряли в ресторані в центрі міста, російські окупанти завдали ракетного удару по цій будівлі, внаслідок чого Вікторія отримала тяжкі поранення. 1 липня в лікарні імені Мечникова у Дніпрі її серце перестало битися. Репортаж з прощання з письменницею в Києві читайте тут.

Амеліна була авторкою роману «Синдром листопаду, або Homo Compatiens» (2014 рік), роману «Дім для Дома» (2017 рік), дитячих книжок «Хтось, або Водяне Серце» (2016 рік) та «Е-е-есторії екскаватора Еки» (2021 рік).

У 2021 році вона стала лавреаткою літературної Премії імені Джозефа Конрада. Того ж року заснувала Нью-Йоркський літературний фестиваль, що відбувався в селищі Нью-Йорк у Бахмутському районі Донецької області.

З літа 2022 року Вікторія Амеліна долучилася до правозахисної організації Truth Hounds, з якою працювала як документаторка воєнних злочинів на деокупованих територіях на сході, півдні та півночі України, зокрема в Капитолівці на Ізюмщині, де знайшла щоденник убитого росіянами письменника Володимира Вакуленка.

Вже після смерті Вікторія Амеліна стала однією з номінанток премії «Читомо», а також отримала Премію за свободу слова від Норвезької спілки письменників.  У січні 2024 року президент Володимир Зеленський нагородив Амеліну посмертно орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.

У лютому британське видавництво Jetstone випустило збірку «Writing Under Fire: Poetry and Prose from Ukraine and the Black Country» («Писати під вогнем: Поезія і проза з України та Black Country»), присвячену пам’яті загиблої української письменниці.

У червні стало відомо, що одне з найстаріших світових видавництв Macmillan Publishers St. Martin’s Press у США також опублікує книгу Вікторії Амеліної «War & Justice Diary: Looking at Women Looking at War» («Щоденник війни і правосуддя: Дивлячись на жінок, що дивляться на війну»).

  • Читайте також: Справа Вікторії Амеліної і те, у що вона вірила, має тривати. І це наш обов'язок і відповідальність

Фото: Український ПЕН

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Журналісти
Джерело матеріала
loader
loader